Дорнування

Дорнува́ння (нім. Dornen від нім. Dorn — металевий шип, дорн; англ. mandrelling process) або калібрува́ння о́творів — вид обробки заготовок методом холодного пластичного деформування. Суть процесу дорнування полягає у переміщенні жорсткого робочого інструмента (дорна) з натягом в отворі заготовки. У процесі обробки за рахунок натягу забезпечується зміцнення металу у поверхневому шарі, загладжування шорсткості, зміна форм і розмірів поперечного перерізу отвору чи заготовки у цілому. Розміри поперечного перерізу інструмента є більшим за розмір поперечного перерізу отвору заготовки на величину натягу.

Інструмент

Найпростішим інструментом для калібрування отворів може слугувати кулька, яка проштовхується крізь отвір штоком. Роль інструмента може виконувати калібрувальна оправка дорн, до якого прикладається осьове зусилля для протягування чи проштовхування крізь отвір. Дорни виготовляють одноелементними, багатоелементними і збірними. Кожен з елементів має свій розмір. Деформувальні елементи виготовляють з твердих сплавів або загартованих до високої твердості інструментальних сталей.

За конструктивним виконанням застосовуються різноманітні дорни, але усі вони мають спільні ознаки у межах робочої частини[1]:

  • забірну частину, що виконує основну роботу деформування металу заготовки;
  • циліндричну частину, яка підвищує зносостійкість дорна та покращує якість обробленої поверхні;
  • задню частину, що призначена для зменшення сил тертя при дорнуванні, а отже, і зменшення тягового зусилля.

За характером роботи деформувального елемента (в умовах ковзання чи кочення) дорни поділяються на дорни кочення і дорни ковзання.

Процес обробки здійснюється або на горизонтально-протяжних верстатах, або на гідропресах за один або декілька проходів інструмента[2].

Види дорнування

Дорнування поділяють на поверхневе і об'ємне.

  • Поверхневе дорнування забезпечує оброблення отворів з точністю 6…9 квалітетів та шорсткістю — Ra = 0,32…0,04 мкм. При поверхневому дорнуванні пластично деформується поверхневий шар. Поверхневе дорнування належить до методів поверхневого пластичного деформування (ППД).
  • Об'ємне дорнування належить до методів оброблення металів тиском (ОМТ), пластичне деформування відбувається по усьому поперечному перерізу деталі. оброблення При об'ємному дорнуванні у заготовках за один робочий хід багатозубого дорна можна отримати отвори точністю IT11 й шорсткістю оброблених поверхонь — Ra = 0,63…0,04 мкм. За допомогою об'ємного дорнування обробляються отвори великої довжини, трубні заготовки або вироби, виконані у вигляді гільз. Така операція, якій можна піддавати отвори практично будь-якої довжини, зберігаючи їх прямолінійність, є альтернативою чорновому розточуванню.

За технологічними особливостями виконання дорнування може бути вільним і невільним. При вільному дорнуванні, якому переважно піддаються безшовні й електрозварні труби зі стінками середньої товщини, величина деформування зовнішніх поверхонь оброблюваних виробів не обумовлюється.

Невільному дорнуванню переважно піддаються внутрішні отвори у тонкостінних трубних виробах. При виконанні такої технологічної операції відсутні такі наслідки обробки як:

  • викривлення осі оброблюваної заготовки;
  • втрата стійкості заготовки у її поздовжньому напрямку;
  • ділянки поверхні, вигладжування яких виконане неякісно.

Щоб забезпечити таку високу якість обробки, при невільному дорнуванні виріб закріплюють у спеціальних обоймах, що мають високу жорсткість і пружність. Нерідко таку операцію поєднують з холодним редукуванням, в процесі якого діаметр оброблюваного отвору та інструменту зменшують шляхом охолодження до низьких температур.

Схеми дорнування

За напрямом прикладання зусилля стосовно заготовки існують три основні схеми дорнування:

  • стискувальне — схема, за якою виконується переважна більшість процесів поверхневого дорнування;
  • розтягувальне, що застосовується при об'ємному дорнуванні довгих деталей;
  • змішане — схема розтягу-стискання.

Основні параметри

Технологи керуються такими параметрами операції дорнування, як:

  • абсолютний і відносний натяг;
  • швидкість обробки (дорнування);
  • зусилля при обробці;
  • відносна деформація.

Натяг, який є одним з основних параметрів дорнування, являє собою різницю між діаметрами оброблюваного отвору і розміром поперечного перерізу використовуваного інструменту. Якщо даний показник занадто великий, то при обробці не вдасться сформувати поверхню з необхідним рівнем шорсткості. Обираючи цей параметр, слід враховувати як ступінь пластичності виробу, так і його характеристики. Під відносним натягом дорнування розуміють величину, що отримується з відношення розміру обробленого або необробленого отвору до величини звичайного натягу.

Під силою, з якою виконується дорнування, маються на увазі зусилля, з якими інструмент діє на стінки отвору в радіальному і осьовому напрямках. За допомогою зусилля, що створюється інструментом в радіальному напрямку, збільшується поперечний переріз оброблюваного отвору, а сила, створювана дорном в напрямку осі оброблюваної заготовки, дозволяє видаляти дрібні нерівності з її внутрішньої поверхні.

Відносна деформація, яка вимірюється у відсотках, дає можливість визначити, наскільки змінився при дорнуванні зовнішній діаметр оброблюваного виробу.

Див. також

Примітки

  1. Проскуряков Ю. Г., 1961, с. 10.
  2. Технология конструкционных материалов. Учебник для машиностроительных специальностей вузов / А. М. Дальский, И. А. Арутюнова, Т. М. Барсукова и др.; Под общ. ред. А. М. Дальского, —2-е изд., перераб. и доп. — М.: Машино строение, 1985. — 448 с.

Джерела

  • Одинцов Л. Г. Упрочнение и отделка деталей поверхностным пластическим деформированием: Справочник. — М. : Машиностроение, 1987. — 328 с.
  • Скворцов В. Ф., Арляпов А. Ю. Дорнование глубоких отверстий малого диаметра. Монография. — Томск : Издательство ТПУ, 2005. — 92 с.
  • Рыковский Б. П., Смирнов В. А., Щетинин Г. М. Местное упрочнение деталей поверхностным наклепом. — М. : Машиностроение, 1985. — 152 с.
  • Проскуряков Ю. Г. Дорнование отверстий. — М. : Машиностроение, 1961. — 192 с.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.