Звернення до бідності
Звернення до бідності, або бідність як аргумент (лат. Argumentum ad lazarum, дослівно: «звернення до Лазаря») — логічна хиба висновку про правильність якогось твердження лише на підставі того, що особа, яка її висловлює, є бідною (або неправильність твердження — тому що ця особа є багатою). Сенс фрази полягає у трактуванні бідності як критерію правильності, (ті, хто бідніші, імовірніше, мають рацію; за бідняками правда) [1]. Латинська назва сентенції походить від імені Лазаря — убогого жебрака у з Притчі про багача і Лазаря, який отримує свою нагороду лише в загробному житті[2].
Argumentum ad lazarum сьогодні часто використовується у вигляді твердження «Бідний, але чесний». Протилежним за змістом є звернення до гаманця (лат. Argumentum ad crumenam).
Приклади використання
- Ченці відмовляються від матеріальних благ. Вони повинні якось досягати просвітління.
- Все, що вам потрібно знати про громадянську війну в цій країні це те, що повстанці жили в землянках, у той час як генерал, який посилав війська проти них, розкошував у кондиційованому офісі.
- Монахи, швидше за все, мають розуміння сенсу життя, позаяк вони відмовилися від багатства, що відволікає.[3]
- А. А. є бідною некомерційною організацією, тому вона повинна бути доброю організацією[4]
Яскравим прикладом використання цієї логічної хиби в сучасному політичному житті є звернення Джона Маккейна і Сари Пейлін до образу "Водопровідника Джо" під час кампанії президентських виборів у США 2008 року :Водопровідник Джо належить до нижнього середнього класу. Таким чином, його погляди правильнші, ніж погляди еліти.
Див. також
Примітки
Посилання
- Georgia State University (анг.)
- Philosophical Society - logical fallacies (анг.)
- Logic & Fallacies Constructing a Logical Argument (анг.)
- Logical Fallacies: Argumentum ad lazarum (анг.)
- Propaganda and Debating Techniques (анг.)
- Appeal to Poverty/Appeal to Money (анг.)
- Logical Fallacies Ppt Presentation (анг.)