День Конституції Республіки Казахстан

День Конституції Республіки Казахстан (каз. Қазақстан Республикасының Конституция күні) державне свято Республіки Казахстан. День Конституції щорічно відзначається 30 серпня на честь прийняття Конституції Казахстану у 1995 році на загальнонаціональному референдумі.[1]

День Конституції Республіки Казахстан
День Конституції Республіки Казахстан
Місце Казахстан
Засновано 30 серпня 1995
Тип державне свято
Дата 30 серпня

Традиційно у цей день проходять масові гуляння, концерти, паради і салюти. Верховний Суд Республіки Казахстан також проводить семінари у школах по всій країні.[2]

Історія свята

Після здобуття незалежності Казахстану на IX сесії Верховної Ради Казахстану XII скликання 28 січня 1993 року була прийнята перша конституція республіки. Вона розроблялася і приймалася в умовах обумовленого розпадом СРСР кризового стану і її прийняття дозволило нормалізувати казахстанську систему державних взаємин. Конституцією 1993 року закріплена незалежність Казахстану, казахська мова визнана державною, законодавчо оформлений інститут президентства з його відповідальністю за функціонування виконавчої гілки влади на вищому і місцевому рівнях.

Конституція 1993 року була розрахована лише на короткострокові перспективи, тому президентом була створена комісія з розробки проекту нової Конституції. Результатом цієї роботи стала Конституція Республіки Казахстан, прийнята на загальнонаціональному референдумі 30 серпня 1995 року. Саме цей день став державним святом — Днем Конституції Республіки Казахстан[3].

Конституцією Республіка Казахстан була визначена президентською республікою. Згодом, у 1998 та 2007, 2011 та 2017 роках в неї були внесені зміни та доповненнями[4]. Відповідно до поправок, внесених до Основного закону 18 травня 2007 року на спільному засіданні палат парламенту, за формою державного устрою Казахстан є унітарною державою з президентсько-парламентською формою правління. У березні 2017 року був підписаний закон «Про внесення змін і доповнень до Конституції Республіки Казахстан», згідно з яким ряд повноважень президента делегується іншим гілкам влади[5].

Конституція Казахстану, як основний закон країни відображає волю народу Казахстану. Першою статтею Конституції Республіка Казахстан стверджує себе демократичною, світською, правовою та соціальною державою, вищими цінностями якої є людина, її життя, права і свободи[3]. Права людини належать кожному від народження, визнаються абсолютними і невідчужуваними.

Конституцією 1995 року був радикально змінений розділ про Парламент. Від 1995 року в країні діє двопалатний законодавчий орган: Парламент з верхньою палатою Сенатом, і нижньою Мажилісом.

Див. також

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.