Державні санітарні норми та правила "Підприємства та організації поліграфічної промисловості"

Державні санітарні норми та правила ДСанПіН 3.3.1-176-2011. «Підприємства та організації поліграфічної промисловості» — затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я України від 19 грудня 2011 р. № 932, зареєстровані в Міністерстві юстиції України 18 січня 2012 р. за № 65/20378[1] і введені в дію з 3 лютого 2012 р.[2].

Сфера застосування

Державні санітарні норми та правила «Підприємства та організації поліграфічної промисловості» (далі — Правила) встановлюють основні принципи, норми та вимоги щодо обмеження несприятливої дії шкідливих виробничих факторів (фізичних, хімічних, біологічних тощо), зниження ризику розвитку професійних і виробничо-зумовлених захворювань та захисту здоров'я працівників і населення.

Правила поширюються на підприємства, що проектуються, будуються, реконструюються, переоснащуються, експлуатуються, а також на окремі цехи (дільниці) тощо, що виробляють поліграфічну продукцію, на конструкції механізмів, машин та устаткування, технологічні процеси, поліграфічні матеріали (далі — Підприємства).

До таких Підприємств належать: видавництва, друкарні, цехи (дільниці) виготовлення фото- та друкарських форм, брошурувально-палітурні цехи (дільниці та майстерні), цехи (дільниці) оперативної поліграфії, дільниці змішування фарб.

Вимоги цих Правил обов'язкові для усіх Підприємств незалежно від форми власності та відомчої належності, фізичних осіб — суб'єктів підприємницької діяльності.

Історія створення

До 1999 р. в Україні діяли «Правила по технике безопасности и производственной санитарии для полиграфических предприятий системы Госкомиздата СССР» (затверджені у 1986 р.), розроблені за участю спеціалістів та науковців поліграфічної галузі, Академії медичних наук СРСР і профспілки працівників культури.

Із введенням у дію ДНАОП 1.9.40-1.01-96. «Правил охорони праці для підприємств та організацій поліграфічної промисловості» (затверджені 1996 р.), Правила 1986 р. не застосовувалися на території України. У 2007 р. були затверджені нові «Правила охорони праці для підприємств та організацій поліграфічної промисловості» — НПАОП 22.1-1.02-07.

Оскільки у Правилах охорони праці 1996 і 2007 років питанням виробничої санітарії та гігієни праці приділялося недостатньо уваги виникла необхідність у розробленні санітарних норм та правил для підприємств та організацій поліграфічної промисловості.

Робота над санітарними нормами та правилами тривала з перервами з 2005 до 2011 року[3],[4] та завершилася їх прийняттям.

Розробники

Правила розроблені колективом фахівців Державної санітарно-епідеміологічної служби України, Національного медичного університету ім. Данила Галицького, ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України, ДП «Комітет з питань гігієнічного регламентування Державної санітарно-епідеміологічної служби України», ДУ «Інститут медицини праці НАМН України», Української академії друкарства МОНмолодьспорту України, ПрАТ «Український науково-дослідний інститут поліграфічної промисловості ім. Т. Г. Шевченка» у складі:

  • Шафран Л. М. (ДП «Український науково-дослідний інститут медицини транспорту» МОЗ України);
  • Тімошина Д. П. (ДП «Комітет з питань гігієнічного регламентування Державної санітарно-епідеміологічної служби України»);
  • Короленко Т. К. (ДУ «Інститут медицини праці НАМН України»);
  • Мельников О. В. (Українська академія друкарства МОНмолодьспорту України);
  • Рудник М. П. (ПрАТ «Український науково-дослідний інститут поліграфічної промисловості ім. Т. Г. Шевченка»).

Структура нормативного документа

Санітарні норми та правила складаються із десяти розділів та двох додатків:

  • I. Загальні положення
  • II. Вимоги до розміщення Підприємств та утримання території
  • III. Санітарні вимоги до виробничих будівель та споруд
  • IV. Вимоги до водозабезпечення та каналізації
  • V. Вимоги до освітлення, вентиляції, кондиціонування та опалення приміщень
  • VI. Токсиколого-гігієнічні вимоги до основних та допоміжних поліграфічних матеріалів
  • VII. Вимоги до виробничих процесів
  • VIII. Вимоги щодо забезпечення працівників засобами індивідуального захисту
  • IX. Вимоги до режиму праці, відпочинку та медичного обслуговування
  • X. Контроль за дотриманням санітарних норм і правил
  • Додаток 1. Джерела шкідливих факторів поліграфічного виробництва
  • Додаток 2. Хімічні речовини, які поступають у повітря робочої зони в поліграфічних процесах

Примітки

Дивітсься також

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.