1674

Геополітична ситуація

Османську імперію очолює Мехмед IV (до 1687). Під владою османського султана перебувають Близький Схід та Єгипет, Середземноморське узбережжя Північної Африки, частина Закавказзя, значні території в Європі: Греція, Болгарія і Сербія. Васалами османів є Волощина та Молдова.

Священна Римська імперія — наймогутніша держава Європи. Її територія охоплює крім німецьких земель Угорщину з Хорватією, Богемію, Північ Італії. Її імператор Леопольд I Габсбург (до 1705).

Габсбург Карл II Зачарований є королем Іспанії (до 1700). Йому належать Іспанські Нідерланди, південь Італії, Нова Іспанія, Нова Гранада та Нова Кастилія в Америці, Філіппіни. Королем Португалії формально є Альфонсу VI при регентстві молодшого брата Педру II . Португалія має володіння в Бразилії, в Африці, в Індії, в Індійському океані й Індонезії.

Північ Нідерландів займає Республіка Об'єднаних провінцій. Вона має колонії в Північній Америці, Індонезії, на Формозі та на Цейлоні. Король Франції Людовик XIV (до 1715). Франція має колонії в Північній Америці. Король Англії Карл II Стюарт (до 1685). Англія має колонії в Північній Америці, на Карибах та в Індії. Король Данії та Норвегії Кристіан V (до 1699), король Швеції Карл XI (до 1697). На Апеннінському півострові незалежні Венеціанська республіка та Папська область. Король Речі Посполитої Ян III Собеський (до) . Царем Московії є Олексій Михайлович (до 1676).

Україну розділено по Дніпру між Річчю Посполитою та Московією. Діють два гетьмани: Петро Дорошенко та Іван Самойлович. На півдні України існує Запорозька Січ. Існують Кримське ханство, Ногайська орда.

В Ірані правлять Сефевіди. Значними державами Індостану є Імперія Великих Моголів, в якій править Аурангзеб, Біджапурський султанат, султанат Голконда, Імперія Маратха. В Китаї править Династія Цін. В Японії триває період Едо.


Події

В Україні

У світі

Битва під Сенеффе.
 • Королем Речі Посполитої обранно Яна III Собеського.
 • 19 лютого підписанням у Лондоні сепаратного мирного договору закінчилась Третя англо-голландська війна.
  • 10 листопада, за умовами лондонського миру, Нідерланди повернули Англії Нью-Йорк.
 • Франко-голландська війна:
  • У квітні-травні Нідерланди замирилися з Кельном та Мюнстером.
  • 15 травня французькі війська знову окупували Безансон.
  • 11 серпня французи здобули перемогу над силами нідерландців, австрійців та іспанців у битві поблизу Сенеффе.
  • У Мессіні за підтримки Франції спалахнуло антиіспанське повстання.
 • У лондонському Тауері знайдено два дитячі скелети, що стали відомими як принци в Тауері.
 • В Угорщині тривають переслідування протестантів. У Пресбургу влаштовано суд над 735 пасторами та вчителями, 42 з них продано на галери.
 • Правитель маратхів Шиваджі коронувався як чатрапаті (імператор). Утворилася Імперія Маратха.
 • У південних провінціях Китаю продовжується повстання У Саньгуя проти династії Цін.
 • Ліквідовано Французьку Вест-Індську компанію. Колонії Франції в Америці перейшли до королівського домену.

Наука та культура

Див також 1674 у літературі.

Народились

Див. також: Категорія:Народились 1674

Померли

Див. також: Категорія:Померли 1674

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.