Екстропіанство
Екстропіанство (англ. Extropianism) — філософська система цінностей і стандартів, що сприяють покращенню життя людини. На думку екстропіанців, розвиток науки і техніки дозволить зняти обмеження на тривалість життя людей. Екстропіанці намагаються на практиці сприяти досягненню цієї мети (зокрема, шляхом участі в наукових дослідженнях). Теоретичні засади екстропіанства близькі до трансгуманізму, проте екстропіанці прагнуть використовувати більш практико-орієнтовані підходи щодо соціального прогресу та майбутньої еволюції людини.
Принципи екстропінаства були закладені Максом Мором в його роботі The Principles of Extropy[1]. Одними з найважливіших принципів екстропіанства є раціональне мислення і проактивний підхід до людської еволюції. Екстропіанці не обмежують себе використанням певних технологій чи соціальних ідей.[2]
Екстропіанці поділяють оптимістичний погляд на майбутнє, очікуючи значне зростання комп'ютерних потужностей, збільшення тривалості життя, прогрес в нанотехнології та ін.
Екстропія
Термін екстропія[3] використовується в науковій літературі як антонім слову ентропія. Уперше зустрічається в статті 1967 року з кріотехніки[4] і в статті 1978 року з кібернетики[5]. Діана Дуейн вперше вжила термін в контексті потенційного транслюдського майбутнього[6].
Термін екстропія у філософському контексті був визначений Максом Мором в 1988 як «міра розвиненості інтелекту, функціонального порядку, життєвості, енергії, досвіду, прагнення до розвитку біологічної системи»[7]. У метафоричному сенсі, екстропія є повною протилежністю ентропії.
В рамках цифрової філософії термін окреслюється кількістю інформації у випадкових процесах ланцюгів Маркова, що описують фізичну систему.
Екстропія - міра розумності, інформації, енергії, життя, досвіду, можливостей та росту. Набір сил, що протистоять ентропії.
Інститут Екстропіі
У 1988 році вийшов у друк перший номер журналу Extropy: The Journal of Transhumanist Thought. Журнал об'єднав дослідників, що працюють в таких напрямках як штучний інтелект, нанотехнології, генна інженерія, продовження життя, завантаження свідомості, робототехніка, освоєння космосу, меметика, політика і економіка трансгуманізму. Після того, як журнал набрав відносно широку популярність, навколо журналу сформувалася спільнота. За підтримки спільноти Мором і Беллом було створено Інститут Екстропіі (Extropy Institute). Інститут був створений у форматі трансгуманістичного соціального та інформаційного центру. Метою Інституту стала розробка базових принципів і цінностей, що можуть допомогти зрозуміти широкі можливості, які відкриваються перед людством у зв'язку з розвитком нових технологій.
У 1991 році була запущена офіційна поштова розсилка Інституту, з 1992 року силами Інституту була організована перша конференція з трансгуманізму. У різних країнах були створені трансгуманістичні спільноти. З розвитком World Wide Web почали з'являтися численні інтернет-спільноти та організації, серед них: World Transhumanist Association, Alcor Life Extension Foundation, Foresight Institute, The Extropist Examiner, Betterhumans, Aleph in Sweden, the Singularity Institute for Artificial Intelligence.
У 2006 році рада директорів Інституту Екстропіі оголосила про закриття організації у зв'язку з тим, що цілі Інституту були «в цілому досягнуті»[8]
Екстропізм
Екстропізм (Extropism) — одне з відгалужень трансгуманістичної філософії екстропіанства. Екстропізм наслідує ті ж традиції філософської думки що і екстропіанство, але акцентуюючи на відповідність парадигмам XXI століття. Принципи екстропізму були розглянуті в роботі The Extropist Manifesto(Брек Томассон, Ханк Хайена)[9] . Дослідники, що працюють в рамках філософії екстропізму, описують оптимістичний погляд на майбутнє людства, який може бути коротко визначений таким чином:
- Безмежне розширення можливостей і подолання обмежень людини
- Створення економіки, яка не базується на приватній власності
- Розвиток (людського) інтелекту
- Створення інтелектуальних машин
Перераховані ідеї формують основні засади філософії екстропізму та відповідного світогляду, що охоплює аболіціонізм, , технологічну сингулярність, техногайянізм, боротьбу за свободу слова та інші. Екстропізм не має власної політичної платформи, але найчастіше його відносять до лібертарного соціалізму (у зв'язку з прагненням до створення економіки без грошей і власності).
Екстропісти прагнуть безсмертя і хочуть жити в світі, де буде штучний інтелект і працюватимуть роботи[10]. Деякі екстропісти вважають, що мета їхнього життя — збільшення загального щастя на Землі.
Відповідно до The Extropist Manifesto, екстропізм відходить від деяких принципів екстропіанства, викладених в оригінальній роботі Макса Мора.[11] Зокрема, екстропісти вважають особливо важливим єпослаблення сили законів щодо авторського права і патентів, а також зменшення контролю громадян збоку держави. В цьому рух екстропістов близький до Міжнародної Піратської партії.
Примітки
- Max More (2003), «Principles of Extropy (Version 3.11): An evolving framework of values and standards for continuously improving the human condition», Extropy Institute
- these principles «do not specify particular beliefs, technologies, or policies» (Max More)
- e.g., the Journal of American Chemical Society volume 40, page 1707 (1918)
- ↑ Cryogenics, IPC Science and Technology Press, vol. 7, pg. 225 (196
- Proceedings of the Fourth International Congress of Cybernetics & Systems: «Current Topics in Cybernetics and Systems», pg. 258 (1978)
- Duane, Diana. «The Wounded Sky» (1983)
- «the extent of a living or organizational system's intelligence, functional order, vitality, energy, life, experience, and capacity and drive for improvement and growth.»
- Extropy Institute (2006). «Next Steps Архівовано 25 лютого 2011 у Wayback Machine.». Проверено 2006-05-05.
- The Extropist Manifesto. The Extropist Examiner (blog).
- Extropism (as defined by knowledgerush)]
- Max More. The Extropian Principles (Version 3.0): A Transhumanist Declaration. Extropy Institute (1998). Архивировано из первоисточника 30 сентября 2012
Посилання
- Kevin Kelly on Extropy. The Technium, August 29, 2009
- Экстропианство в «Энциклопедии трансгуманизма».