Дублет (одяг)

Дублет (фр. doublet) — чоловічий верхній одяг, поширений в Західній Європі в період з 1330-х по 1660-1670-ті роки[1].

Джованні Баттіста Мороні «Лицар в шоломі» (бл. 1554—1558). Лондонська національна галерея. Дублет як підобладунок одягу, кольчужне полотно закріплено шнурками

Це був перший зразок одягу, який щільно сидів на тілі. Перші дублети були до середини стегна, пізніше вони стали зменшуватися, і в моду увійшли зшивні чоловічі колготки (замість роздільним панчіх) і дублет з'єднувався з ними поруч зав'язок, доходячи нижче пахової западини.

Іноді виготовлявся з роздільними рукавами, які пришивались у районі плечей.

З XV століття з'являвся стоячий комірець.

Робився з вовни і лляної підкладки. Пізніше з'явилися варіації з пуфами на рукавах і виготовлялися комір та рукави з більш дорогих матеріалів, так як дублет був зазвичай прихований під верхнім одягом, наприклад, такий як упелянд.

Також (в XV—XVI століттях) використовувався як підобладунок або самостійний обладунок з нашитими шматочками кольчуги, металевими пластинами або товстою шкірою. Спочатку був просто шкіряною сорочкою, з часом перетворившись фактично в шкіряну куртку зі стьобаною підкладкою, нерідко обшиту зсередини льоном, а в дорогих варіантах — шовком, і стоячим коміром, що захищає шию. Згодом шкіра стала необов'язковою, а в XV столітті на нього стали нашивати шматочки кольчуги з метою захисту вразливих місць (пахви, внутрішню сторону ліктя) у латів (дублет з нашитою кольчугою важив істотно менше, ніж кольчуга + підобладунок).

Варіанти виконання підобладункового дублета. Ділянки з нашитим кольчужним полотном виділені сірим кольором. Дублет в центрі має ззаду шматок кольчуги, який пропускався між ніг і фіксувався, захищаючи область паху.

Див. також

Примітки

  1. Келли, Ф. Швабе, Р. История костюма и доспехов. — М., : Центполиграф, 2008. — С. 36,160. — 3000 прим. — ISBN 978-5-9524-3801-9.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.