Джаганнатх

Джаганнатха (|जगन्नाथ, Jagannātha IAST, «владика всесвіту») — божество, культ якого найбільш поширений в індійському штаті Орісса. В вайшнавізмі Джаганнатха вшановується як одна з форм Вішну Крішни, шиваїзмі — як один з аспектів Шиви, Бхайрава; в джайнізмі — як один з тіртханкари, Джінапатх; а в буддизмі — як втілення Будди.

Джаганнатха поклоняються разом з його братом Баларама і сестрою Субхадра у формі статуй з дерева. Центром культу Джаганнатха є храму м. Пурі в Оріссі, де раз на рік у ході свята Ратха-ятра статуї божеств вивозять на вулицю у великих оздоблених колісницях. Цей фестиваль також святкується в багатьох інших містах Індії і за її межами. На думку вчених, м. Пурі був колись центром автохтонного культу, злився пізніше з культом Крішни, що прийняв при цьому ім'я місцевого божества — Джаганнатха.

Імена Джаганнатха

  1. Чакахі  — Той, у кого круглі очі.
  2. Чакадола  — Той, у кого круглі очі без століття (Символізує те, що Господь є дуже активний та неусипний).
  3. Чаканаяна  — Той, у кого круглі очі.
  4. Дарубрахмам  — Дерев'яне божество, всередині якого покоїться вища душа.
  5. Девадхідева  — Бог богів.
  6. Джагадіш  — Повелитель всесвіту.
  7. Джагатадхіша  — Повелитель всесвіту.
  8. Джаганнатх  — Повелитель всесвіту.
  9. Кала Тгакура  — Господь чорного кольору.
  10. Махаабааху  — Той, у кого великі долоні (Символізує те, що Господь всім допомагає).
  11. Ніладрівіхарі  — Ніламадхава (Джаганнатх служив як Ніламадхаве вождь племені аборигенів).
  12. Нілачаліа  — Той, хто живе в Нілачала.
  13. Падмалочана  — Лотосоокий.
  14. Патітапавана  — Той, хто благословляє весь всесвіт.
  15. Пурушоттама  — Вища особистість.
  16. Раджадхірадж  — Цар царів.

Тантризм у культі Джаганнатх

Культ Джаганнатха не є вузько сектантської релігією, навпаки, його філософія космополітична і еклектична. Протягом століть він зазнавав всілякі зміни, як внаслідок аріанізаціі, так і під впливом таких релігійних течій як шиваїзм, шактизм, вайшнавізм, тантризм, джайнізм і буддизм, асимілюючи в собі ідеї всіх цих вчень. Яким би не був початковий джерело цього культу, на даний момент культ Джаганнатха є як би якимось центром, в якому сплітаються абсолютно різні традиції, утворюючи нерозривну єдність. Тантризм надав досить сильний вплив на культ Джаганнатха. У свій час Джаганнатхі поклонялися як тантричному божеству. У щоденному ритуалі поклоніння цій формі Господа виконуються такі тантричні Ньяси як: Саданга-Ньяса, Кашбаді-Ньяса, Матрік-Ньяса, Шодха-Ньяса і Махашодха-Ньяса. Це яскравий показник того, що тантризм в час справив істотний вплив на цей культ. Янтри грають у тантризмі вкрай важливу роль. На Ратнасімхасанах, тобто на тих місцях, де встановлені божества Господа Джаганнатха, Господа Балабхадри і Деві Субхадри, вигравірувано безліч янтр. Кожен день при вчиненні поклоніння Господу, а також під час Дарупратіштхі (встановлення нового божества), креслять безліч янтр, в їх числі такі янтри як Шрі Янтра і Бхуванешварі Янтра. Крім янтр креслять і мандали. Джаганнатха прийнято поклонятися як формі Крішни-Васудеви. Тоді як у світлі тантричного поклоніння вони мають інші відповідності. Джаганнатх сприймається тантристами як Дакшіна Калі, Балабхадри [Баларама] як Джйотірмайім Тара, а Деві Субхадра як Адьяшакті Бхуванешварі.

Із численних тантрических текстів відомо, що Орісса, так само як і Пурі, який ще відомий як «Шрікшетра», є великою тантричною пітха (місцем сили). Після смерті Саті, яка покінчила з собою під час ягйі проведеною Дакши, Господь Шива прийшов в дику лють і почав танцювати свій танець Тандава (Тандан Нрітья), тримаючи на руках її мертве тіло. Пізніше, її тіло було розрубано Господом Вішну на 64 частини, які впали в різних місцях. І кожне місце, на яке падала та чи інша частина тіла Саті, ставало Шакті пітха. «Каліка Пурана» виділяє чотири найбільш важливі Шакті пітха, і Орісса є однією з цих чотирьох. Тепер розглянемо інший аспект тантричного впливу, що зачіпає культ Господа Джаганнатха. А справа тут в одній цікавій особливості пов'язаної з махапрасадом. У цьому випадку махапрасадом може вважатися тільки лише та їжа, яка після підношення Джаганнатха була запропонована Вімалі. Тільки в цьому випадку запропонована їжа набуває властивості махапрасада. А Богиня Вімала в тантричних текстах ототожнюється з Богинею Бхайраві.

Крім цього, в Оріссі існувала відома група вайшнавських святих, іменована Панча сакхі (п'ять друзів). До її складу входили: Баларам, Ананта, Яшованта, Ач'юта і Джаганнатх. Але що найдивніше, незважаючи на свою приналежність до вайшнавського руху, в їх літературній спадщині є величезна кількість праць, присвячених практикам, заснованим на застосуванні янтри, мантри і тантри. Згідно вченню Панча сакхі, Джаганнатх — це уособлення Брахмана, причому обох його аспектів одночасно, і Сагуна і Ніргуна. Янтра, мантра і тантра застосовні на шляху Сагуна Садхани. За їх вченням людина здатна усвідомити в собі Господа, відчути Його в своєму власному тілі, як за рахунок здійснення Сагуна Садхани, так і завдяки ніргуна садхані. Відзначимо також і те, що при поклонінні Господу Джаганнатха виконується тантричний ритуал «Панчамакара», який заслуговує особливої ​​уваги. Тут замість риби використовуються зелені овочі з додаванням асафетіди, замість м'яса — імбир. Заміною вину служить сік зеленого кокосового горіха, який пропонують Господу в металевих горщиках. І нарешті, статевий акт (Майтхуна) тут заміщується танцем храмових танцівниць (Девадасі). Тантричний почерк в ритуалах поклоніння також можна спостерігати в Храмі Вімали, коли на Маха Аштамі тут в жертву приносять тварину. Це дійство ще відомо під назвою «Вамачар Паддхаті».

Добре всім відомий Фестиваль Колісниць (Ратхаятра) Господа Джаганнатха проводиться в місяць Ашадха. Це торжество також відоме під назвою «Навадіна Ятра», а згідно з тантричним вченням число дев'ять (нава) вважається дуже сприятливим. Крім того, в колісницю Деві Субхадри кладуть Сударшану (Ваджру), що є прямим покажчиком на те, що даний ритуал має саму безпосередній зв'язок з буддизмом Ваджраяни. Незаперечний той факт, що на культ Джаганнатха справили величезний вплив шабарська тантра, буддійська тантра та індуїстська тантра. Відповідно до шабарської тантри Джаганнатха шанують як Шабарі Нараяну, з буддійської — як Будду, а з індуїстської — як Джаганнатха. Вімала є богинею буддійського тантричного пантеону. Джаганнатх може сприйматися як Бхайрава, а Вімала як Бхайраві.

Цікаво, що подібний культ зафіксовано також у Стародавньому Єгипті. Тут Крішні відповідає Амон, Субхадрі Мут, Баларам Хонсу.[1] Характерно, що в Ефіопії збереглось ім'я бога Джа (Jah), яке перейшло у растафаріанство і ймовірно з ним пов'язані Jehowa (Єгова) та Jahwe (Ягве).

Примітки

Див. також

Література

State University of New York Press

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.