Діти Олексія Михайловича
Діти царя Олексія Михайловича — друге покоління руських царевичів та царівен з династії Романових.
Цар Олексій був одружений двічі. Першою його дружиною стала Марія Милославська, яка померла 44-річною, принісши йому 13 дітей. Через 6 днів після її смерті царя виповнилося 40 років, 21 з яких він прожив у шлюбі. Через 23 місяці і дев'ять днів він одружився вдруге на Наталці Наришкіної, яка до його смерті в 46-річному віці встигла народити тільки трьох дітей.
В цілому Олексій Михайлович був батьком 16 дітей від двох шлюбів. Троє з його синів (від першого шлюбу Федір III і Іван V, від другого — Петро I) згодом царювали. Жодна з тих, що вижили дочок Олексія Михайловича (6 від першого шлюбу, включаючи царівну Софію, і 1 — від другого) не вийшла заміж. Діти від обох матерів ворогували. Царівен цього покоління називали «Олексіївни», тому що продовжували жити їх тітки «Михайлівни» — кілька царівен — дочок Михайла Федоровича[1] .
Іменослов дітей Олексія, згідно з традицією, багато в чому повторював імена попереднього покоління — братів і сестер Олексія, в свою чергу, що перегукувався з іменами братів і сестер прадіда — Філарета і діда — Михайла Федоровича, а також використовував фамільні імена Стрешнєва, Милославських і Наришкіних, з яких відбувалися мати і дружини царя (див. також Родові імена Романових).
Діти Милославської
Дмитро
Царевич Дмитро Олексійович 22 жовтня — 6) був первістком царя Олексія.
Хлопчик отримав традиційне ім'я правлячої династії Дмитро (як принци з династії Рюриковичів), і був хрещений в честь св. Дмитра Солунського[2] . «Імена трьох синів Олексія Михайловича відтворювали імена представників останньої царської сім'ї Рюриковичів — царя Івана, царя Федора і царевича Дмитра»[3] .
Помер у дитинстві, не проживши і 1 року. Похований в Архангельському соборі Московського Кремля.
Царівна Євдокія Олексіївна (17(27) лютого, Москва — 10 (21) травня 1712, Москва) — при Петрі проживала в Новодівочому монастирі.
1683 року іноземець її описує: «Євдокія, старша, в стороні від справ»[4] .
Померла незаміжньою, у віці 62 років, за царювання свого брата Петра I, і була похована в Смоленськом соборі Новодівичого монастиря .
Марфа
Царівна Марфа Олексіївна (26 серпня (5 вересня) 1652 — 19 (30) червня 1707) — третя дитина царя Олексія Михайловича.
Хрещена 4(14) вересня 1652 року у Чудовому монастирі . Ім'я " Марфа " було для Романових фамільним — так звалися її прабабуся черниця Марфа і рано померла тітка Марфа Михайлівна[2] .
1683 року іноземець її описує: "Марфа, має 30 років; також ні в що не втручається "[4] .
У 1698 році за співчуття і допомогу своїй сестрі царівні Софії була пострижена в Успенському монастирі в Александрової слободі. Похована там же — померла незаміжньою у віці 55 років в царювання свого брата Петра.
Олексій
Царевич Олексій Олексійович (5 (15) лютого 1654 — 17(27) січня 1670) дожив до 15-річного віку.
Отримав те ж ім'я " Олексій ", що і його батько, однак їх тезоіменітние святі були різні[2] .
Похований в Архангельському соборі.
Ганна
Царівна Анна Олексіївна 23 Січня, Вязьма — 8 травня[5] 1659, Москва) — третя дочка і п'ята дитина царя Олексія Михайловича і цариці Марії Милославської. Народилася в Вязьмі, куди Марія Іллівна з усім сімейством приїхала для зустрічі з Олексієм Михайловичем, в той час як в Москві вщухала епідемія чуми[6] .
Отримала ім'я " Анна " — таке ж, як ще жила при її народженні тітка царівна Анна Михайлівна, яка, в свою чергу ім'я отримала на честь тітки царя Михайла, сестри патріарха Філарета — Анни Микитівни . Або в честь сестри своєї матері — Анни Іллівни Морозової, ур. Милославської[2] .
Померла у віці 4 років. Була похована в Вознесенському монастирі в Московському Кремлі, після його руйнування більшовиками останки, разом з іншими були перенесені підземну палату південній прибудови Архангельського собору, де знаходяться і зараз.
Напис на надгробку свідчить: "Лета 7167 році майя проти 9 числа о сьомій годині нощи преставився раба божого благовернаго великого государя царя і великого князя Олексія Михайловича всієї Великої і Малої і білий Росії самодержця і благоверния государині цариці і великі княгині Марії Іллівни дочко благовірна государиня царівна і велика княгиня Анна Олексіївна і була похована в дев'ятій годині в понеділок на пам'ять святого пророка Ісая "[7] .
Напис на кришці саркофага приблизно та ж: «Лета 7167 майя в 8 ден проти дев'ятого числа на пам'ять святого пророка Ісая преставився раба божого государиня царівна і велика княжна Анна Олексіївна о сьомій годині нощи»[7] .
Софія
Царівна Софія Олексіївна, в чернецтві Сусанна (17 (27) вересня 1657 — 3 (14) липня 1704) — правителька руської держави.
Отримала традиційну княже ім'я " Софія ", так само звалася її рано померла тітка царівна Софія Михайлівна .
1683 року іноземець її описує: "Софія Олексіївна, старше покійного царя Феодора, вона керує в Москві з боярами; звела на престол свого брата Іоанна. Розумна і побожна, проводить час у молитві і пості. Читає житія святих по-польськи, що в віршах видав Баранович. Царя Іоанна вона так оберігає, що він нікуди не виїжджає, та й до нього ніхто не ходить без її дозволу. Бояри також не скликаються думи без неї не тільки у справах державним, але навіть і приватним "[4] .
Скинута і пострижена в Новодівочий монастир в 1698 році, де і померла в правління свого брата Петра 46-річної і незаміжньою. Похована в Смоленськом соборі Новодівичого монастиря в Москві.
Катерина
Царівна Катерина Олексіївна (27 листопада (7 грудня) 1658 — 1 (12) травня 1718. За переказами, перед народженням дочки Олексію Михайловичу привидівся образ св. великомучениці Катерини Олександрійської, тому дочка отримала це нетипове для Романових ім'я[6], яке пізніше закріпиться в династії, так як ця царівна стане хрещеною майбутньої Катерини I.
1683 року іноземець її описує: «Катерина — носить шапку і сукню в польському смаку (на кшталт» tuztuka "з широкими рукавами); закинула московські каптани, перестала заплітати волосся в одну косу "[4] .
Померла у віці 60 років в правління свого брата Петра. Похована в Смоленськом соборі Новодівичого монастиря.
Марія
Царівна Марія Олексіївна (18 (28) січня 1660 — 9 (20) березня 1723). Пережила всіх своїх сестер і померла останньою в 1723 році, в 63-річному віці, незаміжньою, за два роки до смерті свого брата Петра. Похована в Петропавлівському соборі Санкт-Петербурга.
Отримала ім'я на честь своєї матері, Марії Милославської[2] .
Пережила всіх своїх сестер і померла останньою в 1723 році, в 63-річному віці, незаміжньою, за два роки до смерті свого брата Петра. Похована в Петропавлівському соборі Санкт-Петербурга.
Федір
Федір III Олексійович 30 травня 1661 — 27 квітня 1682) — старший з тих, що вижили синів Олексія Михайловича.
Мабуть, отримав ім'я на честь прадіда — патріарха Філарета, також воно відповідало царю Федору Івановичу — двоюрідному дядькові Михайла Федоровича[2] .
Став царем. Помер в 20-річному віці, його єдина дитина Ілля Федорович помер перед ним.
Похований в Архангельському соборі Кремля.
Феодосія
Царівна Феодосія Олексіївна, в чернецтві Сусанна (29 березня (8 квітня) 1662 — 14 (25) грудня 1713).
Мабуть, була названа на честь сестри своєї бабки Євдокії — Феодосії Стрешневой[8] .
1683 року іноземець її описує: "Феодосія, молодше царя Феодора і старше Іоанна; в даний час проживає у своєї тітки Тетяни; побожна, як черниця "[4] .
Померла в 51-річному віці в царювання свого брата Петра. Похована в Успенській обителі в Олександрівській слободі в одному склепі з сестрою Мартою.
Симеон
Царевич Симеон Олексійович (3 (13) квітня 1665 — 18 (28) червня 1669) — помер в 3- річному віці.
Був названий на честь брата своєї бабки — Семена Лук'яновича Стрешнева[2] .
Похований в Архангельському соборі.
Іван
Іван V Олексійович (27 серпня 1666 — 29 січня 1696) — другий із синів Олексія, що дожили до дорослого віку. Став царем.
Отримав традиційне царське ім'я " Іван ".
Залишив потомство жіночої статі (Діти Івана V). Помер у віці 29 років. Похований в Архангельському соборі.
Євдокія (молодша)
Царівна Євдокія Олексіївна (Молодша) 26 лютого — 28 лютого 1669[9], Москва) — дочка царя Олексія Михайловича від першого шлюбу, останній, 13-й, дитина цариці Марії Милославської, який призвів до її смерть.
Дівчинка померла за кілька днів до смерті своєї матері, яка померла 3 березня. «Государиня померла від пологової гарячки через п'ять днів після важких пологів, в яких Цариця вирішилася від тягаря восьмий вінценосних дочкою Євдокією Олексіївною молодшої, котра прожила, на жаль, лише два дні і померла 28 лютого (10 березня) 1669 року».
Вона — друга з дочок царя Олексія Михайловича, що носили ім'я " Євдокія ", що іноді викликає плутанину, тому що її старша сестра Євдокія Олексіївна (див.) Пережила тезку. Причини, за якими дитина отримала ім'я ще живого родича в тому ж поколінні, не ясні.
Похована в Московському Вознесенському дівочому монастирі, в 1929 році останки перепоховані в підвальній палаті Архангельського собору Московського кремля.
Процедура похорону Євдокії описана в збереженому царському «Об'явленні про кончину»[10], де викладався традиційний чин поховання царскородних дітей. "Лютого, в 28 день, померла дружина Царівна Євдокія Олексіївна; благовіст був в Успенській дзвін в один край, а по тілі її приходили зі хрести, а хрести, рипіди, так запрестольну Богородиці ікону, та ліхтар перед образом носять з собору; а як підуть зі хрести, в той число дзвін, і з великим дзвоном в один край під вся; а як з тілом підуть, за тим же образом дзвін, а проводячи тіло в Вознесенський монастир, Патріарх зустрічав біля святої брами в монастирі, і поставивши тіло, єктенію говорив. А як надгробне відспівали, і поховали тіло, то Государ до свого дому поиде, і після його хрести в собор понесли, а при зустрічі хрестів дзвін був … "[11] .
Напис на надгробку свідчить: "Лета 7178 року лютого в 28 день на пам'ять преподобного батька нашого сповідника Василя Спостніка і Прокопія о п'ятій годині того дня преставився раба божого благовернаго великого государя царя і великого князя Олексія Михайловича всієї Великої і Малої і Білої Росії самодержця і благоверния государиня цариці і великої княгині Марії Іллівни дочко благовірна государиня царівна і велика княжна Євдокія Олексіївна і була похована того ж місяця лютого в 28 день "[7] .
Діти Наришкіної
Петро
Петро Олексійович 30 травня 1672 — 28 СІЧНЯ 1725) — російський імператор, молодший син Олексія Михайловича.
Причина, по якій він отримав ім'я «Петро», не ясна, можливо, в якості «евфоніческого відповідності імені брата», так як він народився день в день з Федором "[8] . Воно не зустрічалося ні у Романових, ні у Наришкіних, і навіть Рюриковичів в московській династії останнім представником був Петро Дмитрович, який помер в 1428 році[2] .
Залишив потомство (див. Діти Петра I). Похований в Петропавлівському соборі Петербурга.
Наталя
Царівна Наталія Олексіївна 22 серпня 1673 — 18 (29) червня 1716) — єдина виживша донька цариці Наталії Кирилівни Наришкіної і рідними сестра Петра I.
Отримала ім'я на честь своєї матері Наталії Наришкіної[2] .
1683 року іноземець її описує: «У Наталії [Наришкіної], крім Петра, є ще дуже красива дев'ятирічна дочка, теж Наталія, що відрізняється чудовою красою, по уму і ввічливості вона вся в матір»[4] .
Померла в 43-річному віці, незаміжньою, за царювання свого брата Петра. Була похована в Петербурзі, в Олександро-Невській лаврі на Лазаревському цвинтарі, перепоховали в Благовіщенській церкві тій же лаври.
Феодора
Царівна Феодора Олексіївна (Федора[12]) 4 [14] вересня 1674 , Москва — 28 листопада [8 декабря] 1677[9], там же) — царівна, третя дитина і остання дочка царя Олексія Михайловича і його другої дружини Наталії Кирилівни Наришкіної.
Як вважає Е. В. Пчелов, отримала жіноче ім'я " Феодора ", нетипове для Романових, як парне до чоловічого імені " Феодор ", яке носив її старший брат, спадкоємець престолу Федір Олексійович[2] . Була хрещена патріархом Иоакимом в Чудовому монастирі[6] .
Померла в дитинстві. Була похована у Вознесенському монастирі в Московському Кремлі, після його руйнування більшовиками останки, разом з іншими були перенесені підземну палату південній прибудови Архангельського собору, де знаходяться і зараз.
Напис на надгробку свідчить: "Лета 7176 року листопада в 28 день в середу о п'ятій годині нощи на пам'ять преподобного батька нашого сповідника Стефана Нового преставився раба божого благовірного государя царя і великого князя Олексія Михайловича всієї Великої і Малої і Білої Росії самодержця дочко благовірна государиня царівна і велика княжна Феодора Олексіївна і була похована в 29 день "[7] .
Напис на кришці саркофага повторює її: "Лета 7176 листопада в 28 день в середу о п'ятій годині нощи на пам'ять преподобного батька нашого сповідника Стефана Нового преставився раба божого благовірного царя і великого князя Олексія Михайловича всієї Великої і Малої і Білої Русі самодержця дочко благовірна государиня царівна і велика княжна Феодора Олексіївна похована грудня о 13 день "[7] .
Див. також
- Список російських царевичів
- Список російських царівен
Примітки
- ЖАЛОВАННАЯ ГРАМОТА 1689 г. МОНАСТЫРЮ СВ. ЕКАТЕРИНЫ НА СИНАЕ
- Пчелов Е. В. Антропонимия династии Романовых: основные тенденции и закономерности // Именослов. Историческая семантика имени. Вып. 2 / Сост. Ф. Б. Успенский. — М.: Индрик, 2007. — С. 299—334. — С. 306.
- Династия Романовых: генеалогия и антропонимика / Е. В. Пчелов. — 06/07/2009 // Вопросы истории. — 2009. — № 06. — С. 76-83.
- Дневник зверского избиения бояр в столице в 1682 году и избрания двух царей Петра и Иоанна [Пер. А. Василенка // Рождение империи. – М.: Фонд Сергея Дубова, 1997. – С. 9-20.
- Встречается дата 3 марта, не совпадающая с надписью на надгробии.
- Е. В. Пчелов. Романовы. История великой династии
- Панова Т.Д. (2003). Погребения на территории Кремля. 196. Некрополи Московского Кремля. Руссист. Архів оригіналу за 6 липня 2012. Процитовано 27 березня 2011.
- Е. В. Пчелов. Антропонимия династии Романовых в XVII в. //Ономастика в кругу гуманитарных наук. Материалы международной научной конференции. Екатеринбург, 2005. С. 203—205.
- Родословная книга Всероссійскаго дворянства. // Составилъ В. Дурасов. — Ч. I. — Градъ Св. Петра, 1906.
- А. Боханов. Царь Алексей Михайлович. М., 2012
- Полное собрание законов Российской Империи. Т. 1. СПб., 1830. С. 803.
- Семёнов И. С. {{{Заголовок}}}. — ОЛМА Медиа Групп, 2002. — 492 с.