Ернст фон Глазерсфельд

Ернст фон Глазерсфельд — американський філософ, психолог, один з основоположників радикального конструктивізму. Творець перших 120 знаків-символів (поняття Lexigram, штучної мови Yerkish для спілкування з шимпанзе. Вперше застосований при роботі з самкою шимпанзе на ім'я Lana в 1973 році в Yerkes National Primate Research Center, розташованим при Emory University (штат Джорджія). Один з основоположників радикального конструктивізму в філософії (разом з Паулем Вацлавиком і Гайнцем фон Ферстером). У 1981 році він публікує в колективній праці під редакцією Пауля Вацлавіка «Винайдення реальності» свою статтю «Вступ до радикального конструктивізму», в якій він представляє Джамбаттісто Віко як першого філософа «конструктивіста».

Ернст фон Глазерсфельд
Народився 8 березня 1917(1917-03-08)
м. Мюнхен
Помер 12 вересня 2010(2010-09-12) (93 роки)
м. США (Leverett, Массачусетс)
·рак підшлункової залози
Місце проживання м. Мюнхен
Країна  США
 Австрія
Діяльність філософ, викладач університету, психолог, письменник, біолог
Галузь кібернетика
Заклад Georgia Institute for Research (Athens, GA)
Нагороди

почесний доктор Університету Лаваляd

doctor honoris causa of the University of Innsbruckd


 Ернст фон Глазерсфельд у Вікісховищі

Біографія

Народився 8 березня 1917 року в Мюнхен в австрійських батьків. Батько був дипломатом в Баварії, а мати — спортсменкою (лижницею). Жив в Швейцарії, Австрії, Франції, Чехословаччини, Ірландії (з 1939), Італії (з 1947) і США1966). У 1935 році закінчив коледж Zuoz College (Швейцарія), отримавши ступінь Swiss Scientific «Matura», потім 2 роки вивчав математику спочатку в Університеті Цюріха, а потім в Університеті Відня. Після анексії Австрії Гітлером, перебрався вчитися в Париж, але фашисти конфіскували всю власність батьків, залишивши його без засобів до навчання. У 1939 році емігрував в Ірландію, став фермером, в 1945 отримав місцеве громадянство, приватно вивчав філософію, логіку і психологію.

1947 року переїхав до Італії і почав працювати у професора Сільвіо Чеккато. Підробляв, працюючи кореспондентом газет Австрії і Швейцарії. Надалі працював в Центрі кібернетики (1949-1959) і в Університеті Мілана (1960-1969).

Керував науковими дослідженнями в Foreign Language Section, Center for Cybernetics, Міланському університеті (1960-1962).

Був головним науковим співробітником в проекті Language Research Project, який фінансується U.S.Air Force Office of Scientific Research і адмініструється Italian Institute of Engineering Information (IDAMI, Мілан, Італія) (1963-1966).

Радикальний конструктивізм

Радикальний конструктивізм — епістемологічний підхід, згідно з яким знання принципово не може відповідати об'єктивної реальності або «відбивати» її, оскільки єдиний доступний індивіду «реальний світ» представляє собою конструкцію (систему конструктів), що породжуються самим індивідом в процесі пізнання на основі свого сенсорного досвіду.

Основними представниками радикального конструктивізму вважаються Ернст фон Глазерсфельд, Пауль Вацлавик, Умберто Матурана і Гайнц фон Ферстер.

Центральну парадигму радикального конструктивізму Глазерсфельд формулює таким чином:

- знання не знаходиться пасивним чином, воно активно конструюється пізнає суб'єктом;

- функція пізнання носить адаптивний характер і служить для організації досвідченого світу, а не для відкриття онтологічної реальності.

Нагороди

1991 — Меморіальна премія Маккаллоха (Американське товариство кібернетики, США)

2002 — Reconnaissance du mérite scientifique (Université du Québec, Монреаль, Канада)

2005 — Золота медаль Винера (Американське товариство кібернетики, США)

2008 — Австрійський почесний знак «За науку і мистецтво»

2009 — Почесна медаль Відня.

Література

  • Hugh Gash, Alexander Riegler (Hrsg.): Commemorative Issue for Ernst von Glasersfeld. спеціальний випуск Constructivist Foundations. 6(2), 2011, с. 135–253. (online на сайті: univie.ac.at)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.