Ерріко Петрелла

Ерріко Петрелла (італ. Errico Petrella; 10 грудня 1813, Палермо, королівство Сицилія 7 квітня 1877 року, Генуя, королівство Італія) італійський композитор, автор численних опер[4].

Ерріко Петрелла
Основна інформація
Дата народження 10 грудня 1813(1813-12-10)[1][2][…]
Місце народження Палермо, Італія[3]
Дата смерті 7 квітня 1877(1877-04-07)[1][2][…] (63 роки)
Місце смерті Генуя, Італія[3]
Громадянство Королівство Італія
Професії композитор
Жанри опера
 Файли у Вікісховищі

Біографія

Ерріко Петрелла народився в Палермо, в королівстві Сицилія 10 грудня 1813 року. Навчався музики у Саверіо дель Джудіче. Продовжив освіту в Неаполі, де був учнем знаменитого Ніколо Антоніо Дзінґареллі та Джованні Фурно. Познайомився з земляком, Вінченцо Белліні, який став його «вчителем» в консерваторії. У 1828 році, у віці 15 років, дебютував в Неаполі, з оперою-буфа «Червоний, колір диявола» (італ. Il diavolo color di rosa). Опера отримала визнання публіки. Потім слідували опери «В день весілля» (італ. Il giorno delle nozze) і «Шахрай» (італ. Lo scroccone), які укріпили матеріальне становище молодого композитора. Його опера «Іспанські пірати» (італ. I pirati spagnoli) викликала захоплення у Гаетано Доніцетті, який в той час викладав в консерваторії в Неаполі. У 1839 році Ерріко Петрелла написав опери «Копальні Фрайнберґа» (італ. Le miniere di Freinberg) і «Чімодочеа» (італ. Cimodocea); останню композитор написав, натхненний розповіддю Франсуа-Рене де Шатобріана. З 1829 по 1839 рік всі опери Ерріко Петрелла ставилися на сцені театру Сан-Карло в Неаполі.

Протягом наступних одинадцяти років, композитор займався педагогічною діяльністю, даючи приватні уроки музики.

У 1850 році прем'єра його нової опери «Запобіжні заходи, або Карнавал у Венеції» (італ. Le precauzioni ossia Il carnevale di Venezia) мала великий глядацький успіх, ставши однією з кращих опер-буфа в історії опери.

Відомо про суперництво видавців Ерріко Петрелли та іншого італійського оперного композитора того часу, Джузеппе Верді.

У 1851 році з великим успіхом пройшла прем'єра ще однієї його опери — «Марко Вісконті» (італ. Marco Visconti). За нею слідували в 1856 році «Облога Лейдена» (італ. L’assedio di Leida) і в 1858 році «Іона, або Останній день Помпеї» (італ. Jone). Після прем'єри останньої опери в театрі Ла Скала в Мілані 26 січня 1858 року Ерріко Петрелла був визнаний одним з перших композиторів Італії. Особливою популярністю у глядачів користувалася фінальна сцена — виверження вулкана Везувій з відомим похоронним маршем. У липні 1858 року постановка цієї опери в Падуї пройшла без похоронного маршу, тому що військовий оркестр, який повинен був виконувати його, знаходився на військових навчаннях, готуючись до чергової війни за незалежність Італії. І саме напередодні цієї події, 18 травня 1859 року відбулося представлення опери в Генуї, на якому був присутній імператор Наполеон III, який прибув до короля Віктора Емануїла I, щоб підтримати його у війні проти Австрії.

У 1864 році в Турині прем'єра опери «Графиня де Амальфі» (італ. La contessa di Amalfi) також мала величезний глядацький успіх. Слідом, в 1869 році композитор написав опери «Катерина Говард» (італ. Caterina Howard) і «Іоанна Неаполітанська» (італ. Giovanna di Napoli). У них помітні спроби Ерріко Петрелли наслідувати нові тенденції італійської і світової музики. Внутрішній пошук композитора особливо проявився в опері «Заручені» (італ. I promessi sposi), написаної в тому ж 1869 році на лібрето Антоніо Ґісланцоні на основі відомого роману Алессандро Мандзоні. Письменник був присутній на прем'єрі опери 2 жовтня 1869 в Театро сочіале в Лекко. Одними з останніх опер Ерріко Петрелли стали «Манфред» (італ. Manfredo) в 1870 році і «Б'янка Орсіні» (італ. Bianca Orsini) в 1875 році. У них композитору вдалося за допомогою музики майстерно відтворити внутрішній емоційний стан героїв.

Останні роки він жив бідно, розтративши всі кошти на жінок і яскраве життя. Захворівши на цукровий діабет, Ерріко Петрелла помер 7 квітня 1877 року, в Альбаро, (в той час передмістя Генуї). Поважаючи талант колеги, Джузеппе Верді вислав гроші на гідні похорони. Тіло композитора було перевезено з Генуї в Палермо і поховано в його рідному місті.

Творча спадщина

Ерріко Петрелла був одним з останніх представників неаполітанської оперної школи. Ним були написані в цілому 25 опер, у тому числі опери-серія, серйозні та радісні, дві з яких залишилися незавершеними[5][6][7][8].

Примітки

  1. Bibliothèque nationale de France Ідентифікатор BNF: платформа відкритих даних — 2011.
  2. SNAC — 2010.
  3. Archivio Storico Ricordi — 1808.
  4. George Grove. A Dictionary of Music and Musicians. — London : Macmillan, 1954. — Т. VI. — С. 690.
  5. Sebastian Werr. Die Opern von Errico Petrella. — Vienna : Edition Praesens, 1999. — ISBN 3706900408.
  6. Operas by Errico Petrella (англ.). Openlibrary.org.
  7. Partiture di Errico Petrella (італ.). Italianopera.org.
  8. Maurizio Giarda. Invito all'Opera. Enrico Petrella (італ.). Primonumero.it. Архів оригіналу за 22 січня 2014.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.