Затока Амундсена

Зато́ка А́мундсена (англ. Amundsen Gulf) затока Північного Льодовитого океану, між північним узбережжям материкової частини Канади та островами Вікторія і Бенкс[1].

Супутниковий знімок затоки Амундсена
Затока Амундсена

названо на честь Роальд Амундсен
70°29′ пн. ш. 122°13′ зх. д.
Частина від Північно-Західний прохід і Канадський Арктичний архіпелаг
складники Prince of Wales Straitd, Dolphin and Union Straitd, De Salis Bayd, Walker Bayd, Minto Inletd і Franklin Bayd
Море Море Бофорта
Прибережні країни  Канада
Регіон Північно-Західні території
Ширина 150 км км
Площа 445 x 213
Максимальна глибина 285 м
Вливаються
  • Гортон, Горнадей
  • ідентифікатори і посилання
    У проєкті OpenStreetMap 391220 ·R (Північно-Західні території)
    Затока Амундсена
    Затока Амундсена (Канада)
     Затока Амундсена у Вікісховищі

    Історія

    Затока була відкрита в 1826 році полярними дослідниками Джоном Франкліном і Джоном Річардсоном, який наніс на карту частину берегової лінії затоки. У 1850 році через затоку із заходу на схід на кораблі «Інвестігейтор» пройшла експедиція Роберта Мак-Клура, яка вперше подолала Північно-Західний прохід на кораблі і санях[2]. Протока названа на честь відомого полярного дослідника Руаля Амундсена, який досліджував затоку наприкінці своєї знаменитої подорожі по Північно-Західному проходу 1903—1905 років[3].

    Географія

    Узбережжя затоки Амундсена поділено між двома територіями Канади Нунавутом і Північно-Західними територіями. Затока з'єднується на сході з протокою Долфін-енд-Юніон, на півночі — з протокою Принца Уельського. Має безліч заток і бухт — затоки Франклін і Дарнлі (материкова частина), бухти Де-Салі і Тісіджер (острів Бенкс), затоки Волкер, Мінто, Прінс-Альберт (острів Вікторія). Довжина затоки досягає 445 км, ширина — 213 км, глибина — до 285 метрів. Береги — горбиста рівнина, рослинність тундрова[4] . Більшу частину року затока вкрита кригою, від якої звільняється лише у липні, а в північній та східній частині — тільки в серпні. У затоку впадають численні річки, найбільші з яких — Гортон[5] і Горнадей. Затока входить в екосистему моря Бофорта.

    Клімат

    Акваторія затоки лежить в арктичному кліматичному поясі[6]. Цілий рік переважає полярна повітряна маса. Льодовий покрив цілорічний. Низькі температури повітря цілий рік. Атмосферних опадів випадає недостатньо. Холодні зима і літо[7].

    Примітки

    1. Большая советская энциклопедия. Амундсена залив(рос.)[недоступне посилання з липня 2019]
    2. Encyclopedia Britannica. Amundsen Gulf
    3. The Canadian Encyclopedia. Roald Amundsen Crosses the Northwest Passage
    4. Географическая энциклопедия. Амундсена залив
    5. Canadian Encyclopedia. Horton River
    6. Атлас. 7 клас. Географія материків і океанів. / Укладач Скуратович О. Я. К. : ДНВП «Картографія», 2008.
    7. (рос.) Физико-географический атлас мира. М. : Академия наук СССР и главное управление геодезии и картографии ГГК СССР, 1964. — 298 с.
    This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.