Дзосотин-Елісун

Дзосотин-Елісун (уйг. Гурбантүңгүт Қумлуқи; спрощ.: 古尔班通古特沙漠; кит. трад.: 古爾班通古特沙漠; піньїнь: Gǔ'ěrbāntōnggǔtè Shāmò) — друга за площею пустеля Китайської Народної Республіки і Східного Туркестану (Синьцзян-Уйгурського автономного району), після пустелі Такла-Макан, що знаходиться у сточищі Тариму. Займає центральну частину Джунгарії. Назва Дзосотин-Елісун, має монгольське походження.[1][2]

Розташування пустелі Дзосотин-Елісун на мапі

Площа цієї піщаної пустелі приблизно 45 000-50 000 км². Близько 38 000 км² зайнято напівзакріпленими грядковими і барханних пісками, а решта території — піщано-гальковими рівнинами і такирами. Розташована близько 300 до 600 метрів над рівнем моря. Пасма в основному меридіонального напрямку, заввишки до 30 м (в північній частині пустелі подекуди сягає до 100 м), з крутими східними схилами і більш пологими — західними (ці схили часто порослі полином і саксаулом). Такири мають хащі тамариску, проте зарості рідкісні. Цілорічно використовується як пасовища для овець і верблюдів[3].

Тут розташована найбільш віддалена від будь-якого моря точка Землі (46°16′ пн. ш. 86°40′ сх. д.)[4].

Пустеля відокремлена горами Тянь-Шань від сточища річки Ілі, Турфанська улоговина та сточище Тариму на півдні Сіньцзяну. Пасмо міст, найбільшим з яких є Урумчі, розташоване у межах населеної смуги (Ланьчжоу-Сіньцзянська залізниця) на південь від пустелі, яка зрошується потоками, що живляться льодовиками та стікають з Тянь-Шаня. Канал Іртиш-Карамай, побудований у 2010-х, прямує північно-західним краєм пустелі; канал Іртиш-Урумчі перетинає центральну частину пустелі.

Декілька соляних озер розташовані у західній частині пустелі: озеро Манас (45°48′00″ пн. ш. 85°56′00″ сх. д.), яке в минулому живилося річкою Манас, але на початок ХХІ сторіччя в основному воно пересохло,[5] та озеро Аїлік (45°56′00″ пн. ш. 85°47′00″ сх. д.), яке живеться річкою Баян (яка, в свою чергу, поповнюється каналом Іртиш — Карамай).

Китайська національна магістраль 216 перетинає пустелю в напрямку північ-південь, від міста Алтай до Урумчі. Також варто відзначити: Китайську національну магістраль 217, залізницю Куйтун-Бейтун та залізницю Урумчі-Джунгарія.

Тут розташована «північно-східна» точка 45 × 90. 13 квітня 2004 року цю точку відвідали американець Грег Майклс (Greg Michaels) і китаєць Жу Жунчжао (Ru Rong Zhao), таксист з найближчого міста Цитай, які переконалися, що ніякими спеціальними пам'ятними знаками ця точка на поверхні Землі не відзначена [3].

Примітки

  1. Велика радянська енциклопедія містить «Дзосотын-Элисун»
  2. The Library of Congress lists a few spelling variants, such as Dzosotön Elisun etc.
  3. Дзосотын-Элисун // Большая советская энциклопедия: [в 30 т.] / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : Советская энциклопедия, 1969—1978.
  4. Guinness Book of World Records, 1991. By Donald McFarlan, Norris McWhirter. P. 138
  5. PetroChina Xinjiang Oilfield Emission Reduction and Afforestation Project, p.5
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.