Замок герцога Синя Борода

«Замок Герцога Синя Борода» (угор. A kékszakállú herceg vára) опера на одну дію угорського композитора Бели Бартока , лібрето Б. Балаша. Перша постановка Будапешт, 24 травня 1918 року.

Опера «Замок Герцога Синя Борода»
угор. A kékszakállú herceg vára
Композитор Бела Барток[1]
Автор лібрето Бела Балашd
Мова лібрето угорська[1]
Джерело сюжету Синя Борода
Кількість дій 1 Дія (театр)
Рік створення 1911
Перша постановка 24 травня 1918
Інформація у Вікіданих

 Замок герцога Синя Борода у Вікісховищі

В основі лібрето — балада Балаша про замок Синьої Бороди, що має символістський характер і мотиви з п'єси Моріса Метерлінка «Аріанна й Синя Борода». Герцог Синя Борода вводить у свій замок молоду дружину Юдиту і дає їй ключі від замкнених дверей. Вона по черзі відкриває їх. За першою перебуває катівня, за другою — зброярня, за третьою — скарбниця, за четвертою — сад, за п'ятою — царство Синьої Бороди, за шостою — озеро сліз, а за сьомою — три примари дружин герцога; одна з них — світанок його життя, друга — південь, третя — захід. І хоча все навколо таїть сліди крові, це не лякає Юдиту; вона надягає корону й плащ, ховаючись за сьомими дверима, приймаючи на себе роль ночі життя Синьої Бороди. Відтепер вона буде тільки спогадом.

Бела Барток прагнув поєднати у музиці імпресіоністичні й експресіоністичні тенденції, дати символічну картину життя. Опера позбавлена зовнішньої дії. Всі засоби виразності зосереджені в оркестрі.

Дійові особи та перші виконавці

Партія Тип Голосу Прем'єрна постановка,

24 травня 1918 (Диригент: Еджісто Танго)

Пролог Синьої Бороди читано
Синя Борода бас або бас-баритон Ошкар Калман
Юдита сопрано або меццо-сопрано Ольга Газельбек
Примари дружин герцога без співу

Барток включив Замок на сторінку драматичних персонажів.

Примітки

  1. The Opera Database

Джерело

А. Гозенпуд. Оперный словарь. — «Музыка», 1965

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.