Джаві

Джаві — адаптована арабська абетка для малайської мови. Вона одна з двох офіційних систем письма в Брунеї, та має обмежене використання в Малайзії, на Філіппінах, Індонезії та Сінгапурі, головно в релігійній практиці.

Абетка Джаві. Таблицю слід читати справа наліво та зверху вниз.

Вступ

Абетка Джаві використовувалась протягом століть у малайському світі (Нусантара), а її розвиток пов'язують з прийняттям Ісламу. Складається Джаві головним чином з арабських букв та кількох додаткових символів, властивих тільки Джаві, на додачу.

Система письма на основі Джаві є однією з найранніших, що використовувались для записів малайською мовою. Джаві використовувалась із часів ери Пасаі до часів Султанатів Малакка, Джохор та Ачех у XVII столітті. Докази цього виявлено в таблицях Терренґану (Batu Bersurat Terengganu), датованих 1303 роком (702 рік за ісламським літочисленням), тоді як найраніше використання латинської абетки датується кінцем XIX століття.

Букви

БукваІзольованаПочатковаУсередині словаНаприкінці словаНазва
ا  alif
بba
تta
ثtha
جjim
حha
چcha
خkha
د  dal
ذ  dzal
ر  ra
ز  zai
سsin
شshin
صsad
ضﺿdhad
طtho
ظdzo
عain
غghain
ڠ    nga
فfa
ڤpa
قqaf
كkaf
ڬ    gaf
لlam
مmim
نnun
و  wau
ۏ    va
هha
يya
ڽ    nya

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.