Чижевський Олександр Леонідович
Чижевський Олександр Леонідович | |
---|---|
рос. Александр Леонидович Чижевский | |
| |
Народився |
7 лютого 1897 Чехановець, гродненська область, нині Польща |
Помер |
20 грудня 1964 (67 років) Москва |
Поховання | П'ятницький цвинтар |
Країна | Росія → СРСР |
Національність | поляк |
Діяльність | винахідник, фізик, філософ, хімік, науковець, метеоролог |
Alma mater | Московський археологічний інститутd, Російський економічний університет імені Плеханова і Московський державний університет імені М. В. Ломоносова |
Галузь | геліобіологія, статистика, біофізика, космічна біологія |
Батько | Leonid Chizhevskyd |
Чижевський Олександр Леонідович у Вікісховищі |
Чижевський Олександр Леонідович (1897, Гродненська губернія—1964) — біофізик, вивчав вплив космічно-фізичних факторів на процеси в живій природі, зокрема, вплив сонячної активності і циклів активності Сонця на явища в біосфері, у тому числі, на соціально-історичні процеси.
Життєпис
Чижевський Олександр Леонідович народився в Гродненській губернії тодішньої Російської імперії. Але 1913 року, напередодні 1-ї світової війни, родина Чижевських перебралась на житло в місто Калуга. Олександр отримав добру домашню освіту, знав щонайменше п'ять іноземних мов, серед них і французьку. В сім років хлопця вивезли в Париж, де той брав уроки живопису у учня художника Едгара Дега — Густава Нодьє.
В місті Калуга отримав середню освіту. Там же відбулося знайомство із гімназичним вчителем Ціолковським, дивакуватим і малозрозумілим місцевим мешканцям, котрий мріяв про космічні дослідження і працював над їх теоретичним обґрунтуванням. Сміливі, практично утопічні на той час ідеї гімназичного дивака Ціолковського захопили молодого Чижевського і спрямували його зусилля до наукових досліджень. Він обрав галузь сонячно-земних впливів та їх наслідків. Перші висновки Олександр Чижевський оприлюднив на лекції 1915 року в калузькому гуртку з вивчення природничих наук.
В липні 1915 року влаштувався в Московський комерційний інститут (МКИ), а в вересні того ж року ще й вільним відвідувачем в Московський археологічний інститут. Навчання перервав і пішов добровольцем на фронт: в другій половині 1916 та в травні-вересні 1917 р. брав участь в військових операціях в Україні в Галичині. Мав нагороду — солдатський Георгіївський хрест IV ступеня.
1917 року повернувся з фронту і закінчив Московський археологічний інститут. В травні 1917 р. захистив дисертацію «Русская лирика XVIII века» (М. В. Ломоносов), а в грудні — нову дисертацію «Эволюция физико-математических наук в древнем мире» і виборов звання магістра загальної історії. 1918 року в Московському університеті захистив дисертацію на звання доктора загальної історії, тема — «Исследование периодичности всемирно-исторического процесса». Через шість років ця дисертація була оприлюднена в книзі «Физические факторы исторического процесса».
Згідно запропонованої теорії Чижевського — існували цикли сонячної активності, котрі активно впливали на біосферу, суттєво міняючи практично всі життєві процеси, від посух і врожайності до епідемічної захворюваності та народних заворушень і соціофреній. Тобто, сонячні цикли впливали на конкретні історичні події, серед яких — політико-економічні кризи, війни, повстання, революції тощо. Чижевський став доктором історії у віці двадцять один (21) рік.
По захисту дисертації в період 1917–1922 рр. Чижевський рахувався старшим науковим співробітником, а також професором (з 1921 року) Московського археологічного інституту.
Поміч з виданнями творів Ціолковського
Давній знайомий Ціолковського, Олександр Чижевський активно сприяв виданню творів калузького викладача. Поштовхом для цього стануть схвальна стаття про піонера ракетної техніки Оберта і образа за невігластво та невизнання праць і відкриттів Костянина Ціолковського, котрий працював над цими проблемами ще 1893-1895 рр. і навіть частково оприлюднив власні дослідження. Обурення викликала і принизлива стаття в газеті «Известия», надрукована наприкінці 1923 р., де розповідали про чергові досягнення науковців Заходу і не помічали талановитих співвітчизників. Чижевський прибув у Калугу і допомагав Ціолковському готувати до друку його твори.
В країні — розруха після громадянської війни. Аби знайти папір для нових видань, Олександр Чижевський погодився читати лекції працівникам Полотняного заводу в обмін на залишки паперу. Завдяки цьому навесні 1924 року оприлюднені «Ракеты в мировое пространство» К.Е. Ціолковського та власна книга Чижевського «Физические факторы исторического процесса». Чижевський використав нагоду і розіслав нові видання в усі великі бібліотеки Західної Європи та Сполучених Штатів. Пріоритет відкриттів Ціолковського був відновлений, розпочалась його всесвітня слава.
Арешт і концтабори
Влітку 1941 року з початком Німецько-радянської війни сорокашестирічний науковець з родиною евакуювався в місто Челябінськ. Арешти сталінським режимом в СРСР не припинялись і під час війни 1941-1945 рр. 22 січня 1942 року Чижевський арештований і засуджений за ст. № 58, пункт 10 (антирадянська пропаганда) на вісім років. Покарання відбував на Північному Уралі Свердловська область (Івдельлаг), в самому Челябінську, в Підмосков'ї, в Казахстані (Карлаг — Долинське, Спаське, Степлаг). Аби не збожеволіти в концтаборах, продовжив наукові дослідження, писав вірші, малював. Очільники Карлагу дозволили науковцю створити кабінетик аеройоніфікації та займатися електричними проблемами крові.
Поразка в правах і примусове поселення в Караганді
По відбуванню повного терміну покарання Чижевського звільнили в січні 1950 року. Але науковець ще один місяць перебував в концтаборі заради закінчення експериментів із кров'ю. Він міг не поспішати, бо увірвався його зв'язок із родиною, він не мав права повернутися в столичне місто через поразку в правах. В концтаборі відбулася його зустріч із пані Перешкольник, що стала його дружиною. Ніна Вадимівна (Енгельгардт) відбувала покарання за спробу покинути кордон СРСР та емігрувати з країни самовільно. 1947 року по закінченні терміну покарання Ніна Вадимівна оселилась в місті Караганда через поразку в правах. Працювала в карагандинському музичному театрі. 1950 р. вони побралися з Чижевським. Він влаштувався на працю в Карагандинську обласну клінічну лікарню. Наукові дослідження крові не припиняв і працював також в Карагандинській обласній станції переливання крові. По закінченні терміну поразки в правах з 1954 року продовжив жити і працювати в Караганді. Отримав право повернутися в Москву лише 1958 року. Помер в Москві від раку горла.
Олександр Леонідович Чижевський — один з основоположників космічної біології.
На міжнародному конгресі біофізиків в Нью-Йорку в 1939 р. Чижевського назвали «Леонардо да Вінчі XX століття». У тому ж 1939 р. Чижевського висували кандидатом на Нобелівську премію.
На його честь названо астероїд 3113 Чижевський[1].
Бібліографія науковця
Книги
- Чижевский А. Л. Физические факторы исторического процесса . - Ассоциация "Калуга - Марс" Государственный университет истории космонавтики им. К. Э. Циалковского, 1924. - 70 с., ил. (мос.)
- Чижевский А. Л. Руководство по применению ионизированного воздуха в промышленности, сельском хозяйстве и в медицине. — М.: Госпланиздат, 1959. — 56 с., ил.(рос.)
- Чижевский А. Л. Аэронификация в народном хозяйстве. — М.: Госпланиздат, 1960; Стройиздат, 1989.(рос.)
- Чижевский А. Л. На берегу Вселенной. — М.: Мысль, 1995.(рос.)
- Чижевский А. Л. Космический пульс жизни. — М.: Мысль, 1995.
- Чижевский А. Л. Земное эхо солнечных бурь. — М.: Мысль, 1973.
- Чижевский А.Л. Ионизация воздуха как физиологически активный фактор атмосферного электричества. Доклад. Калуга, 1919.
- Чижевский А.Л. Действие отрицательных ионов воздуха на некоторые физиологические функции животных. Доклад, читанный в Зоологическом музее МГУ. Калуга, 1922, стр. 1-22.
- Чижевский А.Л. Влияние ионизированного воздуха на моторную и половую деятельность животных. Тр.Практич.каф.по зоопсихологии. Вып. 1. М:. 1928, с.42-57.
- Чижевский А.Л. К истории аэроионификации. М., 1930.
- Чижевский А.Л. Эпидемические катастрофы и периодическая деятельность Солнца. Монография. М.,1930. 172 с.
- Чижевский А.Л. Пути разрешения проблемы аэроионификации в животноводстве, растениеводстве, в ветеринарии и медицине. Харьков: Укрсельхозгиз, 1933, 100 с.
- Чижевский А.Л. Аэроионизация в медицине // Проблемы ионизации: Тр. ЦНИЛИ. Т. 3. Воронеж: Коммуна, 1933, с. 293-539.
- Чижевский А.Л. Ионизация газов и атмосферного воздуха // Проблемы ионизации: Тр. ЦНИЛИ. Воронеж: Коммуна, 1933, с.112-218.
- Чижевский А.Л. Аэроионизация как физиологический, профилактический и терапевтический фактор и как новый санитарно-гигиенический метод кондиционированного воздуха. 1933.
- Чижевский А.Л. Аэроинизация в медицине. Труды ЦНИЛИ "Проблемы ионификации". Т. 3. Воронеж, 1934, с. 1-18.
- Чижевский А.Л. Осаждение микроорганизмов внутри помещения при помощи аэроионизации в электрическом поле. Газета Сов. врач. № 19. М., 1934, с. 1383-1390.
- Васильев Л.Л., Чижевский А.Л. Проблема органического электрообмена // Проблемы ионификации. Труды ЦНИЛИ. Т. III. Воронеж: Коммуна, 1934, с. 335-368.
- Васильев Л.Л., Чижевский А.Л. Проблемы ионификации. Тр. ЦНИЛИ, 3, 1934, с. 335-368.
- Чижевский А.Л. Теоретические основы работы электроэффлювиального ионизатора. 1939.
- Чижевский А.Л. Новые экспериментальные данные по абсолютной очистке воздуха oт микроорганизмов (Доклад). Ивдель, 1943.
- Чижевский А.Л. Новый метод ускорения заживления pан и язв (Доклад). Ивдель, 1943.
- Чижевский А.Л. Теоретические предпосылки аэронификации помещений большой кубатуры. Доклад. Ивдель, 1943.
- Чижевский А.Л. Структурный анализ движущейся крови. М.: АН СССР, 1959, 474 с.
- Чижевский А.Л. Руководство по применению ионизированного воздуха в промышленности, сельском хозяйстве и в медицине. М.: Госпланиздат, 1959, 56 с.
- Чижевский А.Л. Проблемы аэроионификации в народном хозяйстве. М.: Госпланиздат, 1960, 750 с.
- Чижевский А.Л. Аэроионификация в народном хозяйстве. М.: Госпланиздат, 1960, 758 с.
- Чижевский А.Л. Солнце и мы. М.: Знание, 1963, 48 с.
- Чижевский А.Л. Эффект Циолковского // Новый мир. № 3. М., 1963, с. 201-207.
- Чижевский А.Л. Атмосферное электричество и жизнь // Земля во Вселенной. М.: Мысль.- 1963, с. 422-443.
- Чижевский А.Л. О мировом приоритете К.Э. Циолковского // Земля во Вселенной. М.: Мысль.- 1964, с. 480-489.
- Чижевский А.Л. Космические воздействия. Населенный космос. М.: Наука, 1972, 113 с.
- Чижевский А.Л. Электрические и магнитные свойства эритроцитов. Киев: Наукова думка, 1973, 94 с.
- Чижевский А.Л. Вся жизнь: Годы и люди. М.: Сов.Россия, 1974, 208 с.
- Чижевский А.Л. Страницы воспоминаний о К.Э.Циолковском. Теория космических эр // Химия и жизнь. № 1. М., 1977, с. 22-32.
- Чижевский А.Л. Биофизические механизмы реакции оседания эритроцитов. Новосибирск: Наука, 1980, 177 с.
- Чижевский А.Л. Теория гелиотараксии. М., 1980
- Чижевский А.Л. Аэроионификация в народном хозяйстве. 2-е изд., сокр. М.: Стройиздат, 1989, 488 с.
- Чижевский А.Л. На берегу Вселенной: Годы дружбы с Циолковским: Воспоминания / А.Л.Чижевский; Сост., вступ. ст., коммент. Л.В.Голованова. М.: Мысль, 1995, 735с.
- Чижевский А.Л. Космический пульс жизни: Земля в объятиях солнца. Гелиотараксия / А.Л.Чижевский; Сост., вступ. ст., коммент. Л.В.Голованова. М.: Мысль, 1995, 767с.
- Чижевский А.Л. Аэроионы и жизнь; Беседы с Циолковским / А.Л.Чижевский; Сост., вступ. ст., коммент. и подбор ил. Л.В.Голованова. М.: Мысль, 1999, 716с.
Див. також
- НКВС
- Сталінські репресії
- Люстра Чижевського
- Кріпацький театр
- Земний відгук сонячних бурь (книга)
Примітки
- Lutz D. Schmadel, International Astronomical Union. Dictionary of Minor Planet Names. — 5-th Edition. — Berlin Heidelberg New-York : Springer-Verlag, 2003. — 992 с. — ISBN 3-540-00238-3.
Джерела
- Біографія
- Some biographical information
- Семочкіна (Панферова) Ольга Володимирівна - біограф Чижевського
- S Ertel's analysis of Chizhevsky's work
- Transcending frontiers I: Solar activity (Chizhevsky references)
- A. L.Chizhevsky’s claim of solar-human connections
- Transdisciplinary Chronobiology article
- VII International Crimean Conference "Cosmos and Biosphere", October 1-6, 2007, Sudak, Ukraine
- Chizhevsky Science Center