Державний музей історії космонавтики імені К. Е. Ціолковського

Державний музей історії космонавтики імені К. Е. Ціолковського (рос. Государственный музей истории космонавтики имени К.Э.Циолковского) в Калузі — перший в світі і найбільший у Росії музей космічної тематики, створений за безпосередньої участі С. П. Корольова та Ю. О. Гагаріна.

Зал ракетно-космічної техніки
Державний музей історії космонавтики імені К. Е. Ціолковського
Дата створення / заснування 1961
Держава  Росія
Адміністративна одиниця Калуга
Дата офіційного відкриття 1967
Статус спадщини об'єкт культурної спадщини РФ федерального значенняd
Сторінка інституції на Вікісховищі Tsiolkovsky State Museum of the History of Cosmonautics
Офіційний сайт
 Державний музей історії космонавтики імені К. Е. Ціолковського у Вікісховищі

Загальна інформація

13 червня 1961 Ю. А. Гагарін заклав перший камінь у фундамент будівлі майбутнього музею . Музей був відкритий для відвідувачів у 1967 році. Архітектори — Б. Г. Бархин, Є. І. Кірєєв, Н. Г. Орлова, В. А. Строгий, К. Д. Фомін. Мозаїка «Підкорювачі космосу» у вестибюлі музею створена А. В. Васнєцовим із смальти і натурального каменю.

У 1960 році — музей був визначений науково-методичним центром з координації діяльності музеїв СРСР космічного профілю, а в 1979 році отримав статус науково-дослідної установи. У 1993 році Державний музей історії космонавтики імені К. Е. Ціолковського був віднесений до найбільших культурно-освітніх установ, що мають особливу суспільну значимість.

21 червня 1973 на території калузького музею космонавтики на 38 метрів вже виросла дублююча копія (НЕ макет) гагарінського «Восток-1», створеної на основі ракети-носія Р-7.

Експозиції музею розкривають історію повітроплавання, авіації, ракетно-космічної техніки. Вичерпним чином представлено наукова спадщина Костянтина Едуардовича Ціолковського, основоположника теоретичної космонавтики, видатного винахідника, автора праць з філософії та соціології. Представлені зразки техніки майбутнього (літак, дирижабль, ракета, ефірні поселення), обґрунтовані вченим.

З 1966 року музей проводить «Наукові Читання» пам'яті К. Е. Ціолковського.

Зал ракетно-космічної техніки музею

В залах музею можна познайомитися з вітчизняною історією практичної космонавтики, від першого штучного супутника Землі до сучасних довготривалих орбітальних станцій. Це історія становлення ракетної техніки в СРСР, починаючи з 1920-х років, діяльність видатних головних конструкторів С. П. Корольова, В. П. Глушка, В. Н. Челомея, С. А. Косберга, Г. М. Бабакіна, О. М. Ісаєва та інших. Це дослідження Місяця і планет Сонячної системи за допомогою автоматичних міжпланетних станцій. Це пілотована космонавтика від Востока до Бурана. Це історія ракет-носіїв і колекція ракетних двигунів.

У музеї встановлений макет базового блоку орбітальної станції «Мир», який відкритий для відвідування.

Підрозділи музею

До складу Державного музею історії космонавтики імені К. Е. Ціолковського, крім самого музею, також входять:

  • Будинок-музей К. Е. Ціолковського в Калузі
  • Планетарій.
  • Будинок-музей О. Л. Чижевського в Калузі
  • Музей-квартира К. Е. Ціолковського в Боровську
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.