Жива Церква
Жива Церква — одна з церковних організацій у СРСР. Як церковна структура, альтернативна до московського патріарха Тихона, була створена в травні 1922 (з ініціативи та за сприяння ДПУ РСФРР) у Москві. Виступала за повернення до «апостольського християнства», активну участь віруючих в церковному житті, проти безшлюбності єпископату і «засилля ченців», спрощення богослужіння, його ведення на національних мовах, ліквідацію монастирів і «соціальне християнство».
Опис
Фундаторами «Живої Церкви» були «протопресвітер» Володимир Красницький, протоієрей Олександр Введенський, єпископи Антонін (Грановський) та Леонід (Скобеєв).
У перші місяці існування об'єднувала практично все обновленство і тому дала йому неофіційну назву. Після «Всеросійського з'їзду білого духівництва і мирян» в серпні 1922 року суперечки між її керівниками стали непримиренними, після чого від неї відокремлюються багато її членів, створивши інші обновленстські організації — «Союз церковного відродження» і «Союз громад давньоапостольської церкви».
Звільнений з-під домашнього арешту Патріарх Тихон засудив «Живу Церкву» і обновленство взагалі, що істотно підірвало становище всіх обновленчеських організацій. У вересні 1923 року Володимир Красницький оголосив про розрив очолюваної ним «Живої Церкви» з утвореним місяцем раніше обновленським Священним Синодом, однак більшість членів «Живої Церкви» не пішли за Красницьким, залишившись вірними обновленському Синоду, а сама «Жива Церква», втративши підтримку радянської влади перетворилася на невелике угруповання прихильників Красницького, яких з часом ставала все менше. Зі смертю Красницького 1936 року «Жива церква» остаточно зникла.
В Україні
В Україні «Жива Церква» заснована 25 жовтня 1923 на обновленському соборі в Харкові, де було проголошено утворення нової церкви на чолі з харківським митрополитом Пименом (Пєговим), який мав зв'язки з Державним політичним управлінням УСРР ще під час свого перебування правлячим єпископом на Поділлі. З ДПУ співпрацювали й інші керівники «Живої Церкви» — архієпископ Донецький Андрій, протоієрей Б. Дикарєв (секретар Синоду) та інші.
ДПУ надавало «Живій Церкві» щомісячну допомогу й оплачувало окремі її заходи. На Всеукраїнському помісному соборі обновленців (травень 1925) проголошено автокефалію цієї церкви, затверджену Всесоюзним собором обновленців (жовтень 1925). Періодом найбільшого піднесення обновленського руху в Україні були 1925—26 (у січні 1926 «Жива Церква» налічувала 3500 парафій).
Створений в травні 1925 Синод обновленцев в Україні щомісяця отримував від ДПУ 400 рублів. Судячи з кошторисом на перше півріччя 1926 року, в ГПУ по РПЦ і «обновленцям» «працювало» по 84 секретних співробітників ( «сексотів», тих, хто негласно брав участь в активних оперативних заходах та розробках).[1]
На початку 1926-го «Жива Церква» одержала підтримку константинопольського патріарха Василія III, а через московський Священний Синод — і єрусалимського патріарха Даміана. На 3-му Соборі «Живої Церкви» (травень 1928), на якому був присутній представник Константинопольського патріархату архімандрит Василій (Димопуло) і було затверджено статут церкви, було прийнято також спеціальну постанову «Про липківщину», що засуджувала Українську автокефальну православну церкву і ставила завданням її ліквідацію.
Після досягнення угоди з митрополитом Сергієм (Страгородським) про політичну лояльність РПЦ до радянської влади (Декларація митрополита Сергія 1927) інтерес до «Живої Церкви» згас. Чимало єпископів і священиків «Живої Церкви» зазнали репресій. 1943 покаяння перед патріархом Сергієм приніс обновленський єпископ Ювеналій (Машковський), і це стало завершенням історії «Живої Церкви» в Україні.
Література
- Білокінь С. І. Православні єпархії України 1917—1941 рр. В кн.: Історико-географічні дослідження на Україні: Збірник наукових праць. К., 1992.=
- С. І. Білокінь. «Жива церква» Енциклопедія історії України. — К. : Наукова думка, 2005. — Т. 3 : Е — Й. — 672 с.
- С. І. Білокінь. Жива церква // Енциклопедія сучасної України : у 30 т. / ред. кол. І. М. Дзюба [та ін.] ; НАН України, НТШ. — К. : Інститут енциклопедичних досліджень НАН України, 2001–2020. — ISBN 944-02-3354-X.
- Свящ. Илья Соловьёв. «ЖИВАЯ ЦЕРКОВЬ» // Православная энциклопедия. — М. : Церковно-научный центр «Православная энциклопедия», 2008. — Т. XIX. — С. 168-172. — 752 с. — 39 000 экз. — ISBN 978-5-89572-034-9.
- Мазырин А., свящ. "Требование заполнения анкеты сексота необязательно". Инструкция ГПУ Украины по организации групп "Живой Церкви". Вестник ПСТГУ. Серия 2: История. История Русской Православной Церкви. 2011. Вып. 5 (42). С. 111-123.
Примітки
- В борьбе за единство православной Украины. Страницы жизни Патриаршего Экзарха. Часть 2. Православная Жизнь (рос.). Процитовано 29 лютого 2020.