Епінетрон

Епінетрон(грец. έπίνητρον) — невеличка давньогрецька посудина, використовувалася здебільшого в прядінні для складання волокна. Робота на епінетроні описана у Ісихія Александрійського. Епінетрон — не ваза, захисний пристрій, що призначений для захисту стегна біля коліна.

Найчастіше це був весільний подарунок і мав зображення голови або бюсту Афродіти, прикрашався сценами роботи жінок-ткаль або навіть амазонок. Пізніше епінетрон вкладався в поховання покійним неодруженим дівчатам. Епінетрон виготовлявся з глини або дерева, часто прикрашався вазописом.

Епінетрон відомий з доби давньогрецької архаїки. Один з найдавніших епінетронів (його уламок, датований 500 роком до н.е.) був декорований в стилі чорнофігурного вазопису. На ньому не побутова сцена, а сцена міфологічна. На стільці ліворуч воссідає бог Діоніс з рогом вина. Неподалік метушився Меркурій, бог вістей. Ймовірно, Меркурій щось сповістив богині Афіні, бо та схопила жмут списів і поспіхом сідає на колісницю, щоби кудись встигнути. Верхня частина епінетрона прикрашена рибним лускоподібним орнаментом над міфологічною сценою.

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.