Енді Кауфман

Ендрю Джеффрі Кауфман (англ. Andrew Geoffrey Kaufman) (17 січня 1949 16 травня 1984, Лос-Анджелес) — американський шоумен, актор та артист ревю.

Енді Кауфман
Andy Kaufman
Ім'я при народженні Ендрю Джеффрі Кауфман
Народився 17 січня 1949(1949-01-17)
Нью-Йорк, штат Нью-Йорк, США
Помер 16 травня 1984(1984-05-16) (35 років)
Західний Голлівуд, окр. Л.-Анджелес, Каліфорнія, США
  • рак легень
  • Поховання Бет Девід
    Громадянство  США
    Діяльність комік, професійний реслер, телеактор, кіноактор, шоумен, сценарист, співак, письменник, кінопродюсер, танцюрист
    Alma mater John L. Miller Great Neck North High Schoold
    Роки діяльності 1974—1984
    IMDb ID 0001412
    Нагороди та премії

     Енді Кауфман у Вікісховищі

    Біографія

    Енді Кауфман народився 17 січня 1949 року в Нью-Йорку.[1] У вісім років він влаштовував для своєї родини виступ. З дванадцяти років він почав розважати дітей на вечірках, з чотирнадцяти вже отримував за це гроші. Кауфман виступав на Бродвеї, знімався в кіно, брав участь у телевізійних шоу, а в 1979 році влаштував бенефіс у Карнегі-хол.

    Хоча Енді часто називали коміком, сам Кауфман ніколи себе таким не вважав. Він відмовлявся виступати з жартами або брати участь в комедіях, принаймні традиційним способом. Навпаки, Кауфман вважав себе антикоміком, або артистом абсурду, і називав себе «артистом, який танцює та співає».

    Образи

    Іноземець — один з перших персонажів, з яким Енді з'явився на публіці. Родом він був з маленького острова в Каспійському морі і нібито жив там до тих пір, поки в один прекрасний день цей острів не потонув. Тоді бідоласі довелося перебратися до Америки. Цей дивний, скутий тип своїми дурними та абсолютно безглуздими спробами жартувати викликав у публіки щире почуття жалості. Пізніше з Іноземцем довелося розлучитися — цей характер Енді використовував для виконання ролі Латки Граваса в комедійному телесеріалі «Таксі».

    Елвіс — Кауфман був першим, хто пародіював Елвіса. Публіка шаленіла від захвату — настільки точно Енді передавав найхарактерніші рухи та інтонації Преслі (не володіючи при цьому якимись особливими вокальними даними).

    Тоні Кліфтон — це найвідоміший персонаж Енді. Найвідоміший хоча б тому, що до кінця життя Кауфман стверджував, що він і Кліфтон — дві абсолютно різні людини. Більше того, багато хто вірив, що Енді Кауфман і Тоні Кліфтон — не одне і те ж обличчя. І це багато в чому було правдою.

    Кліфтон був повною протилежністю Іноземцю, та й самому Кауфману. Тупий, бездушний, самовпевнений тип у величезних чорних окулярах, з випнутою нижньою губою та солідним черевом. Він легко може нагрубити будь-якому глядачеві. Він доводить публіку до того, що в нього хочеться чим-небудь жбурнути, покалічити або навіть убити. Виступ був спрямований не на розвагу, а на провокацію, Кауфман домагався того, щоб його не просто «заплескали», а в буквальному сенсі видалили зі сцени.

    Енді говорив, що зустрів Тоні, який виступав по нічних клубах, на початку сімдесятих. В 77-му Кауфман вперше «попросив» Тоні відкрити його виступ, а в 78-м — офіційно «найняв» Кліфтона з тим, щоб той починав його виступи в клубах та концертних залах.

    Коли Енді підписав контракт про зйомки в «Таксі», він прилаштував на роботу і свого «компаньйона» — Тоні Кліфтону були гарантовані як мінімум дві серії з його участю. Втім, у результаті Кліфтон так і не з'явився ні в одній серії, оскільки його звільнили ще до зйомок — за непрофесійну поведінку. Кліфтон заявив: «Якби вони не викинули мене, я став би зіркою!» Енді з великим співчуттям ставився до Тоні, в якійсь мірі визнаючи свою провину перед ним: «Усі думали, що він — це я. І це завадило його кар'єрі».

    Реслінг

    Кауфман зробив кар'єру як професійний борець. При цьому не зображував борця на своїх виставах — він дійсно виходив на ринг. У його «спортивній кар'єрі» була лише одна незвичайна деталь. Енді Кауфман боровся лише з жінками. Вперше він спробував себе на цьому терені в 1977 році. Енді оголосив аудиторії, що готовий заплатити 500 доларів будь-якій жінці, яка покладе його на лопатки: «Пані та панове, сьогодні я прийшов боротися. Це не комедія, це не розіграш, зрозуміло?! Все по-справжньому! Я тут, щоб боротися з жінками!».

    Смерть

    Обстеження, проведене наприкінці 1983 року, показало, що у Кауфмана рак легень. Більше того, хвороба була вже в тій стадії, коли операція виявилася неможливою. Лікарі передбачали, що Енді залишилося жити менше трьох місяців. Він прожив п'ять.

    Кауфман не здавався до самого кінця. Він відвідував лікарів, ходив на процедури — і при цьому продовжував працювати. У пошуках дива він навіть злітав на Філіппіни, до хілера Джун Джаба, який нібито проводив операції лише за допомогою рук, не використовуючи жодних інструментів. Енді майже перестав спати, а якщо і спав — то з відкритими очима. Коли він помер (це сталося ввечері 16 травня 1984), медсестра спробувала закрити йому очі, але у неї нічого не вийшло.

    Фільмографія

    РікНазва фільмуОригінальна назваРоль
    1976 Бог попросив мене God Told Me To офіцер поліції
    1977 Не йти Stick Around Енді, робот
    1978 Таксі Taxi Латка Гравас, Вік Фераррі
    1980 Ми віримо в бога In God We Tru$t Армагеддон Т.
    1981 Серцеві сигнали Heartbeeps Вал
    1982 Фантастичне шоу міс Піггі The Fantastic Miss Piggy Show Тоні Кліфтон

    Примітки

    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.