Львівська обласна бібліотека для дітей

Льв́івська обл́асна б́ібліотека дл́я діт́ей — це культурно-інформаційний заклад для дітей, підлітків, батьків та керівників дитячого читання. Бібліотека виконує функції науково-методичного та координаційного центру для бібліотек області, що обслуговують дітей та підлітків.

Львівська обласна бібліотека для дітей
49°50′20″ пн. ш. 24°02′07″ сх. д.
Країна:  Україна
Тип: Дитяча бібліотекаd
Розташування Львів
Заснована 9 травня 1940
Фонди: 100 000
Сайт: lodb.org.ua

Історія бібліотеки

Львівська державна обласна бібліотека для дітей та юнацтва розпочала свою роботу 9 травня 1940 року. Зі статистичного звіту бібліотеки за 1940 рік можна дізнатись, що книжковий фонд становив 16871 примірник, було записано 2135 читачів, працювало в бібліотеці 17 працівників. Першим директором бібліотеки був п. Грицин.

Період із 1944 по 1950 рік вважається періодом становлення бібліотеки як обласного методичного центру, центральної установи міста по бібліотечному обслуговуванню читачів. В той час бібліотека мала таку структуру: директор, методичний кабінет, відділ комплектування і обробки літератури, абонемент та читальний зал. Бібліотечний фонд збільшився до 19495 примірників. Недостатня кількість радянської дитячої літератури в бібліотеках області спричинила створення і активну роботу пересувного фонду бібліотеки, що діяв з 1946 по 1950 рік.

У 50-х роках в бібліотеці закінчено створення систематичного читацького каталогу, побудований каталог назв, створена систематична картотека статей. Як нова форма роботи з читачами при бібліотеці почав працювати гурток художнього читання та літературно-творчий гурток.

У 1962 році відбувається реорганізація Львівської державної обласної бібліотеки для дітей і юнацтва в обласну бібліотеку для дітей. З 1969 року бібліотека має свій Статут, відповідно до якого стає не лише культосвітнім, виховним закладом, але й науковим інформаційним центром в галузі дитячої літератури. Фонди бібліотеки комплектуються не лише літературою, але й кіно-, фото-, фонодокументами, грамплатівками, діафільмами, слайдами.

Період з 1970 по 1985 рік характеризується бурхливим народженням розмаїття масових форм роботи з читачами, відкриваються нові гуртки.

У 1993 році бібліотека розпочала комп'ютеризацію. Народжується нова функція обласної бібліотеки: маркетингово-соціологічна. Проводяться соціологічні дослідження, робиться акцент на впровадження нововведень, інноваційних процесів в практику роботи бібліотек області.

З припиненням повноцінного фінансування бібліотеки згасає функція бібліотеки як центру МБА в галузі дитячої літератури, припинено роботу цього підрозділу в 1995 році.

У 1999 році змінилася структура бібліотеки, що передбачала створення нових відділів.

Грантом Міжнародного фонду «Відродження» «Дитяча Інтернет-журналістика», який виграла Державна бібліотека України для дітей, у 2001 році профінансовано придбання 1 комп'ютера і оплачено фіксований час виходу в Інтернет. У 2002 році бібліотека стала переможцем конкурсу LEAP — II «Інтернет для читачів публічних бібліотек» і отримала грант Посольства США в Україні на відкриття Інтернет-центру. У грудні 2002 року відкрито Інтернет-центр.

У 2000—2002 роках вирішити проблему наповнення фонду дитячими книгами в певній мірі допомагали державні програми «Бібліотечна серія» та «Програма соціально-значущих видань» (з 2007 р. — «Українська книга»).

На початку нового століття пріоритетною функцією в діяльності бібліотеки обрано освоєння інформаційного простору, становлення бібліотеки як провідного інформаційного центру для дітей. Відбулося значне оновлення комп'ютерного парку, придбання мультимедійного проектора.

У грудні 2003 року бібліотека відкрила в Інтернеті власну веб-сторінку: www.lodb.org.ua.

За останні роки нового змісту набула інформаційно-бібліографічна робота. Завдяки цьому бібліотека стала авторитетною й у Львівській області, і серед бібліотечної громадськості України.

У 2006 і 2007 роках бібліотека стала переможцем Всеукраїнського конкурсу бібліотечних ідей з проектом «Львів читає дітям», що згодом вилився у створення щоденної телепередачі «Хатка Левенятка» на Львівському обласному телебаченні.

В останні роки відбувається реалізація цілої низки успішних проектів, пожвавились міжнародні зв'язки. Щороку бібліотека бере участь у конференціях PZB — Польської спілки бібліотек, проводить активний обмін досвідом з бібліотеками Польщі, Росії, Литви, Білорусі.

З 1 січня 2006 року в бібліотеці було запроваджено платні послуги для студентів. Для цього при відділі обслуговування читачів з'явився сектор обліку.

З 2010 року на посаду директора бібліотеки призначено Лугову Ларису Анатоліївну, якій у 2009 році було присвоєно звання «Заслужений працівник культури України». На початку XXI століття місією бібліотеки було визначено: «Бібліотека надає кожній дитині доступ до книги та інформації для набуття знань, духовного збагачення або для втіхи та розваги». Ця місія й надалі залишається незмінною. Вступаючи у нове тисячоліття, бібліотека поставила перед собою стратегічну мету: створення нового образу бібліотеки — бібліотеки майбутнього, сучасної, відкритої для всіх, модернізованої, зручної для користувачів.

У 2017 році бібліотека була відзначена у п'ятірці найкращих міжнародного конкурсу IFLA Green Library Award 2017 за впровадження проєкту «Екобібліотека»[1].

Бібліотека долучилась до ініціативи "Насіннєві бібліотеки" та створила власну бібліотеку насіння.[2]

Організаційна структура

  • Адміністрація
  • Бухгалтерська служба
  • Відділ комплектування фондів та каталогізування документів
  • Відділ зберігання та реставрації фондів
  • Сектор обліку користувачів
  • Відділ обслуговування дітей дошкільного віку та учнів 1-4 класів
  • Відділ обслуговування учнів 5-9 класів
  • Сектор абонементу
  • Відділ реклами книги і бібліотеки та організації дозвілля користувачів
  • Інформаційно-бібліографічний відділ
  • Науково — методичний відділ
  • Відділ інформаційних технологій та електронних ресурсів
  • Інтернет — центр
  • Відділ господарсько-технічного забезпечення

Кількість спеціалістів, котрі працюють в бібліотеці, становить 38 осіб. Всього працівників — 44.

Фонди бібліотеки

Бібліотечний фонд налічує понад 100 000 примірників науково-пізнавальної, довідково-енциклопедичної, художньої літератури, періодичних видань, незалежно від носіїв: друкованих, аудіовізуальних матеріалів, DVD, CD-дисків, електронних ресурсів.

Довідково-пошуковий апарат

Довідково-пошуковий апарат бібліотеки складається з генерального алфавітного каталогу, електронного каталогу та двох картотек: картотеки персоналій та картотеки назв. Створені також два каталоги для читачів: алфавітний та систематичний, але з 2010 року вони законсервовані.

У відділі інформаційних технологій та електронних ресурсів створена картотека назв електронних видань, що має попит у користувачів.

До 1994 року існував ряд картотек (краєзнавча, тематична, назв художніх творів, нових надходжень, періодичних видань та ін.), які після створення електронного каталогу стали неактуальними і були розформовані.

Бібліотечне обслуговування

Обслуговування читачів є основним завданням бібліотеки. Однією із форм обслуговування є абонемент — пункт видачі, тобто робоче місце бібліотекаря, де він веде запис нових читачів, реєстрацію виданих користувачам і прийнятих від них документів. У бібліотеці працює 2 абонементи: для дошкільників і дітей молодшого шкільного віку та для дітей середнього і старшого шкільного віку. Відомості про літературу, що її видано читачам на абонементі, вносять до читацького формуляра, вказуючи: дату видачі, інвентарний номер, відділ, прізвище автора і заголовок видання. Працівники бібліотеки та користувачі розписуються за кожен примірник. Окрім пункту видачі, абонемент містить фонд відкритого доступу, виставки літератури. Відкритий доступ до фонду надає користувачам можливість безпосереднього самостійного пошуку і вибору літератури.

Читальний зал — спеціально обладнане приміщення для роботи з літературою безпосередньо у бібліотеці. Їх у Львівській обласній бібліотеці для дітей два. Основна перевага читальних залів полягає у можливості користуватись усім фондом бібліотеки, в тому числі енциклопедичними, довідковими, цінними і рідкісними виданнями. У читальних залах розміщуються тематичні книжкові виставки, проводяться масові заходи, ведеться гурткова робота бібліотеки. На кожного читача, який користується читальним залом, бібліотекар заводить читацький формуляр.

Важливою є робота з найменшими користувачами бібліотеки — дошкільнятами та учнями початкових класів. Зважаючи на особливості вікової категорії цієї групи, у бібліотеці було створено спеціальні куточки, своєрідні зони для ігор, а також відкрито бібліотеку іграшок — Ігротеку.

Найбільш дієвою формою роботи дитячої бібліотеки з популяризації літератури є книжкові виставки, що оновлюються кожного місяця. Найкращі з книжкових експозицій, що призначені для середніх і старших школярів, були описані в рекламно-методичному атласі «Книжкова виставка: від ідеї до втілення».

Оскільки бібліотека є дитячою, переваги у користуванні бібліотекою надаються дітям до 10 класу. Старші відвідувачі можуть скористатися всіма послугами бібліотеки, крім абонемента.

В бібліотеці створено комфортні умови для непідготовленого читача — немає необхідності у користуванні незрозумілими каталогами та картотеками, бо всю інформацію про наявність видання у фондах надають самі бібліотекарі, що значно економить час відвідувачів на пошук потрібного документа. Також немає необхідності замовляти документи наперед. При відсутності інформації на традиційних носіях, бібліотекарі використовують електронні видання, або надають користувачеві доступ до комп'ютера з підключенням до мережі Інтернет. В бібліотеці є доступ до безпровідного Інтернету, що подається через Wi-Fi маршрутизатор, тому кожен користувач ноутбука може скористатися безкоштовним Інтернетом.

Будівлі бібліотеки

Основне приміщення бібліотеки розташоване за адресою: м. Львів, вул. Винниченка, 1.

Частина фонду зберігається у трьох орендованих приміщеннях на вулицях Кониського, 1, Личаківській, 31 та Снопківській, 11.

Примітки

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.