Ернст Юліус Епік

Е́рнст Ю́ліус Е́пік (ест. Ernst Julius Öpik; 23 жовтня 1893, Кунда 10 вересня 1985, Бангор (Північна Ірландія) — естонський астроном.

Ернст Юліус Епік
Ernst Julius Öpik
Ім'я при народженні ест. Ernst Julius Öpik
Народився 22 жовтня 1893(1893-10-22)
Кунда
Помер 10 вересня 1985(1985-09-10) (91 рік)
Бангор (Північна Ірландія)
Країна  Естонія
 Російська імперія
Національність естонець
Діяльність астроном, астрофізик, композитор
Alma mater Московський університет
Галузь астрофізика
Заклад Тартуський університет[1], Baltic Universityd[1], Armagh Observatoryd[1], Мерілендський університет[1], Національний університет Узбекистану[1], Гарвардська обсерваторія[1] і Тартуський університет[1]
Аспіранти, докторанти Кузмін Григорій Григорович
Членство Лондонське королівське астрономічне товариство[1], Академія наук Естонії[1], Американська академія мистецтв і наук[1], Національна академія наук США[1] і Ірландська королівська академія[1]
Брати, сестри Армін Епік, Paul Öpikd і Oskar Öpikd
Діти Uuno Öpikd і Helgi Öpikd
Родичі Lembit Öpikd
Нагороди Золота медаль Королівського астрономічного товариства (1975),
медаль Кетрін Брюс (1976)

Життєпис

Народився в місті Кунда. У 1916 році закінчив Московський університет і був залишений при ньому для підготовки до професорського звання; працював також асистентом в університетській обсерваторії. У 1920—1921 роках доцент астрономії в Ташкенті, в 1921—1944роках  — співробітник обсерваторії Тартуського університету, упродовж 1930—1934 років працював у Гарвардській обсерваторії (США). У 1938 році його обрано дійсним членом Естонської АН.

Епік залишив батьківщину при наближенні Червоної армії у 1944 році. Будучи біженцем у таборі переміщених осіб у Німеччині, посів посаду естонського ректора Балтійського університету в екзилі. З 1944 року працював у Гамбурзькій обсерваторії. У 1948 році, незважаючи на привабливі запрошення з США, прийняв пропозицію обсерваторії Арма в Північній Ірландії, у якій працював до 1981 року. З 1956 року — також співробітник Мерілендського університету (США), з 1968 року професор фізики і астрономії.

Наукові роботи відносяться до широкого кола питань метеорної астрономії, фізики планет, зоряної статистики, теорії внутрішньої будови зірок, фотометрії зірок. Побудував теорію фізичних процесів, що відбуваються при зустрічі метеорного тіла з атмосферою. Виконав численні визначення висот метеорів, їхніх швидкостей і радіантів. У 1932 році висловив ідею про можливість існування хмар кометних і метеорних тіл, утримуваних притяганням Сонця на відстанях до 4 світлових років протягом декількох мільярдів років. Пізніше цю ідею кометних хмар розвинув Ян Гендрик Оорт. У 1950 році Епік на основі розробленої ним теорії зіткнень тіл Сонячної системи й походження кратерів показав (незалежно від В. В. Фединського і Ф. Л. Віппла), що поверхня Марса повинна бути покрита кратерами, і обчислив їхню частоту; фотографії поверхні Марса, отримані космічними кораблями, повністю підтвердили це передбачення. Запропонував модель атмосфери Венери, відповідно до якої високі температури на поверхні планети пояснюються постійними пиловими бурями. У 1924 році опублікував результати статистичного дослідження подвійних зірок і на цьому матеріалі розглянув загальний хід еволюції зірок залежно від їхньої початкової маси. У 1930-х роках виконав ряд робіт з внутрішньою будови зірок і розрахунку зоряних моделей. У 1937 році прийшов до висновку, що джерелом енергії зірок повинні бути термоядерні реакції синтезу, що відбуваються при високих температурах в надрах зірок. Першим (ще в 1938 році) вказав на механізм утворення червоного гіганта з зірки головної послідовності (стиснення ядра зірки і розширення зовнішніх її частин після вигоряння водню в ядрі).

У 1922 році, коли велася дискусія про шкалу відстаней до спіральних туманностей, визначив, виходячи з міркувань динаміки, відстань до туманності Андромеди, використовуючи дані про її обертанні; отримав відстань, рівне 450 000 пк (близьке до сучасного значення), що підтверджувало позагалактичну природу туманності . Виконав ряд спостережних досліджень — візуальні спостереження метеорів, мікрометричні вимірювання подвійних зірок. Розробив метод поділу гігантів і карликів за допомогою ультрафіолетового показника кольору. Брав участь у розробці астрономічних експериментів на космічних літальних апаратах.

Член Національної АН США. Медалі ім. Дж. Лоуренса Сміта Національної АН США (1960), ім. Ф. Леонарда Американського метеоритного т-ва (1968), Золота медаль Лондонського королівського астрономічного товариства (1975), медаль Кетрін Брюс Тихоокеанського астрономічного товариства (1976).

Астероїд 2099 Öpik названий на його честь.

Джерела

  1. Архів історії математики Мактьютор
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.