Інститут енциклопедичних досліджень НАН України

Інститут енциклопедичних досліджень НАН України науково-дослідний інститут Відділення історії, філософії та права НАН України.

Інститут енциклопедичних досліджень НАН України
Основні дані
Засновано 2004
Приналежність НАН України
Контакт
Ключові особи Железняк Микола Григорович
Розташування  Україна, Київ
Адреса Київ 01601,
вул. Терещенківська 3,
поверх 4
Вебсторінка Офіційний сайт
Мапа

Інститут було створено постановою Президії Національної академії наук України від 14 квітня 2004 р. № 121 в результаті реорганізації шляхом злиття Координаційного бюро Енциклопедії Сучасної України НАН України та Українського міжнародного комітету з питань науки і культури при НАН України. Інститут є державною науковою установою з правами юридичної особи і фінансується з Державного бюджету України. Головним завданням Інституту є здійснення фундаментальних, пошукових і прикладних досліджень в галузі енциклопедознавства для одержання нових наукових знань, сприяння науково-технічному прогресові, соціально-економічному та духовному розвитку суспільства, утвердження української державності. В Інституті працюють відомі науковці І. Дзюба, Я. Яцків, С. Кульчицький, М. Стріха, О. Купчинський.

Директор-організатор Я. Яцків (2004–2008). Від 2008 — директор М. Железняк.

Діяльність інституту

Учасники круглого столу в Інституті, 26 червня 2018.
Стоять: другий зліва В. Білецький, далі Р. Пляцко, П. Вольвач, сидять Т. Добко, М. Железняк, Н. Головченко

Інститут — провідна науково-дослідна установа, координаційний центр енциклопедичної справи в Україні. Науковці інституту досліджують широке коло питань енциклопедознавства, розробляють наукові та методичні засади створення енциклопедичних видань різного типу, здійснюють фахову експертизу, працюють над розробленням для різних типів енциклопедичних видань концепцій, словників (реєстрів), принципів подання матеріалу, критеріїв його відбору; створюють методичні засади підготовки енциклопедичної статті та її інформаційного наповнення, системи посилань, бібліографічного та іконографічного забезпечення.

 • Спільно з Національною бібліотекою України ім. В. І. Вернадського НАН України 2004 року видано довідник «Наукові бібліотеки України».
 • Базу даних ЕСУ використано при виданні;
 • «Жінки-вчені Києва». К., 2003;
 • «Імена України в космосі». Київ—Львів, 2003.
 • Методичні розробки та рекомендації Інституту щодо створення енциклопедичних видань використані установами, що займаються підготовкою енциклопедичних та біографічних видань, зокрема при підготовці тритомного «Тернопільського Енциклопедичного Словника». Тернопіль. 2004.
 • Іконографічна база Інституту використана при ілюструванні книги "Anthologie. De La Littérature ukrainienne du XIe au XXe Siécle ". Paris-Kyiv. 2004.

Інститут видає збірник наукових праць «Енциклопедичний вісник України».

Завдання інституту

До завдань Інституту належить вивчення, аналіз та узагальнення світового і національного досвіду у галузі енциклопедознавства, зокрема з питань підготовки та друку енциклопедичних видань за сучасними технологіями, створення інформаційних баз даних та баз даних іконографічного і картографічного матеріалу.

Структура інституту

У системі Інституту функціонує 4 відділи:

 • Відділ теорії та методології створення універсальних енциклопедій;
 • Відділ науково-дослідної роботи та науково-організаційної підтримки Енциклопедії Сучасної України;
 • Відділ теорії та методології створення тематичних енциклопедій;
 • Відділ науково-дослідної роботи та науково-технічного забезпечення.

Вчена рада:

Див. також

Примітки

 1. Презентація видань з енциклопедистики. Укрінформ. 10 лютого 2016. Архів оригіналу за 11 квітня 2016. Процитовано 29 травня 2021.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.