Філіппіни

Респу́бліка Філіппі́ни (англ. Republic of the Philippines; філ.: Republika ng Pilipinas) острівна країна у Південно-Східній Азії. Площа — близько 300 тисяч км², із них 1830 км² акваторії.

Республіка Філіппіни
тагал. Republika ng Pilipinas
англ. Republic of the Philippines

Прапор Герб
Девіз: Maka-Diyos, Makatao, Makakalikasan, at Makabansa
(таґальською «Заради Бога, людей, світу, та країни»)
Гімн: Lupang Hinirang «Вибрана земля»
Розташування Філіппін
Столиця Маніла
15°45′ пд. ш. 47°57′ зх. д.
Найбільше місто м. Кесон
Офіційні мови Філіппінська, Англійська
Форма правління Унітарна Президентська республіка
 - ПрезидентРодріго Дутерте
 - Віце-през.Лені Робредо
Незалежність від Іспанії та Сполучених Штатів 
 - Проголошена12 червня 1898 
 - Визнана15 лютого 1935 
 - Республіка2 лютого 1987 
Площа
 - Загалом 300,076 км²
 - Внутр. води 0,6 %
Населення
 - оцінка 2015  100 998 376 (12-те)
 - перепис 2000  76,504,077
 - Густота 340/км² (39-та)
ВВП (ПКС) 2019 р., оцінка
 - Повний 1,03 трлн дол. (26)
 - На душу населення 9,490 тис. дол. (112)
ІЛР (2018) 0,699 (середня) (113-та)
Валюта 1 філіппінське песо = 100 сентимо (РНР)
Часовий пояс
 - Літній час (UTC+8)
Коди ISO 3166 PH / PHL / 608
Домен .ph
Телефонний код +63
Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Філіппіни

Столиця Маніла (на о. Лусон).

Держава розташована в західній частині Тихого океану на островах Філіппінського архіпелагу, який є частиною Малайського архіпелагу. Всього налічується понад 7600[1] островів, але точну їх кількість встановити неможливо, тому що в результаті вулканічної діяльності з'являються нові острівці та зникають деякі старі.

Південнокитайське море відокремлює Філіппіни від Китаю, В'єтнаму, Таїланду, західної частини Малайзії та Сінгапуру, моря Сулу і Сулавесі — від Індонезії та східної частини Малайзії. Протяжність архіпелагу з півночі на південь — близько 1800 км, із заходу на схід — 1100 км. Найпівнічніший з островів архіпелагу знаходиться всього лише в 140 км від острова Тайвань. Найбільші острови Лусон (108 172 км²) і Мінданао (94 227 км²) (становлять близько ⅔ всієї території Філіппін), інші Самар, Негрос, Палаван, Панай, Міндоро, Лейте, Себу і група Сулу. За винятком острова Палаван всі інші великі острови архіпелагу розташовані досить компактно. Внутрішні моря архіпелагу: Сібуян, Вісаян, Самар, Камотес і Мінданао.

Вулканічні гори проходять із півночі на південь, 50 % території вкрито лісами.

Глава держави й уряду — президент Родріго Дутерте (з 2016 р.) Політична система демократія, що розвивається. Експорт: цукор, копра (найбільший виробник у світі), кокосова олія, деревина, концентрат міді, електроніка, одяг.

Населення — понад 100 млн осіб (2015), із них тагальців — 28,1 %, себуано — 13,1 %, ілокано — 9 %, бісайя — 7,6 %, гіліґайнон ілонґо 7,5 %, бікольців 6 %, варайців 3,4 %, інших 25,3 % (за переписом 2000 р.) Офіційні мови тагальська й англійська. Грошова одиниця — песо. Філіппіни є членом Асоціації держав Південно-Східної Азії (ASEAN).

Етимологія

Назва держави Філіппіни походить від імені іспанського короля Філіпа II. Філіппінською мовою (з одним «п») та тагальською мовою країна називається Pilipinas і читається [pɪlɪˈpinɐs]. Ні в імені короля, ні в місцевій назві немає подвоєння «п». У місцевій назві також немає літери «ф» через особливості тагальської мови (подібно до української, де ім'я, відповідне до імені короля, має форму Пилип).

Англійський варіант назви англ. Philippines (з двома «п») затвердився в часи, коли контроль над архіпелагом здійснювали США. Раніше офіційними назвами були Філіппінська Республіка (з двома «п») та Філіппінські острови (з двома «п»).

Початкову іспанську назву ісп. Las Islas Filipinas (з одним «п») архіпелагу дав кабальєро Руї Лопес де Вільялобос. Цей відважний дослідник і мореплавець назвав на честь тодішнього астурійського принца два відкриті ним острови, сьогодні відомі як острови Лейте і Самар. Майбутній король Філіп II Габсбург (з одним «п») отримав своє ім'я на честь іншого відомого Філіпа II (з двома «п») — володаря Македонії, батька Александра Македонського. Ім'я Філіппа походить від двох коренів грец. φίλος — любов та ίππος — кінь. У грецькій мові ці дві літери «п» вже є.

Поступово назва Las Islas Filipinas поширилася на весь архіпелаг, а вже у двадцятому столітті слово «острови» в назві держави зникло. Так держава стала Філіппінами, офіційно — Республіка Філіппін.

Географія

Природа Філіппін — переважно гірська (гори займають близько 3/4 поверхні) країна; середня висота хребтів — близько 2000 м, найбільша — 2954 м (вулкан Апо на о. Мінданао). Загалом клімат Філіппін тропічний, мусонний, але через сильну розчленованість рельєфу, різну експозицію схилів щодо вологих мусонних потоків і трас тропічних циклонів, неоднакову міру віддаленості місцевості від океану він неоднорідний.

Острівні дуги Філіппін утворені гребеневими ділянками підводного підняття і відрізняються гірським рельєфом. Особливо це виражене на Лусоні, де простежуються два, а місцями три субмеридіональні хребти середньою висотою близько 1800 м і максимальною 2934 м (гора Пулог). Аналогічна система субмеридіональних хребтів виражена на о. Мінданао з найвищою вершиною країни — вулканом Апо. Всі ці гірські структури є складовою частиною пояса дієвих вулканів Тихого океану, що протягся в крайовій зоні й іменується «Тихоокеанським вогненним кільцем». На о. Лусон нараховують близько 20 періодично дієвих вулканів.

Між гірськими хребтами лежать густо заселені рівнини й річкові долини. До найбільших із них належать: на о. Лусон долина р. Кагаян (на північному сході), Центральна рівнина і рівнина Біколь (на південному сході); на о. Мінданао — долини річок Агусан (на сході) і Мінданао (на південному заході); на о. Панай — Центральна рівнина. Крім того, вздовж берегів більшості островів простяглися вузькі прибережні рівнини. Найбільша річка країни Кагаян. Виділяються також Пампанга й Агно на Лусоні, а також Агусан і Мінданао з її головною притокою Пулангі на о. Мінданао. Невелика річка Пасиг на о. Лусон, що витікає з озера Бай, проходить через Манілу, має важливе значення для перевезення вантажів.

Історія

Класичний період (900—1521)

Іспанський період (1521—1898)

Американський період (1898—1946)

Постколоніальний період (з 1946)

  • Третя Республіка Філіппіни (1946—1972).
  • Воєнний стан (19721981)
  • Четверта Республіка Філіппіни (1981—1986).
  • П'ята Республіка Філіппіни (з 1986).

Адміністративний поділ

Адміністративний поділ Філіппін

Філіппіни адміністративно поділяються на 18 регіонів, які своєю чергою поділяються на 81 провінцію, 145 міст, 1490 муніципалітети та 42 029 баранґаї.

Політична система

Політична система — унітарна Президентська республіка, демократія, що розвивається.

9 травня 2016 року на Філіппінах пройшли вибори президента країни.[2] Президентом країни обрано Родріго Дутерте.

Економіка

Філіппіни — аграрно-індустріальна країна. Номінальний ВВП у 2017 р. становив 348,593 млрд доларів США. ВВП на душу населення — 3 593 доларів США. Важливі місця в економіці посідають металургійна, машинобудівна, текстильна, швейна, фармацевтична, хімічна, деревообробна, харчова, радіоелектронна, нафтопереробна, рибна галузі промисловості. Головний вид транспорту — морський. Є також автомобільний, фрагментарно — залізничний види транспорту. Головні морські порти Маніла, Себу, Ілоіло, Замбоанга, Батангас, Тобако, Легаспі, Давао.

До початку Другої світової війни в основі економіки Філіппін лежали виробництво та експорт вузького асортименту сировинних товарів, як правило, продуктів сільського господарства і лісоматеріалів. Обробної промисловості (крім цукрової) практично не існувало. Експорт прямував переважно до США, звідки надходила основна частина необхідних промислових виробів. Після здобуття Філіппінами незалежності місцева обробна індустрія отримала стимули для розвитку, і тепер її частка в національному прибутку вища, ніж у сільського господарства. Приблизно 3/4 всього експорту становлять нетрадиційні види товарів. Як і раніше, характерна непропорційно висока концентрація сучасних видів виробництв і населення в нечисленних центрах, переважно в Манілі і її околицях.

Відносна значущість аграрного сектора в економіці Філіппін поступово зменшується (у 2007 р. сільськогосподарське виробництво становило 13,8 % ВВП, промисловість — 31,7 %, сфера послуг — 54,5 %). Трудові ресурси у 2007 р. становили близько 33,6 млн осіб. У 1990-х роках понад 6 млн філіппінців працювали за кордоном, головним чином у США і державах Перської затоки. Рівень безробіття у 2007 р. — 7,3 %.

Азартні ігри на Філіппінах діють в країні щонайменше з XVI століття. Практично по всьому архіпелагу зустрічаються розташовано легальні та нелегальні заклади для азартних ігор.

Культура

Культура Філіппін — це унікальна суміш східних і західних рис із впливами китайської, японської, малайзійської, іспанської, португальської, американської культур.

Філіппіни — багатомовна країна. Тут налічується близько 72 національних мов та діалектів. Національна — філіппінська мова, що походить від тагальської (офіційно затверджена в 1973 р.). Англійська та філіппінська мови використовуються як державні в освіті, науці, торгівлі. Іспанська мова, що була переважною книжною мовою в XIX столітті та раніше, зараз поступилася позиціями.

Філіппінська музика увібрала в себе християнські мелодії, індонезійську музику гамелана, американський блюз, фолк і рок-н-рол. У 20-ті роки XX ст. був винайдений новий жанр — kundiman, коли традиційні пісні співалися у стилі американських балад. Пізніше з'явився Pinoy-рок, який став новою формою музики. Pinoy-рок почав об'єднувати людей, тому що під час повстань 1980-х років набув величезної популярності, а пісня Фреда Агуілера «Bayan Ko» стала революційним гімном.

Туризм

Наука

Наукові центри були створені ще за часів іспанського володарювання. У XX ст. створено Міжнародний інститут вивчення рису у 1962 р. Також роботу по вивченню сільськогосподарських рослин провадить інститут у Лос-Баньйосі та університет ім. Св. Карлоса в Себу. На Філіппінах чимало організацій, які представляють такі галузі науки, як архітектура, історія, економіка, медицина, сільське господарство, філософія. Членами національної академії науки стають люди, що досягли великих вершин в галузі природничих і гуманітарних наук. У країні є велика кількість музеїв та бібліотек, чимало з яких створені при університетах. Цінні документи, історичні архіви, мистецькі вироби — це все зберігається в національному музеї в Лопесі.

Засоби масової інформації

На Філіппінах працюють 225 телевізійних каналів і понад 900 радіостанцій. У столиці щодня друкується 30 видів газет, переважно англійською, декілька філіппінською і 4 китайською. Тираж «Філіппін дейлі інкуайрер» найбільший серед столичних газет. У Манілі існують декілька кіностудій, де знімають фільми на англійській і тагальській мовах.

Освіта

Систему безкоштовної шкільної освіти запроваджено ще в XIX ст., згодом вона була доповнена урядом США про навчання у коледжах та національному університеті та проіснувала до 1972 р. До того часу національний бюджет виділяв найбільше коштів на освіту. У 1972 р. проведено реформу для модернізування системи. У нових навчальних планах увага зосереджувалась на вивченні професійно-трудових дисциплін. Крім англійської, у школах викладають тагальську, а на о. Мінданао ще й арабську мови. У 1990 р. близько 90 % населення старших 14 років були письменними.

Охорона здоров'я

Після супертайфуну Хайянь ВООЗ із застосуванням HeRAMS у 2014 році провело оцінку системи охорони здоров'я. Було пошкоджено 601 заклад охорони здоров'я. Для північної частини однієї з провінцій Себу було завдяки HeRAMS розроблено 27 медичних мап[3].

Релігія

Понад 80 % населення католики. Лише на острові Мінданао домінує іслам. Філіппіни — єдина азійська країна, де домінує християнство.

Джерела

Посилання

Примітки

  1. More islands, more fun in PH (Англі́йська мо́ва). 20 лютого 2016. Процитовано 22 червня 2018.
  2. ВВС Україна. На Філіппінах почалися президентські вибори
  3. Typhoon Yolanda: One Year On photo story. ВООЗ. Процитовано 04.01.2018.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.