Запаморочення (фільм)

«Запа́морочення» (англ. Vertigo) американський містичний трилер режисера Альфреда Гічкока 1958 року, номінований на дві премії «Оскар». В основі фільму лежить вільний переказ роману «Зі світу мертвих» П'єра Буало та Тома Нарсежака. Прем'єра фільму відбулася 9 травня 1958 року. Права на фільм були викуплені самим режисером і склали спадок його дочки, тож нові покоління глядачів побачили цей фільм тільки у 1995 році.

Запаморочення
Vertigo
Жанр саспенс/трилер
Режисер Альфред Гічкок
Продюсер Герберт Коулман
Альфред Гічкок
Сценарист Алек Коппел
Семюел Тейлор
П'єр Буало (роман)
Тома Нарсежак (роман)
На основі The Living and the Deadd
У головних
ролях
Джеймс Стюарт
Кім Новак
Оператор Роберт Беркс
Композитор Бернард Германн
Художник Henry Bumsteadd
Кінокомпанія Alfred J. Hitchcock Productions
Дистриб'ютор Paramount Pictures
Тривалість 128 хв.
Мова англійська
Країна  США
Рік 1958
Кошторис 2 479 000 $
IMDb ID 0052357
universalstudiosentertainment.com/vertigo/
 Запаморочення у Вікісховищі

На 13 серпня 2021 року фільм займав 93-ю позицію у списку 250 кращих фільмів за версією IMDb.

Сюжет

Кім Новак і Джеймс Стюарт

У детектива Джона «Скоті» Фергюсона (Джеймс Стюарт), після трагічної смерті напарника, розвивається акрофобія (острах висоти). Хвороба змушує Джона подати у відставку — тепер він не може перебувати навіть на висоті декількох сходинок без приступу страху й запаморочення.

Незабаром Джона, як приватного детектива, наймає його старий знайомий, Гевін Елстер (Том Гелмор). Гевін підозрює, що його дружина, Медлін Елстер (Кім Новак), душевно хвора. Він просить Скоті стежити за нею.

Скоті дізнається, що Медлін проводить дні, відвідуючи те місце, де похована Шарлота Вальдес та розглядаючи картину, на якій та зображена. Детектив зауважує, що Медлін має точно таку ж зачіску, яку мала Шарлота Вальдес. Виявляється, що жінка, яка так подібна до Медлін — її прапрабабуся, що вчинила самогубство.

Незважаючи на близькі стосунки детектива з Марджорі «Мідж» Вуд (Барбара Бел Геддес), він закохується в Медлін. Продовжуючи стежити за Медлін, Скоті заважає їй вчинити самогубство, встигнувши її врятувати. Він привозить Медлін у несвідомому стані до себе додому. Розмовляючи по телефону з Гевіном, Скоті довідується, що Шарлотта Вальдес покінчила з собою в 26 — стільки ж зараз і Медлін.

Аби розгадати таємницю, що відбувається з Медлін, Скоті відвозить її до церкви Mission San Juan Bautista, де з нею трапляється чергове помутніння розуму: Медлін тікає від Скоті на дзвіницю. Острах висоти не дозволяє детективові піднятися слідом за нею й він лише бачить у вікно вежі, як Медлін померла, впавши на дах церкви.

Джон винить себе в смерті Медлін. Почуття провини настільки велике, що він потрапляє до психіатричної лікарні. Значно пізніше, коли Скоті відійшов від шоку, він починає знову відвідувати ті місця, де колись бувала Медлін. В один з таких моментів, він зустрічає Джуді Бартон (інша роль Кім Новак), дівчину, яка надзвичайно схожа на Медлін. Однак, у Джуді інший колір волосся, а мова й стиль роблять її вульгарною в порівнянні з Медлін. Однак, Джон слідує за дівчиною до її номера в готелі. Налякана переслідуванням Джуді розповідає свою історію — вона проста дівчина із Канзасу і тільки нещодавно переїхала до Сан-Франциско.

Однак, після того, як Скоті йде, вона пише йому листа, де зізнається, що вона і є Медлін. Гевін підкупив її, щоб вона зіграла роль його душевно хворої дружини, на яку так схожа. У флешбеку глядач бачить, як Джуді, піднявшись на дзвіницю, зустрічає Гевіна, який замість неї скидає тіло своєї дружини. Запаморочення Джона не дозволило б йому піднятися на дзвіницю, що мимоволі зробило його ідеальним учасником змови. Однак Джуді, що вже встигла полюбити Джона, розриває лист, щойно закінчивши його писати.

Кім Новак у ролі Джуді

Джуді заволодіває розумом Джона — у ній він бачить загублену любов. Однак будь-які стосунки між ними неможливі через спогади Джона. Джон робить усе, щоб Джуді була максимально схожа на Медлін, в тому числі змушуючи її змінити зачіску. Це закладає початок їх любовних стосунків.

Скоті зненацька починає щось підозрювати, коли бачить на Джуді намисто, яке носила Медлін. Замість вечері Скоті везе Джуді до Mission San Juan Bautista і змушує піднятися на дзвіницю ще раз, пояснюючи це тим, що повинен остаточно позбутися спогадів, що його турбують, зробивши те, чого не зміг зробити в день смерті Медлін. Джуді налякана й в усьому зізнається. Джон кидається на неї й починає тягти нагору. (Завдяки сильним емоціям, що вилікували акрофобію, Скоті може тепер піднятися на самий верх.)

Джуді пояснює Скоті, що любить його. Його лють спадає, вони обіймаються. Зненацька, на щаблях з'являється фігура. Джуді, налякана, задкує і падає з дзвіниці. Виявляється, що черниця, почувши шум, вирішила піднятися на дзвіницю.

Скоті дивиться на тіло Джуді. Емоційний шок вилікував острах висоти, але якою ціною?

У ролях

Актор Роль
Джеймс Стюарт Джон «Скотті» Фергюсон Джон «Скотті» Фергюсон
Кім Новак Мадлен Елстер / Джуді Бартон Мадлен Елстер / Джуді Бартон
Барбара Бел Геддес Мідж Вуд Мідж Вуд
Том Гелмор Гевін Елстер Гевін Елстер
Генрі Джонс коронер коронер
Еллен Корбі менеджер в готелі менеджер в готелі
Костянтин Шейн власник книгарні власник книгарні
Раймонд Бейлі лікар Скотті лікар Скотті

Художня цінність

«Запаморочення» — етапний фільм режисера Альфреда Гічкока. Невизнаний за життя Гічкока, згодом він був названий одним з найкращих його фільмів. Можливо, це перший містичний трилер такого рівня. Використано багато технічних новинок — зокрема передано відчуття запаморочення головного героя за допомогою відпущеного зуму камери. Крім того, вражає мистецтво монтажу в епізоді, коли герой стежить за дружиною свого друга в зеленому авто. У глядача створюється плутанина в голові і своєрідне запаморочення, коли сам глядач, як і герой, не може точно сказати — та це машина чи ні. Тут Гічкок також віртуозно грає кольорами: кислотні відтінки зеленого і червоного створюють атмосферу неземного, паранормального жаху в буденній обстановці. Окрім того, Гічкок виділяє деякі моменти, або затемнюючи загальне тло чорним (коли йдеться про щось страшне й таємниче), або виділяючи світлим щось яскраве й світле (наприклад актрису Кім Новак та її красу).

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.