Дзердзеєвський Борис Львович

Дзердзеєвський Борис Львович (нар. 14 (26) вересня 1898(18980926), Чернігів — †25 квітня 1971, Москва) — радянський кліматолог, доктор фізико-математичних наук, науковець. Двічі лауреат Державної премії СРСР, виконав цикл досліджень циркуляції атмосфери, її коливань і пов'язаних з ними змін клімату. Борис Львович розробив типізацію атмосферних процесів позатропічних широт північної півкулі на основі виділених елементарних циркуляційних механізмів. Професор Б. Л. Дзердзеєвський вніс значний внесок у кліматологію як науку. Заслужений діяч науки і техніки РРФСР.

Дзердзеєвський Борис Львович
Народився 14 (26) вересня 1898(1898-09-26)
Чернігів, Україна
Помер 25 квітня 1971(1971-04-25) (72 роки)
Москва, СРСР
Країна  СРСР
Діяльність метеоролог
Alma mater КІНХ
Галузь кліматологія
Звання професор
Ступінь доктор фізико-математичних наук
Нагороди
Заслужений діяч науки та техніки РРФСР

Біографія

Народився 14 (26 вересня) 1898 року в Чернігові, Україна). Син працівника цукрового заводу. Закінчив Київську гімназію і в 1920—1923 роках пройшов курс Інституту народної освіти (ІНО).

Його перша друкована стаття на астрономічну тематику з'явилася у 1920 році в «Мироведении»(рус.назв.). 1922 року став завідувачем метеорологічної станції, а потім мережею, так званого, Шепетівського «куща» Цукротреста, яка 1926 року була передана в Українську метеорологічну службу;— Укрмет.

З 1923 року працював у системі Гідрометеорологічної служби СРСР, потім перейшов на роботу в Західно-Сибірське бюро погоди і переїхав з Києва до Сибіру.

З грудня 1930 року Б.Л. Дзердзеєвський став співробітником і вченим секретарем Центрального Бюро погоди (ЦБП) СРСР. Він був також секретарем редакції нового «Журналу геофізики» (1931).

З 1934 року;— начальник відділу служби погоди і льодової інформації Головного управління Північного морського шляху; керував метеорологічним забезпеченням перших регулярних польотів авіації в Арктиці.

Учасник першої експедиції на Північний полюс (1937—1938) і повітряної високоширотної експедиції «Північ»(1937).

З 1940 року;— завідувач лабораторією Інституту фізики Землі імені О.Ю.Шмідта РАН, де під його керівництвом були розроблені нові методи і апаратура для дослідження верхньої атмосфери. Член ВКП (б) з 1948 року.

З 1950 року;— завідувач відділом кліматології Інституту географії РАН, де проводив дослідження з фізики приземного шару повітря (тепловий баланс лісу і поля, розробка методів боротьби з суховіями) і наддовгостроковими (на 20-25 років) прогнозами погоди. Доктор фізико-математичних наук (1942), професор (1950).

Помер 25 квітня 1971 року в Москві.

Наукова діяльність

Виконав цикл досліджень циркуляції атмосфери, її коливань і пов'язаних з ними змін клімату. Розробив типізацію атмосферних процесів позатропічних широт Північної півкулі на основі виділених елементарних циркуляційних механізмів.

Довів, що атмосферна діяльність в Арктиці в більш низьких широтах протікає ідентично.

Велику практичну важливість мали роботи Б.Л Дзердзеєвського з метеорології «Засуха» як в її Макрокліматичний, так і мікрокліматичних аспектах. Ці дослідження були організовані їм як в Інституті географії, так і в створеній для цього Комплексній науково-дослідній експедиції, що працювала в 1951 році в Прикаспії і вивчала мікроклімат степового і напівпустельних ландшафтів цього району.

Основні результати досліджень узагальнені в роботі «Циркуляційні механізми в атмосфері Північної півкулі в 20 столітті» (1968).

Вибрані публікації

  • Дзердзеевский Б. Л., Курганская З. М., Витвицкая З.М. Типизация циркуляционных механизмов в Северном полушарии и характеристика синоптических сезонов // Труды НИУ ГУГМС. Гидрометеоиздат. 1946.
  • Дзердзеевский Б.Л.Воздушный океан. Научно-популярная библиотека (Гостехиздат). 1946
  • Дзердзеевский Б.Л.Воздушный океан. Молотов. ОГИЗ Областное издание.1947.
  • Дзердзеевский Б.Л.;Значение анализа общей циркуляции атмосферы при установлении границ сухих и влажных областей // Вопросы географии. М.-Л. Издательство АН СССР. 1956.
  • Дзердзеевский Б.Л.Общая циркуляция атмосферы и климат: Избранные труды. М. Наука 1975

Джерела


This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.