Зелена бібліотека

Зелена бібліотека — концепція розвитку бібліотек, яка включає посилення потенціалу екологічної дієвості та лідерства бібліотек як провайдерів освіти для сталого розвитку. Відповідно до визначення, яке надає група навколишнього середовища, сталого розвитку та бібліотек Міжнародної федерації бібліотечних асоціацій та установ (IFLA)[1], метою зелених бібліотек є привернення уваги до сталого розвитку своїм прикладом та просвітницькою роботою:

  • Бібліотечні будівлі максимально відповідають критеріям зеленого будівництва та міжнародним екологічним стандартам таким як LEED (Супровід у сфері енергоефективного та екологічного проектування), BREEAM (Метод оцінки екологічної ефективності будівель) та ін.
  • Зелені бібліотеки впроваджують систему екологічного управління в свою діяльність.
  • Демонструють власним прикладом практики сталого споживання в діяльності бібліотек.
  • Проводять просвітницьку роботу та надають інформаційні матеріали щодо сталого розвитку, залучають громадськість до вивчення та вирішення екологічних питань.
Бібліотека імені Саші Чекаліна для дітей м. Києва

Міжнародний досвід

Рух «Green library» розвивається в бібліотеках по всьому світі вже 20 років і пов'язаний з участю бібліотек у захисті довкілля. Міжнародна федерація бібліотечних асоціацій та установ (IFLA) у Стратегії 2019—2024 проголошує однією з ключових ініціатив — участь бібліотек у досягненні цілей сталого розвитку[2], має в складі спеціальну групу навколишнього середовища, сталого розвитку та бібліотек — ENSULIB.[3] А також щорічно нагороджує зелені бібліотеки за екологічні ініціативи в рамках конкурсу IFLA Green Library Award[4]. Міжнародний рух Libraries4Future проголошує Декларацію принципів, яка визначає роль бібліотечних працівників та відвідувачів бібліотек як суб’єктів захисту клімату та сприяння сталому розвитку, та закликає бібліотеки у всьому світі брати активну участь у боротьбі зі світовою кліматичною кризою та приєднатися до Декларації.[5]

Зелені бібліотеки в Україні

  • Еко-проект Львівської обласної бібліотеки для дітей був відзначений у п'ятірці найкращих конкурсу IFLA Green Library Award 2017[6].
  • Кіровоградська обласна бібліотека для дітей ім. Т.Шевченка впроваджує навчально-ігровий екологічний проєкт «Еко-стиль твого міста», що покликаний сформувати культуру поводження з відходами у дітей та їхніх батьків. Зокрема, бібліотека видала екологічну казку для дітей письменниці Олени Горобець «Помста дерев».[7]
  • Проєкт «Зелена бібліотека» реалізується бібліотекою Сумського державного університету за підтримки Goethe Institute з вересня 2018 року та є частиною програми «Зелений університет»[8].
  • Благодійний фонд «Бібліотечна країна» ініціював всеукраїнську інформаційну кампанію — Рух «Зелені бібліотеки» в Україні — по впровадженню екологічної складової в діяльність бібліотек України[9] та впроваджує проєкт створення екологічного освітнього простору в Бібліотеці ім. Саші Чекаліна для дітей м. Києва.[10]

Екологічний стандарт «Зелений клас»

Процеси виховання та освіти безпосередньо пов'язані з практичною складовою функціонування бібліотечного закладу, зокрема що передбачає системне покращення його екологічної дієвості:

  • Заходи з енергозбереження та раціонального споживання води дозволять зекономити ресурси та кошти, які можна буде спрямувати на зміцнення матеріальної бази та інноваційний розвиток бібліотеки.
  • Роздільний збір твердих побутових відходів зменшить навантаження на довкілля.
  • Запровадження закупівель, які відповідають вимогам екологічних стандартів, дозволять покращити навколишнє середовище та позитивно вплинуть на створення комфортних умов для відвідувачів.

Ці елементи є складовими розробленого спеціально для освітніх закладів екологічного стандарту СОУ ОЕМ 08.002.37.078 Освітні послуги «Зелений клас»[11]. Стандарт може бути застосований до упровадження освітнім закладом будь-якого типу, в тому числі бібліотеками, які обрали шлях підвищення екологічної свідомості відвідувачів у поєднанні з енергозберігаючою та ресурсоефективною системою управління. Стандарт охоплює основні екологічні аспекти закладів освіти, що пов'язані зі споживанням енергетичних та водних ресурсів, управління відходами, показниками безпеки і якості для закупівель різноманітних товарів та послуг харчування у поєднанні з екологізацією навчально-виховного процесу.

Екологічні видання

Видавництво «Ранок» надрукувало першу книгу з серії «Екокнига» — «Зберегти ліс» (2017 рік) на переробленому папері, який виробляє Зміївська паперова фабрика. Видавництво КМ-Букс видало книгу «Ґрета і гіганти» про історію, натхнену боротьбою Ґрети Тунберґ за порятунок світу, та передає 3 % від рекомендованої вартості кожної купленої книжки міжнародній організації «350.org». Екологічне бюро УГКЦ видає просвітницьку літературу, в т.ч. екоказки для дітей на екологічну тематику.[12] Інші книги:

Бібліотеки насіння

Бібліотеки насіння - складова "зелених" бібліотек, позичають та діляться насінням, з метою розповсюдження їх серед населення, збереження локальних сортів рослин та просвітництва щодо біорізноманіття.[13]

Посилання

Примітки

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.