День Героїв

День Героїв або Свято Героїв — щорічне свято в Україні, встановлене на честь українських вояків — борців за волю України, передусім лицарів Київської Русі, козаків Гетьманської Доби, гайдамаків, опришків, січових стрільців, вояків Армії УНР, ОУН, УПА, а також героїв Небесної сотні та сучасної російсько-української війни.

День Героїв
Засновано 1941
Дата 23 травня
 День Героїв у Вікісховищі

День Героїв — це день пам'яті всіх українців, що присвятили своє життя боротьбі за свободу та незалежність України, це свято величі духу українських вояків — борців за волю України та є символом незборимості української нації.

В сучасному вигляді відзначається 23 травня, але святкові та пам'ятні заходи проходять весь тиждень, на який припадає свято. Для зручності та якомога більшої участі, масові заходи, почасти, відбуваються в п'ятницю, суботу та неділю, що настає після свята. Львівська обласна рада прийняла рішення про святкування в четверту неділю травня[1].

Історія

У 1941 році Другий Великий Збір Організації Українських Націоналістів постановив щороку 23 травня святкувати День Героїв. Свято було приурочене до сумного дня 23 травня 1938 року, коли в Роттердамі було вбито Євгена Коновальця. Було також обумовлено, що саме у травні пішли з життя «кращі сини України XX століття»: Микола Міхновський, Симон Петлюра та Євген Коновалець. У дописі «Малі друзі», ч. 6, 1941., бліхнарчики з Лемківщини зазначають, що «… по святі Шевченка, на Зелені свята, ми святкували Свято Поляглих Борців»[2].

До здобуття Україною незалежності свято святкувалося підпільно, з проголошенням незалежності у 1992 році почало набувати розголосу.

Від 2014 року свято потроху починає визнаватися державними та самоврядними органами, проходять культурно-масові заходи, організовані владою[3].

Після початку новітньої російської агресії в цей день вшановують пам'ять про загиблих в ній захисників України.

Станом на 2019 рік не є офіційним державним святом, але щоразу більше відзначається органами місцевої влади[4].

День Героїв широко святкується, зокрема, на Галичині, де до нього приурочуються офіційні урочистості[5][6]. З 2014 року відбулось значне поширення святкування в центральні та східні регіони України[7][8].

У столиці України, Києві, цього дня відбувається панахида та покладання квітів біля меморіального знаку Героям Небесної сотні, урочисто вшановують борців за Незалежність України біля Стіни пам’яті Михайлівського собору. У заходах вже традиційно беруть участь родини Героїв Небесної Сотні, родини полеглих учасників АТО й ООС, учасники цих бойових дій, учасники Революції Гідності, небайдужі містяни[9][10].

Національно-патріотичні організації домагаються встановлення Дня Героїв офіційним державним святом[11].

Примітки

  1. Свято Героїв - Львівський державний університет фізичної культури. www.ldufk.edu.ua. Процитовано 22 травня 2019.
  2. http://archivelviv.gov.ua/wp-content/uploads/2020/07/Малі-друзі-Ч.6-1941-р..pdf
  3. Як Україна відзначила заборонений у часи СРСР День Героїв. 5 канал (uk-UK). Процитовано 22 травня 2019.
  4. День Героїв у Житомирі: покладання квітів, хода, концерт та перегляд фільму. www.1.zt.ua. Процитовано 22 травня 2019.
  5. У Львові відзначають День Героїв. www.unian.ua (укр.). Процитовано 22 травня 2019.
  6. Прикарпаття святкує День Героїв. ТСН.ua (укр.). 23 травня 2010. Процитовано 22 травня 2019.
  7. В Україні відзначають День героїв. Зеркало недели | Дзеркало тижня | Mirror Weekly. Процитовано 23 травня 2021.
  8. Вітаємо з Днем Героїв України. Процитовано 28 травня 2020.
  9. Сьогодні у столиці відзначають День Героїв. Вечірній Київ (укр.). Процитовано 23 травня 2021.
  10. День героїв-2021: як у Києві вшанували пам'ять загиблих українських вояків - фото. Новини України - #Букви. 23 травня 2021. Процитовано 23 травня 2021.
  11. Сьогодні - День Героїв. Україна вшановує всіх, хто боровся за її Незалежність. espreso.tv (укр.). Процитовано 23 травня 2021.

Джерела

Святкування Дня Героїв у Львові 22 травня 2011 року

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.