Енантема

Енантема (англ. enanthem or enanthema) висипання на слизових оболонках, у першу чергу, ротоглотки, носа, шлунка, кишечника. На відміну від шкірного висипання (екзантеми) деякі різновиди елементів висипу при енантемі не виникають.

Енантема
Класифікація та зовнішні ресурси
Енантема при кору
МКХ-10 B09

При різних формах ентеровірусних інфекцій можуть спостерігатися різна енантеми.

  • При герпангіні у хворого на тлі гіперемованої слизової оболонки на передніх дужках, м'якому піднебінні, язичку, піднебінних мигдалинах, задній стінці глотки з'являється енантема у вигляді папул, що швидко перетворюються на везикули. Через 1-2 дні везикули розриваються й на їхньому місці утворюються поверхневі ерозії з вузькою облямівкою гіперемії. Окремі ерозії можуть зливатися з утворенням великих виразкових дефектів. До кінця тижня ерозії загоюються без сліду.
  • При хворобі «рука-нога-рот» разом з іншими проявами хвороби в ротоглотці з'являються афти (маленькі виразки) невеликого розміру, в незначній кількості, які розташовуються на язиці та слизовій оболонці щік.

При кору у початковому періоді на слизовій оболонці щік виникають білувато-сіруваті папули (за якими історично закріпилася назва «плями») від 1 до 3 мм у діаметрі, що оточені гіперемованою каймою. Вони складають сутність симптома Копліка, який є патогномонічним симптомом, тобто зустрічаються такі утворення лише при цій хворобі й повністю підтверджують цей діагноз. При цьому можлива поява іншої енантеми, що не є патогномонічною, симптому Форчгеймера, при якому з'являються маленькі червоні петехії на м'якому піднебінні.

При епідемічному паротиті виникає енантема у вигляді симптому Мурсу, що являє собою набряклість, гіперемію слизової оболонки рота навколо отвору слинної привушної (стенонової) протоки.

При скарлатині виникає енантема у вигляді послідовних змін поверхні язика, що призводить зрештою до суцільної еритеми його, яка нагадує поверхню полуниці.

При стоматиті виникають виразкові запальні виразки в роті, що мають вид відкритих, кровоточивих ранок, ранок, покритих білуватим або жовтуватим нашаруванням.

При простому герпесі за ураження ротової порожнини на гіперемованій слизовій порожнини рота з'являються невеликі прозорі пухирці — від поодиноких до тотального ураження всієї слизової оболонки рота й задньої стінки глотки. Через 1-3 дні на місці пухирців, які лопаються, утворюються численні поверхневі ерозії, які обумовлюють печіння та біль. Рідше на мигдаликах і задній стінці глотки з'являються пухирці, які швидко лопаються з утворенням виразок із сіруватим ексудатом на мигдаликах і задній стінці глотки.

Див. також

Джерела

  • «Словник іншомовних слів». Енантема
  • Степаненко В. І., Чоботарь А. І., Бондарь С. О. Дерматологія і венерологія: підручник — К.:ВСВ «Медицина», 2015. — 336 с. ISBN 978-617-505-384-3
  • А. В. Катилов, Л. М. Булат, Л. И. Лайко, А. А. Лободюк Инфекционные (вирусные) экзантемы в практике педиатра. Дитячий лікар. 5-6 (42-43)' 2015. (рос.)
  • Robert J. Hoagland THE ENANTHEM OF MONONUCLEOSIS The Lancet. VOLUME 269, ISSUE 6976, P996, MAY 11, 1957. DOI: (англ.)
  • James D. Cherry, Charles L. Jahn Exanthem and Enanthem Associated With Mumps Virus Infection. Archives of Environmental Health: An International Journal Volume 12, 1966 — Issue 4. (англ.)
  • Juan Jimenez-Cauhe, Daniel Ortega-Quijano, Dario de Perosanz-Lobo et al. Enanthem in Patients With COVID-19 and Skin Rash. JAMA Dermatol. 2020;156(10):1134-1136. doi:10.1001/jamadermatol.2020.2550 (англ.)
  • JOSEPH IOOR WARING Early Observations of Measles Enanthem. Pediatrics (1966) 37 (5): 864. (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.