Загустайський дацан
Загустайський дацан «Дечін Рабжилінг» (бур. Загастайн хийд Загастайн хійд; колишні назви: Джагустайський, Джагустаєвський, Тохойський) — буддійський монастир (дацан) тибетської школи гелуг Буддійської традиційної сангхи Росії.
51°18′ пн. ш. 106°36′ сх. д. | |
Настоятель | ширээтэ Баясхалан-лама |
---|---|
| |
Загустайський дацан у Вікісховищі |
Розташований на відстані 6 км на південь від улусу Тохой Селенгинського району Бурятії, і в 4 км на північний схід від околиці міста Гусиноозерська, на автошляху А340.
Історія
Загустайський дацан був заснований в 1784 році парафіянами Ацайського дацану, що жили на північний схід від Гусиного озера і належали до шести булагатських родів. Спочатку розташовувався в повстяної юрті на лівому березі річки Загустай. Перший дерев'яний соборний храм (Цогчен-дуган) був побудований в 1789 році.
До 1863 році в дацані, крім головного храму Цогчен-дугана, було 11 малих храмів — суме:
- Аюші-суме, на честь Будди Довгого Життя Амітаюса
- Гунріг-суме, присвячений Будді Вайрочані
- Дара-ехе-суме, на честь Тари
- Демчок-суме, присвячений Йідаму Чакрасамварі
- Докшит-суме, або Сахюусан-суме, присвячений Захисникам Вчення Будди
- Курду-суме
- Майдарі-суме, присвячений Будді Майбутнього — Майтреї
- Найдан-суме, присвячений 16 аргатам — учням Будди Шак'ямуні
- Оточі-суме, або Манба-дуган, присвячений Будді медицини Оточі
- Шагдор-суме
- Шак'ямуні-суме, на честь Будди Шак'ямуні
У 1864 році всі будівлі Загустайського дацану згоріли у вогні великої пожежі[1].
У 1867 році було вирішено побудувати новий, тепер уже кам'яний дацан. Однак довгий час не могли визначитися з місцем будівництва. З цієї причини в 1880 році побудували тимчасовий дерев'яний храм в урочищі Тохой. У 1891 році його перенесли на колишнє місце в місцевість Загустай.
C 1883 по 1889 рік у Загустайському дацані служив майбутній 12-й Пандіто Хамбо лама Даші-Доржо Ітігелов .
У 1894 році парафіянами були побудовані кілька суме, господарські будівлі, огорожі, а також здійснили фарбування дацану.
У 1908—1909 роках Загустайський дацан був перенесений в місцевість Тохой на лівому березі річки Убукун поблизу теперішнього улусу Жаргаланта .
У 1910 році настоятелем дацану був Циден Циденжапов. У 1912 році в штаті дацану значилися: бгікшу Циренпіл-Гунзин Гармаєв, Дондуп Зотбоєв, Очир-Гилик Дандаров, Ірдинь Цоктоев, Намжил-Батоцирен Шойжамсуєв, який виконував обов'язки ширеете лами (настоятеля).
У 1933 році в ході проведення антирелігійної політики Загустайський дацан був закритий і в наступні роки повністю зруйнований. Лами дацану були репресовані, велика частина з них була розстріляна.
Відродження
Відродження Загустайського дацану почалося 17 серпня 2012 року, коли в Селенгинському районі, в місцевості Обоотой Губе 24-й Пандіто Хамбо лама Дамба Аюшеєв вибрав місце для зведення першого храму — Сахюусан-суме .
Будівництво почалося методом народного будівництва в тому ж році. Відновлення дацану відбувалося на добровільні пожертвування жителів Селенгинського району та спонсорській підтримці бізнесменів, вихідців з цього району. 23 серпня 2013 року в Улан-Уде пройшов благодійний концерт на підтримку будівництва Загустайського дацану[1].
Урочисте відкриття та освячення відродженого Загустайського дацану відбулося 13 вересня 2014 року.
На даний час настоятелем (ширеете) дацану є Баясхалан-лама. Служби ведуться в єдиному поки що дугані — Сахюусан-суме. У 2015 році розпочато приготування до зведення головного соборного храму — Цогчен-дугана. 22 серпня 2019 року відбулося відкриття Цогчен-дугана.
Примітки
Посилання
- Загустайський дацан
- Відродження Загустайського дацану
- Загустайський дацан (рос.). ez.chita.ru. Проект «Енциклопедія Забайкалля». Дата звернення 19 січня 2019. Архівовано 24 вересня 2018 року.