Жаманшин

Жаманшін (гора Жаманшін) метеоритний кратер в Іргізському районі Актюбинської області Республіки Казахстан. Розмір внутрішнього кільця кратера приблизно 7×7 км, є також менш виражене зовнішнє кільце.

Жаманшин
Держава  Казахстан,  Російська імперія і  СРСР
Адміністративна одиниця Актюбінська область

Вигляд кратера Жаманшін із супутнка

За результатами радіоізотопного аналізу вік кратера близько 1 мільйона років (за іншими оцінками — до 53 млн років). За найбільш широко прийнятним припущенням, він утворився в результаті падіння на Землю метеорита (можливо, астероїда чи ядра комети) діаметром від 200 до 400 метрів, що випарувався при вибуху. У момент вибуху температура навколишнього середовища в районі падіння досягала 1700 °C. Безпосередньо після вибуху глибина кратера була не менше 500 метрів (можливо, навіть 1000 метрів). В даний час максимальний перепад висот становить 250–300 метрів.

Має 14 кілометрів в діаметрі.

Вчений Інституту геології і геофізики Сибірського відділення Російської Академії наук доктор геолого-мінералогічних наук Е. П. Ізох протягом багатьох років розробляв гіпотезу походження тектитів, згідно з якою вік кратера приблизно 10 тисяч років. Ця гіпотеза дозволяє усунути протиріччя між радіогенним віком тектитів кратера і віком геологічних порід навколо кратера, в яких знаходиться імпактний прошарок, пов'язаний з утворенням кратера[1].

Це одне з небагатьох на Землі родовищ тектитів (іргізитів) і єдиний кратер, в якому одночасно виявляються тектити та імпактити. У кратері знаходять також спінений лешательєрит (кварцове скло) і мінерали, що містять тривалентний титан.

Вважається, що кратер Жаманшін є місцем останньої ударної події, величина якої могла призвести до порушення, яке можна порівняти з ядерною зимою, але воно було недостатньо великим, щоб викликати масове вимирання.[2]

Кратер є природним заказником Іргізського району. Як цікаве місце, має популярність серед туристів.

Примітки

  1. Изох Э. П. Кашкаров Л. Л. Генаева Л. И. Возраст стёкол ударного кратера Жаманшин по данным трековым исследований // Следы космических воздействий на Землю: Сб. науч. трудов. — Новосибирск: Наука, 1990. — С. 188–193
  2. Essay «Impact Cratering on Earth», based on: R.A.F. Grieve, 1990, Impact cratering on the Earth, Scientific American, v. 262, 66-73.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.