Державотворення

Державотворення (англ. State Building, нім. Staatsbildung, Staatsaufbau)) — комплексний довготривалий процес, спрямований на утворення держави, який включає культурні, політичні, міфологічні, релігійні та ін. чинники. Не в кожній державі поняття «державотворення» має ті значення і роль, які вони мають в Україні на нормативно-правовому та науковому рівнях[1].

Державотворення в Західній Європі

Термін державотворення (англ. State-building) запровадив у 1975 році американський соціолог Чарльз Тіллі стосовно історії Західної Європи. Тіллі виходив з того, що з винайденням пороху війни в Європі стали вимагати величезних затрат, а тому захистити себе могли тільки великі народи, об'єднані сильними державами. Він також вважав, що найкращою аналогією до державотворення є організована злочинність:

Якщо охоронний рекет є організованою злочинністю в її найбільш впорядкованому вигляді, то ведення війни і державне будівництво — по суті, той самий охоронний рекет, тільки узаконений — цілком можна кваліфікувати як найважливіші приклади організованої злочинності. Аж ніяк не тавруючи всіх генералів і державних діячів як убивць або злодіїв, я, тим не менше, наполягаю на корисності цієї аналогії. Принаймні в європейському досвіді останніх кількох століть зображення військових і державних діячів як силових корисливих підприємців набагато більше відповідає фактам, ніж основні альтернативи, на кшталт суспільного договору, відкритого ринку, на якому воєначальники і політики пропонують свої послуги зацікавленим споживачам, або ж суспільства, чиї загальні норми і очікування породжують правління тієї чи іншої властивості[2].

Міжнародні зусилля державотворення

Термін державотворення вживається також для позначення міжнародних зусиль, спрямованих на відбудову, утворення й змінцення слабких держав у післяконфліктні періоди, таких як план Маршала щодо Німеччини після другої світової війни.

Державотворення в Україні

За сучасними версіями державотворення в Україні починається від Антського союзу племен, потім Київської Держави, Галицько-Волинського князівства, продовжується за часів Козацької України, а в XX ст. УНР/ЗУНР та сучасної України. Виборність влади та проведення віче є невід'ємною складовою усього українського державотворення[3].

Критика

За думкою українського філософа Євгена Сверстюка

…слово «державотворення» є дуже фальшиве і дуже пахне «совковістю»…. термін «державотворення» пішов від тих, хто проповідував культи держави. Це й партійні органи, й органи безпеки. Держава, і все для держави, і хліб для держави, і людина для держави, і державотворення…[4]

Див. також

Джерела

  1. Нестерович В.Ф. (2020). Поняття «державотворення в Україні» та його сутнісні риси. Право і суспільство. 2020. № 1. с. 77.
  2. Чарльз Тилли. Война и строительство государства как организованная преступность // Спільне. — 06.04.2016.
  3. Нестерович В.Ф. (2019). Роль та місце виборів у державотворенні в Україні. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2019. № 2. с. 38–46.
  4. , Євген Сверстюк, BBC.ua — 11 червня, 2010

Література

  • Нариси з історії українського державотворення. С.Грабовський, С.Ставрояні, Л.Шкляр. Видавництво: Генеза(Київ) 1995.
  • Громадянське суспільство і національна ідея. Україна на тлі європейських процесів. Компаративні нариси. Пасько І. Т., Пасько Я. І. Донецьк, 1999.
  • Нестерович В.Ф. Поняття «державотворення в Україні» та його сутнісні риси. Право і суспільство. 2020. № 1. C. 77-85.
  • Нестерович В.Ф. (2019). Роль та місце виборів у державотворенні в Україні. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2019. № 2. с. 38–46.
  • Almond, Gabriel: The Return to the State in: American Political Science Review, Vol. 82, No. 3, 853—874, 1988.
  • Bastian, S. and Luckham, R. In Can Democracy Be Designed? : The Politics of Institutional Choice in Conflict-Torn Societies (Ed, Luckham, R.) Zed, London Collier, P., 2003.
  • Caplan, Richard, International Governance of War-torn Territories: Rule and Reconstruction, Oxford: OUP, 2005.
  • Chandler, D. Empire in Denial: The Politics of State-building. Pluto Press, 2006.
  • Collier, Paul Breaking the Conflict Trap: Civil War and Development Policy OUP, Oxford, 2003.
  • The Commission on Post-Conflict Reconstruction, Play to Win, Center for Strategic and International Studies and the Association of the U.S. Army, Washington DC, 2003.
  • Covey, Dziedzic, et al. (eds.) The Quest for Viable Peace: International Intervention and Strategies for Conflict Transformation, USIP Press, Washington DC, 2005.
  • Dahrendorf, N. (Ed.) A Review of Peace Operations: A Case for Change, King's College, London, 2003.
  • Бистрицький Є., Білий О. Державотворення в Україні: шляхи легітимації // Політична думка. -1996. - № 1. – С. 11-23.
  • Касьянов Г. Державотворчий процес в Україні 1991–2006. Політичний досвід самостійної України. Київ: Наукова думка, 2007. С. 160-223.
  • Білецький В.С. Схід України в інтегративних процесах сучасного державотворення: до VI міжнар. конг. україністів 28 черв.–1 лип. 2005 р. / Донецьк: Сх. вид. дім, 2005. – 28 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.