Дерева Валар

Дерева Валар — у легендаріумі Дж. Р. Р. Толкіна два чарівних дерева у Валінорі, що виросли від співу Яванни на кургані Езеллогар (Короллайре) перед брамою міста валарів Валімар. Вони були найсильнішим з усього, що створила Яванна.

Перше дерево мало назву Телперіон (Сильпіон, Нінквелоте), друге називалося Лауреліна (Маліналда, Кулуріен).

«Одне дерево мало темно-зелене листя, зісподу блискуче, мовби аж срібне; незліченні його квіти завжди ронили срібносяйну росу, і земля долі рябіла від тіней трепетного листя. На іншому дереві листя було ясно-зелене, ніби тільки-но розкриті пуп'янки бука, а краї листочків мерехтіли золотом. На його вітті, наче жовте полум'я, гойдалися кетяги квітів, і кожен утворював сяйливий ріжок, із якого на землю лився золотий дощ; від цвітутого дерева линуло тепло та яскраве світло»[1].

За сім годин сяйво кожного дерева розгорялось уповні та знову гасло; одне з них пробуджувалось до життя за годину до того, як переставало світити друге. Тож двічі на день у Валінорі наставала ніжна пора м'якого світла, коли обидва дерева тьмяніли, а їхні золоті промені змішувалися. Телперіон був старшим із дерев, бо першим виріс і зацвів; і першу годину його сіяння, коли зайнявся біло-срібний світанок, валари, що до того не рахували часу, стали вести відлік від цієї Вступної Години. Кожен день в Амані мав по дванадцять годин і завершувався другим змішанням променів дерев, коли світло Телперіона тьмяніло, а світло Лауреліни набирало сили.

Варда збирала росу Телперіона і дощ, який лився з Лауреліни, і наповнювала ними великі діжі, що нагадували озера й цілій валарській землі правили за криниці світла. Так розпочались Дні Блаженства у Валінорі; й так було започатковано Відлік Часу.

Тоді Середзем'я лежало у темряві, а Валінор був оповитий світлом двох дерев. З роси Телперіона Варда зробила нові зірки, що передвіщали наближення Первородних: Карніл, Луїлін, Ненар, Лумбар, Алкарінкве, Еллеміре, Вілварін, Телуменділ, Соронуме, Аннарріма, Менелмакар (Оріон). А у високості на півночі Варда як виклик Мелькору засвітила кінець з семи дуже яскравих зір — Валакірку, Серп Валарів (Велика Ведмедиця)[2].

Оскільки ваньяри і нолдори, що прийшли в Аман, дуже полюбили Телперіон, Яванна створила для них подібне до Телперіона біле дерево Галактіон, що було посаджене в місті Тіріон. Один з його саджанців — Келеборн — було посаджено на острові Тол-Ересеа, і в кінці першого тисячоліття Другої Епохи шостому королю Нуменору Тар-Алдаріону було подаровано пагінець цього дерева Німлот Прекрасний.

Зі смішаного світла дерев Валар майстер Феанор створив світло для найвеличнішого зі своїх творінь Сильмарилів.

Мелькор ненавидів світло дерев. Разом зі своєю спільницею гігантською павучихою Унголіант він убив дерева, отруїв росу в діжках і викрав Сильмарили. Ніенна і Яванна не змогли відродити дерева, однак Телперіон дав останню квітку, яка стала Місяцем, а Лауреліна — останній плід, що став Сонцем.

Примітки

  1. Толкін, Дж. Р. Р. (2008). Сильмариліон - Розділ 1. Про початок часів (укр.). Львів: "Астролябія". с. 26. ISBN 978 - 966 - 8657 - 24 - 5.
  2. Толкін, Дж. Р. Р. (2008). Сильмариліон - Розділ. 3. Про прихід ельфів і поневолення Мелькора (укр.). Львів: "Астролябія". с. 37. ISBN 978 - 966 - 8657 - 24 - 5.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.