Дендропарк «Поділля» (Хмельницький)

Дендропа́рк «Поді́лля» парк-пам'ятка садово-паркового мистецтва місцевого значення в Україні. Розташований у місті Хмельницькому, у мікрорайоні Виставка, на перехресті проспекту Миру та Старокостянтинівського шосе[1]. Дендропарк належить до заповідного фонду Хмельницької області.

Дендропарк «Поділля»
Головна алея
Головна алея
49°26′17″ пн. ш. 27°01′14″ сх. д.
Розташування:  Україна,
м. Хмельницький
Площа: 30,5 га
Заснований: 1964 рік
Керівна
організація:
Комунальне підприємство «Парки і сквери міста Хмельницького»
Країна  Україна

 Дендропарк «Поділля» у Вікісховищі

Площа дендропарку 30,5 га. Перебуває на балансі комунального підприємства «Парки і сквери міста Хмельницького»[2].

Історія

Лісок у дендропарку

Дендрологічний парк «Поділля» був закладений 1964 року[1]. Його створення відбулось завдяки обласній сільськогосподарській виставці. Вона працювала на початку 1960-х років на перехресті проспекту Миру та Старокостянтинівського шосе. Її павільйони використовувались для експонування досягнень у сфері тваринництва та землеробства. Представники лісництв демонстрували різноманіття дендрофлори. Поряд з виставкою було закладено колекцію деревних рослин. Вона створювалась зусиллями лісівників П. Й. Бартащука, О. М. Гуляка, Г. М. Целукіна[3]. Для колекції були звезені саджанці з ботанічних садів України та з території деяких розсадників. Вирощувались екзоти з насіння, яке збирали у парках. Декілька років знадобилось для формування колекції, в якій було понад 420 таксонів. У 1983 році біля входу в дендропарк був споруджений Меморіал Слави, його автори: В. Зноба, Є. Перехрест, В. Громихін. Після завершення функціонування виставки, приміщення, які відводились для неї, були передані у розпорядження інших організацій. Територія дендропарку почала занепадати. Не засаджувались нові види дерев, збільшилась кількість бур'янів. 1978 року дендрологічний парк «Поділля» був переданий ремонтно-будівельному управлінню зеленого будівництва і благоустрою міста Хмельницького. Київським інститутом «Укрдіпроінжпроект» був складений проєкт, який стосувався реконструкції дендропарку. Його кошторисна вартість становила 856 карбованців. Реалізували проєкт частково: був створений фонтан та штучне освітлення. Пам'яткою садово-паркового мистецтва місцевого значення парк став згідно з розпорядженням голови виконкому обласної Ради депутатів трудящих від 22.10.1969 року № 358-р[4].

В 2001 році територія дендропарку стала місцем проведення заходу в рамках Всеукраїнської акції «Чиста Україна — чиста Земля». Участь в екологічній акції взяли учні гімназії № 2, навчально-виховного комплексу № 4, загальноосвітніх шкіл № 21 та № 22. Метою, з якою був організований захід, стало збереження природоохоронного фонду міста Хмельницького. В рамках заходу на території дендропарку були розміщені годівнички для птахів[5].

Опис

Одна з алей парку

На території дендропарку зростають види рослин, привезених з ботанічних садів, які розташовуються на території Молдови та України[1]. Тут представлено 12 форм та 174 види декоративних форм деревних рослин[4]. Переважна частина рослин представляють: соснові, березові, вербові, кленові, кипарисові, жимолостні, розові[3], маслинні, бобові. Зростає тис ягідний, ялиця кавказька, кипарисовик горохоплодий, біота, тсуга канадська, псевдотсуга Мензіса, бундук канадський, береза Ермана, горіх ведмежий, дуб північний, дуб червоний, платан східний, багрянник японський, кінський каштан павія і тюльпанне дерево[4].

Примітки

Примітки

  1. Матеріали Всеукраїнської науково-краєзнавчої конференції «Хмельниччина в контексті історії України»/Ред. Кол. Баженов Л. В.(голова), Єсюнін С. М. (співголова), відповід. редактор та інші. — Хмельницький, 2012. — С. 502—560 с.
  2. Паркове господарство//Хмельницька інформаційна мережа комунальних платежів міста Хмельницького
  3. Садово-паркове мистецтво на межі тисячоліть. Збірник наукових праць за матеріалами всеукраїнської науково-практичної конференції, присвяченої 200-річчю закладання Симчиківського парку (21-22 серпня 2001 року). — Кам'янець-Подільський: Пр. вид-во «ОІЮМ»,2001. –С.69-70 — 92 с.
  4. Казімірова Л. П. Парки-пам'ятки садово-паркового мистецтва Хмельницької області/ Серія «Terra in-cognita: Хмельниччина». — Кам'янець — Подільський: ПП Мошинський В. С., 2006. — С. 208—210— 228 с.
  5. У Хмельницькому школярі прибирали дендропарк «Поділля»//«Моя газета»

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.