Джон Рабе (фільм)

«Джон Рабе» — німецько-китайсько-французький фільм 2009 року, знятий Флоріаном Галленбергом за мотивами біографії Джона Рабе, який під час японо-китайського конфлікту в 1937 році, створив Нанкінську зону безпеки. Фільм був знятий на основі щоденника, написаного Джоном Рабе.

Джон Рабе
John Rabe
Жанр фільм-драма
Режисер Флоріан Галленбергер
Продюсер Беньямін Херман, Ян Мойто
Сценарист Флоріан Галленбергер
У головних
ролях
Ульріх Тукур
Стів Бушемі
Даніель Брюль
Чжан Цзинчу
Оператор Jürgen Jürgesd
Композитор Annette Focksd
Кінокомпанія ZDF
Дистриб'ютор 20th Century Fox і Netflix
Тривалість 134 хв.
Мова німецька
Країна  Німеччина
 Китай
 Франція
Рік 2009
IMDb ID 1124377
johnrabe.de

Прем'єра фільму відбулась на 59 Берлінському кінофестивалі[1].

Сюжет

Наприкінці 1937 року німецький підприємець Джон Рабе разом зі своєю дружиною Дорою знаходиться в Нанкіні. Рабе — директор місцевого відділення компанії Siemens, він прожив у Нанкіні більше 30 років і готовий повернутися до Берліна, передав свої справи наступнику. Під час прощального вечора, влаштованого з нагоди від'їзду Джона Рабе, відбувається наліт японської авіації на Нанкін, місто піддається бомбардуванню. Рабе, намагається врятувати мешканців міста — робітників його підприємства, відкривши ворота компанії та пустивши їх всередину. За допомогою німецького прапору, який Рабе разом з працівниками розтягають, їм вдається дати знати японським пілотам, що дана територія належить німецькому підприємству.

Наступного ранку іноземці, які знаходяться в місті, обговорюють, що їм робити далі. Аташе німецького посольства Георг Розен повідомляє, що в Шанхаї була створена зона безпеки для цивільних осіб. Розен пропонує створити таку саме зону безпеки в Нанкіні. Його пропозицію підтримують. Джона Рабе пропонують призначити керівником зони. В кінцевому підсумку усі погоджуються з цим, попри заперечення американського доктора Роберта Вілсона. На наступний день Рабе відправляє свою дружину в Німеччину. Корабель на якому вона пливе потрапляє під бомбардування з боку японської авіації.

Тим часом, японські війська внаслідок битви поруч з Нанкіном беруть в полон вояків Національно-революційної армії. Незабаром японська армія вступає в Нанкін і влаштовує там різанину. Джону Рабе та міжнародному комітету все-таки вдається створити зону безпеки, яку визнають командуючі японськими військами. Члени комітету вживають усі зусилля, щоб врятувати людей від загибелі.

З часом Вілсон та Рабе стають друзями. Вони разом зустрічають Різдво. Вілсон дізнавшись, що Рабе хворий на діабет і в нього закінчився інсулін, дістає ліки в японців.

Наприкінці фільму Рабе полишає місто.

Критика

Жодна велика японська кінокомпанія не наважилась показати фільм в Японії[2]. Галленбергер також підтвердив наявність труднощів з показом фільму в Японії[3]. Режисеру фільму пропонували забезпечити показ фільму в Японії за умови, що він виріже з фільму усі сцени в яких показаний принц Асакі, що віддав наказ про початок різанини, але Галленбергер відмовився[4].

Проти показу фільму в Японії виступали японські ультранаціоналісти, які заперечують факт Нанкінської різанини[5]. 17 травня 2014 року фільм все-таки був продемонстрований в Японії на кінофестивалі, присвяченому збереженню історичних фактів про Нанкін (яп. 南京・史実を守る映画祭)[6].

На сайті Rotten Tomatoes фільм отримав від критиків рейтинг в 75 % та 77 % — від глядачів[7].

Премії

Фільм був номінований на Deutscher Filmpreis в семи номінаціях, та переміг в чотирьох з них (кращий художній фільм, краща чоловіча роль, краща робота художника по костюмам, краща робота постановника.

Примітки

  1. John Rabe Cast Meets With Media, Chinaview.cn Entertainment website, attributing CriEnglish.com, 12 November 2007. Retrieved from XinhuaNet.com.
  2. 南京大虐殺を描いた『ジョン・ラーベ』、日本で上映禁止 (Depicting The Rape Of Nanking, «John Rabe» Screening Banned In Japan), Japanese.China.Org.CN Society via Yahoo.jn, 1 April 2009. (яп.)
  3. Interview with Florian Gallenberger (нім.). spielfilm.de. Архів оригіналу за 25 березня 2010. Процитовано 3 June 2009.
  4. Dowell, Pat. Shelter Under The Swastika: The John Rabe Story, National Public Radio, 14 June 2010.
  5. McNeill, David. Nanjing Massacre 70th Anniversary: Looking Back In Anger, Japan Times, 6 December 2007. Retrieved 3 January 2012.
  6. 映画『ジョン・ラーベ 〜南京のシンドラー〜』公式ウェブサイト. Архів оригіналу за 4 серпня 2019. Процитовано 24 вересня 2019.
  7. John Rabe (2008), RottonTomatoes.com review website. Retrieved 3 January 2012.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.