Земля передусім!

«Земля передусім!» англ. (Earth First!) — радикальна американська природоохоронна організація, що ставить своєю метою безкомпромісний захист дикої природи. "Земля передусім!" у своїй діяльності віддає перевагу радикальним методам захисту природи блокадам, екотажу, пікетам[1][2][3].

Історія появи «Землі передусім!»

У 1975 р. в США був опублікований роман відомого американського письменника і захисника дикої природи Едварда Еббі «Банда гайкового ключа», в якому розповідалося про групу захисників природи, які колесять по західних штатах і намагаються перешкодити актами знищення будівельної техніки освоєння пустельних земель[4]. Цей роман надихнув американського природоохоронця Дейва Формена (нар. 1946 р.), на створення природоохоронної громадської організації нового типу[5][6]. Під цим передбачалося насамперед безкомпромісність у захисті дикої піроди і схильність до прямих дій, насамперед до екотажу. Така організація, яку природоохоронці назвали «Земля передусім!», була створена ними в 1981 р.[5][6] Використовуючи досить нетрадиційні для того часу способи захисту ділянок дикої природи, наприклад, шипування дерев, призначених до рубки, а також блокади доріг і спалювання землерийної техніки, активісти «Землі передусім!» незабаром стали одними з найпопулярніших природоохоронців в США[2]. У 1985 р. Дейв Формен і Б. Хейвуд опублікували свою широко відому книгу «Екозахист. Польове керівництво з екотажу», де виклали теорію і практику екотажу, що дозволило дуже швидко поширити ідеологію і тактику цієї організації серед екологів інших країн[6].

Ідеологія

Ідеологією «Землі передусім!», є екоцентризм[5]. Активісти цієї організації вважають, що дикі тварини та ділянки дикої природи мають свою самоцінність, права і гідність, і тому вважають, що у їх захисті не може бути ніяких компромісів. Дейвом Форменом були сформульовані основні принципи «Землі передусім!», згідно з якими в першу чергу слід керуватися благом Землі, не вважати людей мірилами цінностей інших, поважати права інших живих істот, усвідомлювати, що дика природа — це реальний світ, який вимагає свого захисту, визнати, що на Землі дуже багато людей, і погодитися з тим, що в результаті зростання цивілізації люди більше втратили, ніж набули[5][6][7].

Ефективність практичної радикальної діяльності

Однією з найефективніших акцій «Землі передусім!», є захист Редвудського лісу влітку 1990-го року, коли сотні активістів прикували себе до дерев у Редвудському лісі і зупинили завдяки цьому лісорубів[5]. До інших ефективних акцій можна віднести шипування сотень гектарів старовікових лісів у різних штатах США, завдяки яким рубка дерев у них виявилася технічно неможливою і ділянки дикої природи були врятовані[5][6].

Переслідування з боку американської влади

Активна діяльність Дейва Формена і його колег на захист дикої природи призвели до того, що влада стали застосовувати репресивні заходи проти радикальних екологів. Дейв Формен і ще кілька людей були заарештовані і відсиділи терміни у в'язниці[5].

Використання досвіду «Землі передусім!» в інших країнах

Книги Дейва Формена і інших активістів «Землі передусім!» були перевидані в більш ніж 70 країнах, у тому числі і в Україні, що дозволило багатьом місцевим екологічним організаціям взяти на озброєння досвід радикального захисту дикої природи, і, перш за все, екотажу[3]. У Росії, завдяки шипуванню дерев, були врятовані десятки гектарів диких лісів у районі Кавказу. В Україні багато громадських екологічних організації використовують екотаж проти незаконної забудови міських парків і в боротьбі з браконьєрством[3].

Див. також

Ресурси Інтернету

  • Куда ты, «Земля прежде всего!»?
  • «Земля передусім!» [недоступне посилання з липня 2019]
  • Радикальні екологічні рухи
  • Борейко В. Призрак экотажа бродит по Европе
  • Формэн Д., Хейвуд Б. Шипование деревьев

Примітки

  1. Тэйлор Б. Религия и политика «Земля прежде всего!»
  2. Скарс Р. Эковоины. Радикальное движение в защиту природы
  3. Формэн Д., Хейвуд Б. Экотаж-2. Руководство по радикальной природоохране. — К.: КЭКЦ, 2012. — 160 с.
  4. Abbey E. The monkey wrench gang. — New York: Henry Holt,1975.
  5. Формэн Д. Исповедь эковоина
  6. Foreman D., Haywood B. Ecodefence. — Tucson, Arizona: A Ned Ludd Book, 1987. — 311 p.
  7. Формэн Д. Ставлю землю на первое место
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.