Джон Діксон Карр

Джон Діксон Карр (англ. John Dickson Carr; 30 листопада 1906 27 лютого, 1977) американський письменник, автор детективних романів. Також публікувався під псевдонімами «Картер Діксон», «Карр Діксон» і «Роджер Фейрберн». Його справедливо вважають одним з найкращих представників «золотої доби детектива», поряд з Агатою Крісті, Г. К. Честертоном, Гастоном Леру та іншими. На творчу манеру Карра вплинуло його захоплення Артуром Конан Дойлем, Гастоном Леру і Честертоном.

Джон Діксон Карр
John Dickson Carr
Псевдо Картер Діксон, Карр Діксон, Роджер Фейрберн
Народився 30 листопада 1906(1906-11-30)
Юніонтаун (Пенсільванія), США
Помер 27 лютого 1977(1977-02-27) (70 років)
Грінвілл (Південна Кароліна), США
·рак легень
Поховання Springwood Cemeteryd
Громадянство  США
Національність американець шотландського походження
Діяльність письменник
Alma mater The Hill Schoold
Мова творів англійська
Напрямок «золота доба детектива»
Жанр детектив
Magnum opus The Hollow Mand, The Burning Courtd і The White Priory Murdersd
Нагороди

Джон Діксон Карр вважається найбільшим в історії фахівцем детектива зі вбивств у закритій кімнаті, як називали їх критики, посилаючись на знамениту «лекцію про замкнену кімнату» у романі «Людина-привид»: жертва заходить у порожнє приміщення із закритими дверима, де потім таємничим чином виявляється його (або її) труп — як це, наприклад, відбувається у «Вбивстві в музеї воскових фігур». Сам письменник визначав детектив як «вправу для людської кмітливості, пастку і подвійний капкан, гру, в яку з глави в главу автор грає проти читача». «Те, що ми охоче читаємо вигадані детективні історії, — писав він, — здебільшого виникає з нашої любові до неймовірного».

Біографія

Шотландець за походженням, Джон Діксон Карр народився 30 листопада 1906 року в Юніонтауні, штат Пенсільванія (США), в сім'ї процвітаючого юриста і політичного діяча. Він вступив в одну з вищих шкіл Пенсильванії — The Hill School, де показав себе досить пересічним студентом. У віці двадцяти одного року Карр відправився в Париж і вступив до університету Сорбонни. Там же він написав свій перший детективний роман «Ті, що блукають по ночах», в якому вперше з'явився паризький поліціянт Анрі Бенколін, що став одним з серійних героїв. У 1931 році він одружився з англійкою Клариссою Клевіс і влаштувався в Англії.

У 1933 році Карр написав роман «Відьмине лігво», в якому представив читачам свого найзнаменитішого героя професора-лексикографа доктора Гідеона Фелла. Зовнішність університетського сищика-аматора списана, за визнанням самого письменника, з Гілберта Честертона — іншого корифея детективного жанру, з яким Карр був знайомий особисто. У наступних роботах з'явився ще один серійний герой детективів Карра — Сер Генрі Мерівелл, комічний товстун, прототипом якого послужив сер Вінстон Черчилль. Романи цієї серії публікувалися під псевдонімом Картер Діксон. Багато романів цієї серії вважаються найкращими у творчості Карра, особливо знаменитий роман «Вікно Іуди» (The Judas Window), написаний в 1938 році.

У 1936 році Карр вступив у Детективний клуб. Протягом ряду років Джон Діксон Карр був автором програми BBC «Побачення зі смертю». Ця передача стала прообразом багатьох відомих в майбутньому серіалів. Під час війни Карр працював на радіо у відділі пропаганди.

У 1948 році Джон Діксон Карр повернувся в США, але прожив там всього кілька років, після чого знову повернувся до Англії. Письменникові була надана честь написати біографію Артура Конан Дойля, яка побачила світ у 1949 році.

Після 1950 року Карр створив десять історичних детективів, по суті історичних романів, в яких поряд з вигаданими діють цілком реальні персонажі. Дія багатьох романів Карра відбувається в далекому або ж не настільки віддаленому минулому. «Диявол в оксамиті» переносить читача в XVII століття — в період реставрації монархії Стюартів, «Біснуваті» — в Англію XVIII століття, романи «Вогонь, гори!», «Скандал у Хай-Чімніз» і «Відьма відпливу» оповідають про діяльність Скотланд-Ярду в XIX столітті і на початку XX століття, в епізодах «Вбивств Червоної Вдовиці» оживають моторошні сцени якобінського терору у Франції.

У 1954 році вийшов збірник про Шерлока Холмса «Подвиги Шерлока Холмса» (The Exploits of Sherlock Holmes), написаний у співавторстві з молодшим сином Артура Конан Дойла Адріаном. У 60-ті роки минулого сторіччя Карр жив у Марокко, потім знову в США. Письменник помер 27 лютого 1977.

Романи

  • 1933 Відьмине лігво (Hag's Nook)
  • 1933 Загадка божевільного капелюшника (The Mad Hatter Mystery)
  • 1934 Полювання на цирульника (The Blind Barber)
  • 1934 Вісімка мечів (The Eight Of Swords)
  • 1935 Годинники смерті (Death-Watch)
  • 1935 Людина-привид (Hollow Man) [Назва роману в США: Три труни (The Three Coffins)]
  • 1936 Вбивство арабських ночей (The Arabian Nights Murder)
  • 1938 Розбудити смерть (To Wake The Dead)
  • 1938 Зігнута петля (The Crooked Hinge)
  • 1939 Темні окуляри (The Black Spectacles) [Назва в США: The Problem Of The Green Capsule]
  • 1939 Клітка для простака (The Problem Of The Wire Cage)
  • 1940 Людина без страху (The Man Who Could Not Shudder)
  • 1941 Справа про постійні самогубства (The Case of the Constant Suicides)
  • 1942 Гра в кішки-мишки (The Seat Of The Scornful) [Назва книги в США: Death Turns The Tables]
  • 1944 Поки смерть не розлучить нас (Till Death Do Us Part)
  • 1946 Зловісний шепіт (He Who Whispers)
  • 1947 Сплячий сфінкс (The Sleeping Sphinx)
  • 1949 Поза підозрою (Below Suspicion) [другий головний герой — Патрік Батлер]
  • 1958 Стук мерця (The Dead Man's Knock)
  • 1960 На зло громам (In Spite Of Thunder)
  • 1965 Будинок на лікті сатани (The House At Satan's Elbow)
  • 1966 Паніка в ложі В (Panic In Box)
  • 1967 Темний бік місяця (Dark Of The Moon)

Видання українською мовою

  • Безтілесна людина: Роман / Д. Д. Карр; пер. з англ.: А. Євса. — Київ: Молодь, 1991. — 175 с.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.