Дослід Ератосфена з вимірювання радіусу Землі

Дослід Ератосфена з вимірювання радіусу Землі — Дослід проведений грецьким вченим Ератосфеном, який мав на меті визначити фізичні розміри Землі.

Ератосфен
Схема досліду: Сонячні промені проходять паралельно радіусу, що проходить через точку S (Сієна) та різняться на кут φ з радіусом, що проходить через точку A (Александрія)

Дослід Ератосфена з вимірювання радіусу землі
Розділ науки: Географія
Експериментатор: Ератосфен
Рік проведення: III століття до н. е.
Місце проведення: Сієна (сучасний Асуан), Александрія

Тип:

Дослід
Суть експерименту: Спостереження за тінню в один час в різних широтах
Результат: Перше наближене значення розміру Землі
Значення: Було доведено кулясту форму землі та виміряно її радіус

Викладу досліду присвячений трактат «Про вимір Землі» (Peri tes anametreseos tes ges). Метод ґрунтувався на одночасному вимірюванні висоти Сонця в Сієні (суч. Асуан на півдні Єгипту) і в Александрії, що лежать приблизно на одному меридіані, у момент літнього сонцестояння (19 червня 240 до н. е.).

Дослідник дізнався із листа, що у Сієні опівдні в день сонцестояння сонце освітлює дно найглибших колодязів, і якщо заглянути у колодязь, то можна побачити тінь від своєї голови та віддзеркалення сонячних променів навколо цієї тіні. З цього Ератосфен зробив висновок, що у Сієні сонячне світло має падати точно під прямим кутом до поверхні землі. У той ж час у Александрії тіла відкидають тінь, сонце тут відхилилося від зеніту на кут в 7,2°. Це є кут між радіусами проведеними з центру планети до міст Сієна та Александрія. (відповідні кути при перетині паралельних прямих третьою) Розділивши повне коло (360°) на 7,2° Ератосфен визначив, що відстань між містами становить 1/50 окружності планети. Визначивши відстань між містами в 5 000 стадій, вся окружність рівнялася 250 000 стадій. Пізніше цю величину було збільшено до 252 000 стадій.

Визначити, наскільки ці оцінки близькі до реальності, важко, оскільки невідомо, яким саме стадієм користувався Ератосфен. Але якщо припустити що мова йде про грецький (178 метрів), то його радіус землі дорівнював 7082 км, якщо єгипетський, то 6287 км. Сучасні виміри дають для усередненого радіуса Землі величину 6371 км. Що робить вище описаний розрахунок видатним досягненням і першим досить точним розрахунком розмірів нашої планети.

Джерела

  1. ЭРАТОСФЕН — ОТЕЦ ГЕОГРАФИИ. ГЕОГРАФИЯ — GEOGRAFIA
  2. Зрители: эксперименты прошлого
  3. Размер ЗемлиАстрономические опыты
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.