Дартмур

Дартмур (англ. Dartmoor) — горбиста болотиста місцевість площею близько 650 км² на крайньому південному заході Англії, в графстві Девоншир, а також однойменний національний парк Великої Британії.

Дартмур
англ. Dartmoor
Дартмурські поні на пасовищі
Дартмурські поні на пасовищі
50°34′ пн. ш. 4°00′ зх. д.
Розташування: Велика Британія, Девоншир
Найближче місто: Плімут
Площа: 650 км²
Заснований: 1951
Вебсторінка: dartmoor.gov.uk
Країна  Велика Британія

 Дартмур у Вікісховищі

Довкілля

Ландшафт Дартмура являє собою болотисті пустки, серед яких розкидані гранітні плоскі пагорби заввишки від 10 до 600 метрів. Безлісі болота, розташовані на висотах понад 365 метрів над рівнем моря, займають 30% всієї території регіону і покриті товстим шаром торфу, здатного вбирати і зберігати значні маси води. Ця здатність ґрунтів Дартмура накопичувати воду служить починаючи з XVI століття водопостачанню місцевих міст і селищ (у тому числі Плімута). Тут розташований найпівденніший у Великій Британії національний парк Дартмур, з вологим, м'яким кліматом. Флора Дартмура багата папоротями, хвощами і плавунами. У Середньовіччі весь район боліт Дартмур був оголошений королівськими мисливськими угіддями. До нашого часу на пустищах Дартмура збереглися Дартмурські поні (найдавніші поні Великої Британії), які пасуться в напівдикому стані.

Археологія

У Дартмурі археологи знаходять численні свідчення доісторичної життєдіяльності людини — первісні стоянки, неолітичні поселення, дороги і святилища. Характерними для Дартмура є стародавні мости з тесаних гранітних плит, перекинутих через річки та струмки.

У Дартмурі, в печерах поблизу міста Торкі, виявлені найдавніші сліди перебування людини на Британських островах.

Багато археологічних знахідок та місця розкопок Дартмура відосяться до бронзової доби, тобто до періоду між 2000 і 500 роками до н. е. Тут вчені виявили більше 2000 сакральних кам'яних кіл (найцікавіші — в Грімспаунді). Місцеве населення тієї епохи належало до культури дзвоноподібних келихів. Металеві вироби, на відміну від кам'яних, що відносяться до часів цієї культури, як і людські останки, виявляються досить рідко — через специфічну кислотності ґрунтів Дартмура. Крім кам'яних кіл, в цій місцевості зустрічаються менгіри, які вказують, як правило, на стародавні поховання.

На вершинах пагорбів археологи знаходять святилища цього давно зниклого народу Девона і укріплення, що відносяться до залізної доби (наприклад, Хембурі Форт).

Історія

Після завоювання Британії римлянами тут було засновано місто Ексетер. У VIII столітті виникає графство Девон. У період між 851 та 1003 роками на територію Дартмуру неодноразово нападали данські і норвезькі вікінги. Після нормандського завоювання Англії у 1066, тут будуються феодальні замки, навколо яких згодом виростають міста (Барнстейпл, Тотнес, Лайдфорд, та інші). Починаючи приблизно з XII, і аж до XIX століття в болотах Дартмуру кустарним способом видобуваються олово, срібло, залізна руда, мідь, марганець. Девонські порти, такі, як Плімут, Барнстейпл і Дартмут аж до початку XIX століття займалися експортом видобутого в Дартмурі олова і вироблених тут тканин.

Тори

Дартмур відомий своїми торами — пагорбами, які увінчані виходами корінних порід, це зазвичай гранітні валуни округлої форми. Більше 160 пагорбів Дартмура мають слово Тор у своїх назвах.

Галерея

<div class="thumb tnone" style="margin-left: auto; margin-right:auto; width:100%; max-width:Помилка виразу: незрозумілий розділовий знак «п»px;">

Панорама торів Дартмура в снігу

Література

У англійській художній літературі похмурі пустки і болота Дартмура неодноразово служили джерелом натхнення для різних письменників і поетів (для романів Едена Філпоттса, новел Блекмора, поеми Каррінгтона Дартмур та ін.) Однак найбільшу популярність здобули зловісні описи згубних драговин і трясовин Дартмура і характерів його мешканців у чудовому романі Артура Конан Дойля «Собака Баскервілів», дія якого відбувається в нетрях місцевих боліт. Також в Дартмур відбуваються події іншого твору англійського письменника про сищика Шерлока Холмса — в оповіданні «Срібний» (1892) зі збірки «Спогади про Шерлока Холмса (1893)».

Посилання

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Дартмур

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.