Дергачівська центральна районна бібліотека

Дергачівська центральна районна бібліотека (Дергачівська ЦБ) — ключова публічна культурно-освітня, інформаційна установа району, сховище краєзнавчих та місцевих видань, методичний центр для бібліотек Дергачівського району.

Дергачівська центральна районна бібліотека Дергачівської ЦБС
Дергачівська центральна районна бібліотека Дергачівської ЦБС
50°06′47″ пн. ш. 36°06′36″ сх. д.
Країна: Україна
Тип: публічна
Адреса 62303, вул. Сумський Шлях(Петровського), 9. м. Дергачі
Заснована 1915 році
Філії: 26 бібліотек-філій
Фонди: 23 405 примірника
Річний обіг: ≈40 648 книговидача
≈17 220 відвідування
Читачів: ≈2257
Директор: Кантемир Людмила Федорівна
Сайт: dergachi-cbs.edu.kh.ua

Коротка історія

Бібліотека заснована в 1915 році. При створенні знаходилась у одноповерховому будинку навпроти сучасного відділу освіти(до нашого часу будівля не збереглася), а власне приміщення отримала у 1967 році по вулиці Сумський шлях (Петровського), 9, де знаходиться і зараз.[1]

Бібліотека від створення до наших часів

До 1915 року у Дергачах існувала громадська бібліотека на пожертви від театру Гната Хоткевича. Офіційно перша бібліотека у Дергачах з'явилася в 1915 році як бібліотека-музей. Фонд бібліотеки-музею поповнювався за рахунок коштів земства і приватних пожертв, складався, в основному, з художньої, природничої, та суспільно-політичної літератури і на той час становив 300—600 примірників. Під час лютневої революції, жовтневого перевороту фонд бібліотеки було розграбовано.[2]
У 1923 році при Колбуді ім. Матюшенка було відкрито невелику книгозбірню з вільним доступом до періодики — газет та журналів. Фонд книгозбірні при колбуді наповнювався за рахунок установ і приватних пожертв.
Під час Другої світової війни книгозбірню розграбовано вдруге.
У другій половині 50-х років відкрилася бібліотека при райраді. Поповнення фонду різногалузевою літературою відбувалося за бюджетні кошти і за рахунок книг подарованих мешканцями Дергачів.[3]
У 1977 році відбулася централізація бібліотек. Утворено Дергачівську централізовану бібліотечну систему з 24-х сільських бібліотек. Дергачівська районна стає центральною, очолює бібліотеку Желтоножко Лариса Михайлівна. У бібліотеці створилися сучасні відділи:

  • відділ комплектування і обробки літератури,
  • відділ організації і використання єдиного фонду і міжбібліотечного абонементу,
  • відділ методичної і бібліографічної роботи,
  • відділ нестаціонарного обслуговування,
  • відділ обслуговування юнацтва.[4][5]

Щороку надходило понад 25 тисяч примірників книг з різних галузей знань. Відділом комплектування ці книги розподілялися між бібліотеками системи, до цього часу кожна бібліотека комплектувала фонди окремо. У процентному відношенні переважала суспільно-політична література. Напрямки роботи бібліотеки було спрямовано на підвищення ідейно-політичного і науково-технічного рівня трудящих — усі форми роботи бібліотеки того часу носили політичне забарвлення.[4]

З 1980 року розпочато впровадження таблиць Бібліотечно-бібліографічної класифікації.
У 90-ті роки бібліотечна справа, на тлі загального стану країни, зазнає занепаду — скорочення штату працівників, невиплати заробітної плати, відсутність нових надходжень книг і періодики.[6]
З 2000 року відбуваються позитивні зміни — розширюється штат працівників, починається щорічне поповнення фонду новою літературою. У 2001 році директором Дергачівської центральної бібліотеки стає Кантемир Людмила Федорівна.[6]
У 2011 році в бібліотеці відкрився Інтернет-центр за підтримки Бібліоміст, IREX.[7]
З 2018 року згідно постанови Кабінету Міністрів України від 22 березня 2017 р. № 177 «Про припинення використання Бібліотечно-бібліографічної класифікації та впровадження Універсальної десяткової класифікації» впровадваджується Універсальна десяткова класифікація

Фонд

Фонд бібліотеки складається з документів з різних галузей знань. Поповнення фонду кожен рік здійснюється завдяки:

  • державній програмі «Українська книга» (випуск та розповсюдження видань за державний кошт) — 200—250 примірників,
  • районному бюджету — приблизно на 100 примірників.

Пошук у фонді здійснюється за допомогою довідкового апарату: алфавітний каталог, систематичний каталог, картотека нових надходжень, систематична картотека статей, систематичний краєзнавчий каталог.

Структура

Для обслуговування користувачів та проведення соціокультурних заходів у бібліотеці працює:

  • Відділ обслуговування.

В склад відділу входять абонемент і читальна зала.
 Абонемент — видає книги з різних галузей знань додому, вивчає інтереси користувачів.
 Читальна зала — здійснює видачу періодичних видань, галузевої літератури для опрацювання в читальному залі, організує та проводить масові заходи.
При відділі діють два клуба за інтересами
 Літературно-музична вітальня «Музика і слово» — засідання організовуються разом з Дергачівською музичною школою. Вітальня популяризує кращі зразки української та зарубіжної літератури і музики.[8]
 Клуб за інтересами «Розрада» — об'єднує людей, що закінчили свою трудову діяльність і знаходяться на пенсії, надає можливість корисно і змістовно провести своє дозвілля, зустрітися з цікавими людьми міста Дергачі і Дергачівського району.[9]

  • Комплектування і обробка фонду.

Роботу по комплектуванню і обробці фонду здійснює провідний бібліотекар. Індексує нові надходження за таблицями УДК, консультує бібліотеки-філії.

  • Методична робота.

Методичну роботу здійснює провідний методист, в функції якого входить планування та звітність бібліотек системи, підвищення кваліфікації працівників ЦБС. Здійснює контроль за діяльністю бібліотек-філій, організовує участь бібліотек у всеукраїнських і обласних конкурсах.

  • Бібліографічна робота.

Здійснює провідний бібліограф: планує та обліковує інформаційно-бібліографічну роботу, надає інформаційні послуги користувачам, формує довідково-бібліографічний апарат ЦБ, популяризує бібліографічні знання. Бере участь в індексації літератури за таблицями УДК. Консультує бібліотеки-філії ЦБС.

  • Інтернет-центр.

Користувачам надається доступ до Інтернет з комп'ютерів, встановлених у бібліотеці, чи з власних ноутбуків через бездротовий Інтернет (Wi-Fi). Уроки-практикуми допомагають реалізовувати освітні, дозвіллєві, професійні інтереси як користувачів-підлітків, так і дорослих. Інтернет-центр забезпечує розширення номенклатури послуг через організацію допомоги користувачам в он-лайновому пошуку та навігації в мережі Інтернет, використання складних довідок по пошуковому запиту.[10]

Участь у конкурсах і нагороди

Дергачівська центральна бібліотека є активним учасником обласних конкурсів серед бібліотек.
Візитна картка бібліотеки (2013)[11]
Ваш гід — бібліотека (2016)[12]
ВікіХарківщина 2018 (2018)

Директори

У різні роки бібліотеку очолювали:

  • Максимовська Моніка Станіславіна
  • Самойленко Надія Іванівна
  • Рідченко Ілля Митрофанович
  • Гайдук Олександра Петрівна
  • Желтоножко Лариса Михайлівна.

Примітки

  1. Дергачі: Зб. архівних документів і матеріалів / Головний ред. В. К. Мигаль; Упоряд.: Г. Т. Бекетова та ін.; Худож.-оформлювач Б. В. Чертков. — Харків: Фоліо, 1998. — 198 с. (Краю мій, Слобожанщино!).- С. 122.
  2. Рибальченко Р. Дергачівській районній бібліотеці 100 років/Ростислав Рибальченко : // Вісті Дергачівщини.- 2015. — 4 липня. — С.4.
  3. http://www.dergachi-cbs.edu.kh.ua/pro_biblioteku/istorichna_dovidka/
  4. Районна бібліотека. — В кн.: Рибальченко Р. К. Дергачі: містечко на Лопані, на Великому шляху, на Слобожанщині: історико-краєзнавчі нариси / Упорядк., доопрац. С. М. Гука.- Харків,2008. — С.578 — 581.
  5. Мій Дергачівський край чудовий / редкол.: О. В. Алєксєєнко, О. М. Білоус, Н. І. Мірошніченко та ін. — Харків.: Золоті сторінки, 2016. — 200 с. — С. 154—155.
  6. Бальзам чудесный для души.: [К 100-летию Дергачевской центральной библиотеки] // Вісті Дергачівщини. — 2015. — 12 вересня. — С. 10.
  7. Інтернет для всіх: [Відкриття інформаційного центру в Дергачівській ЦБ] // Рідне місто. — 2011. жовтень. — С.2.
  8. Тимошенко О. Бессмертная музыка великого гения: [В Дергачівській центральній бібліотеці почала роботу літературно-музична вітальня «Музика і слово»] / Ольга Тимошенко // Вісті Дергачівщини . — 2016. — 6 лютого. — С. 8.
  9. Новикова З. Серцю властиво любити: [В Дергачівській центральній бібліотеці почав роботу клуб за інтересами «Розрада»] / Зоя Новікова // Вісті Дергачівщини. — 2018 — 17 лютого. — С. 9.
  10. http://www.dergachi-cbs.edu.kh.ua/pro_biblioteku/struktura_biblioteki/dergachivsjka_centraljna_biblioteka/
  11. http://library.kharkov.ua/konkurs/FILE00000000001.pdf
  12. http://library.kharkov.ua/konkurs/FILE00000000004.pdf
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.