Драгомира

Драгомира (чеськ. Drahomíra ze Stodor; 877 або 890 — після 935) чеська княгиня, дружина Вратислава I, мати святого Вацлава. З 921 року протягом кількох років була регентшею князівства Пржемисловичей в середній Чехії. Стала відомою організацією замаху на свою свекруху, зараховану пізніше до лику святих Людмилу Чеську.

Драгомира
чеськ. Drahomíra ze Stodor
Драгомира
чеськ. Drahomíra ze Stodor
Княгиня Чехії
906  921
Попередник: Людмила Чеська
 
Народження: 877 чи 890
Смерть: після 935
Рід: Пржемисловичі
Шлюб: Вратислав I
Діти: Святий Вацлав, Болеслав I, Q97313018? і Pribyslavad

 Медіафайли у Вікісховищі

Життєпис

Йосеф Матхаусер. «Княжна Драгомира, князь Вацлав і Людмила»

Драгомира походила з полабського племені стодорян і була, ймовірно, сестрою стодорянського князя Тугумира. В 906 році вона одружилася з чеським князем Вратиславом I і народила йому шість або сім дітей, серед яких були Святий Вацлав і Болеслав I Грозний. Деякі легенди називають її сином також Спитігнєва, але це радше помилка, оскільки той був сином Людмили і братом Вратислава I. З чотирьох її дочок на ім'я відома лише Пржибіслава, що стала після смерті Вацлава черницею в Празі.

Після смерті Вратислава навесні 921 року племінний собор наділив її регентством при юному сині Вацлава. Виховання спадкоємця престолу, а також молодшого сина Болеслава, було проте доручено Людмилі, їх бабці. Через деякий час між обома жінками спалахнув конфлікт. Драгомира, за поширеною легендою, викладеної вперше в Чеській хроніці, звинувачувала Людмилу в тому, що та разом з християнськими священниками «зіпсувала» Вацлава. Замість того, щоб виховати князя, Людмила зробила з нього майже ченця. Через це Драгомира послала двох воїнів зі своєї свити вбити Людмилу. 16 вересня 921 року вони потрапили до фортеці Тетін і задушили Людмилу. Після цього, Драгомира розпорядилася вигнати зі своїх володінь баварських місіонерів.

Мотиви вбивства шукають також в політичній площині. Можливо, стояло питання про визнання верховенства німецького короля і саксонського герцога Генріха I Птахолова над Чехією. Союзна з Чехією баварський герцог Арнульф в 921 році підкорився Генріху і не влаштовував більше як союзник проти саксонської експансії. Людмила, за деякими відомостями, вітала зближення з Саксонією, а Драгомира його відкидала. Важливу роль відіграв, безсумнівно, і релігійний фактор — конфлікт між християнством і язичництвом. Драгомира причетна до язичницьких повстань.

Рік по тому баварський герцог Арнульф напав на Чехію, але наслідки його походу літописи не передають. По досягненню Вацлавом повноліття Драгомира склала з себе регентство. Син спершу вигнав її з країни, проте незабаром з почестями знову повернув назад. Драгомира жила в Празі без будь-якої політичної влади. Після загибелі Вацлава (929 або 935 рік) вона втікла до білих хорватів.

Родина

Чоловік — князь Вратислав I.

Діти:

  • Вацлав (935), князь Богемії у 921—935 роках
  • Болеслав (), князь Богемії у 935—972 роках
  • Спитігнєв
  • Пржібислава, дружина князя Славніка

Образ у культурі

  • Історична п'єса Krvavé křtiny aneb Drahomíra a její synové Йосефа Каєтана Тила (1848).
  • Опера Drahomíra Франтішека Шкроупа (1848).
  • Опера Drahomíra Карла Шебора (1867).

Примітки

    Джерела

    • Pavla Obrazová, Jan Vlk: Maior Gloria. Svatý kníže Václav, Prag-Paseka-Litomyšl 1994, ISBN 80-85192-94-2.
    • Dušan Třeštík: Počátky Přemyslovců. Vstup Čechů do dějin (530—935). Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 1997. 658 с. ISBN 80-7106-138-7.
    • Josef Žemlička: Přemyslovci. Jak žili, vládli, umírali Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2005. 497 с. ISBN 80-7106-759-8.
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.