Дудінов Володимир Миколайович

Володимир Миколайович Дудінов радянський і український астроном, один з творців спекл-інтерферометрії, лауреат Державної премії УРСР в галузі науки і техніки (1986), директор НДІ астрономії Харківського національного університету (1977—1993).

Дудінов Володимир Миколайович
Народився 22 травня 1938(1938-05-22)
Помер 5 лютого 2016(2016-02-05) (77 років)
Громадянство  СРСР, Україна
Місце проживання Харків
Галузь астрономія
Alma mater Харківський університет
Науковий ступінь доктор наук
Заклад НДІ астрономії Харківського національного університету
Нагороди
Звання старший науковий співробітник

Життєпис

Володимир Дудінов народився 22 квітня 1938 року. В 1950-і роки навчався на астрономічному відділенні Харківського державного університету ім. А. М. Горького. В ці роки близько дружив з Леонідом Акімовим, разом з ним вечорами після лекцій збирав астрономічні інструменти, проводив спостереження. В ніч після запуску першого супутника Дудінов і Акімов прийняли його сигнали і транслювали на весь Сад Шевченка. В 1960 Дудінов захистив дипломну роботу, в якій перетворив стару 6-метрову параболічну антену на радіотелескоп і зареєстрував радіовипромінювання Сонця[1].

Після закінчення університету почав працювати молодшим науковим співробітником Астрономічної обсерваторії ХДУ. В дискусіях з Барабашовим, Гаражой, Акімовим, Корнієнком й іншими колегами, у Дудінова з'явилось розуміння проблеми поліпшення бачення крізь атмосферу, яке стало головним напрямком його роботи протягом всього життя. В цей час Дудінов також брав участь в першій лазерній локації Місяця, відповідав за будівництво Чугуївської спорстережної станції[1]. У 1969 захистив кандидатську дисертацію «Аналіз і оптимальна обробка результатів поверхневої фотометрії планет»[2].

Когерентно-оптичний процесор Дудінова в Харківському музеї астрономії ім. М. П. Барабашова

На той час не було достатніх розрахункових потужностей, щоб здійснювати цифрову обробку сигналів. Але в 1969, під впливом книги Марешаля та Франсона «Структура оптичного зображення», Дудінов й Акімов зрозуміли, що можна виконати обробку за допомогою аналогової техніки, виконавши перетворення Фур'є за допомогою лінзи. Об'єднавши зусілля з Корнієнком, вони створили в обсерваторії когерентно-оптичний процесор для обробки зображень. Перед проходженням Меркурія по диску Сонця 9 травня 1970 було вирішено відзняти проходження на кіноплівку, а потім усереднити квадрати фур'є-спектрів окремих кадрів за допомогою когерентно-оптичного процесора. Хоча з технічних причин ця робота не вдалась, сама ідея була еквівалентна винайденню спекл-інтерферометрії. Вдосконалений когерентно-оптичний процесор для цієї роботи було збудовано в Радіоастрономічному інституті, а в 1974 перенесено на Чугуївську спорстережну станцію. Він використовувався для обробки панорам Марса, отриманих радянськими космічними станціями, а також для обробки фотографій в оборонних цілях[1]. В 1986 Дудінов захистив докторську дисертацію «Проблема підвищення роздільної здатності під час астрономічних спостережень». Того ж року був нагороджений Державною премією[2].

В 1977—1993 роках Дудінов працював директором НДІ астрономії Харківського національного університету[2]. Розгорнувши широку діяльність за госпдомовленостями, він зміг значно збільшити штат обсерваторії. Налагодилось співробітництво з московським ДАІШ і Майданакською обсерваторією, і навіть після розпаду СРСР Дудінову вдавалось підтримувати Майданак та отримувати спільні з москвичами гранти[1]. Пішовши 1993 року з поста директора обсерваторії, залишився завідувачем відділу обробки зображень[2].

В 1995 в Майданакській обсерваторії Дудінов отримав зображення Хреста Ейнштейна. З цього почалось активне дослідження гравітаційних лінз в НДІ астрономії, що призвело до вивчення десятків об'єктів, ряду статей і монографії[1].

Відзнаки

  • Державна премія УРСР в галузі науки і техніки за цикл робіт «Аналогова та цифрова обробка астрономічних зображень» (1986).
  • Створений під керівництвом Дудінова когерентно-оптичний процесор включений до реєстру наукових установок, що складають національне надбання України[2].

Примітки

  1. Памяти Владимира Николаевича Дудинова (22.04.1938 — 05.02.2016), НИИ астрономии Харьковского национального университета
  2. Бакіров В. С. (ред.). Дудінов Володимир Миколайович // Професори Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Біобібліографічний довідник. — Харків : ХНУ ім. В. Н. Каразіна, 2009. — С. 99. — 700 прим.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.