Дубровенський замок

Дубро́венський за́мок — колишній замок, який існував у 16 18 ст. у Дубровному на березі Дніпра. Складався з верхнього та нижнього замків. Комплекс не зберігся.

Дубровенський замок

54°34′24″ пн. ш. 30°40′28″ сх. д.
Країна  Білорусь
Розташування Дубровно
Тип замок

Дубровенський замок
Дубровенський замок (Білорусь)

Історія

У 1593 р. через Дубровно проїжджав посол австрійського імператора Микола Варкач, який залишив короткий опис: «Дубровно — це місто і в цьому місці останній прикордонний замок проти московитів. Місто лежить на Дніпрі, а з іншого боку замку тече річка Дубровник. Цей замок широкий по колу, лише весь дерев'яний».

У 1654 р. під час війни між Росією та Річчю Посполитою, після тривалої облоги (червень жовтень) Дубровно було окуповане московськими військами. Ще до взяття міста цар Олексій Михайлович давав вказівки воєводі князю Черкаському: «Как город Дубровно здастца, и… шляхты лучших людей выбрав, прислать к государю,… а остальную шляхту велеть послать на Тулу, а мещан и уездных людей раздать ратным людям семьями, а город Дубровно выжечь». Цей наказ було виконано: 17 жовтня замок був спалений, полонені дворяни із заручників, а також 30 родин найкращих міщан вивезені до царської ставки в Смоленську[1].

У 1731 році, згідно з інвентарем, Верхній та Нижній Дубровенські замки майже втратили своє оборонне значення, хоча після Північної війни були відновлені.

Архітектура

Неодноразово перебудовувався. У першій половині XVIII ст. дерев'яний замок-палацовий комплекс оточений ровом, укріпленим земляним валом, на якому були дерев'яні оборонні стіни. Двоярусні ворота, завершені гонтовим шатром з мостом через рів, з'єднували замок із містом. У нижньому ярусі з боків проходу розміщувались в'язниця і кордегардія, у верхньому — кімната з галереєю. У центрі замку стояли старий і новий палаци, з'єднані доріжкою з балок із невеликим містком через ставок (у центрі мосту була своєрідна платформа у вигляді балкона, огороджена ажурним парапетом з точеними балясинами).

Старий палац

Старий палац (побудований у XVII ст.) являє собою одноповерхову прямокутну будівлю, покриту ґонтовим дахом. По обидва боки залу, розташованого в його центрі, було згруповано чотири вітальні та два алькери. Фасад Дніпра прикрашала галерея з балюстрадою.

Новий палац

Новий палац (побудований у 1720-х роках — двоповерхова прямокутна в плані будівля, що складається з центральної частини із залом на першому поверсі та великим залом на другому, завершеному окремим ґонтовим дахом) та двома бічними крилами (праворуч — чотири вітальні та кабінет, ліворуч їдальня та дві вітальні). Він був накритий складним ґонтовим дахом із шістьма мансардами. Планування анфіладне. У кімнатах стояли грубки з біло-зеленої глазурованої кахлі. Вікна в олов'яних рамах.

Примітки

Література

  • Архітэктура Беларусі: Энцыклапедычны даведнік . - Мн. : БелЕн, 1993. — 620 s. — ІSBN 5-85700-078-5 .
  • Білоруська енциклопедія: У 18 т. Т. 6: Дадаїзм — Застава / Ред.: Г. П. Пашков та ін. — Мн.: БелЭн, 1998. — Т. 6. — 576 с. — 10000 примірників. — ISBN 985-11-0106-0 (т. 6), с. 246

Посилання

  • Дубровенскі замак на сайце Radzima.org
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.