Зерцало богословії

«Зерцало Богословії» стародрук. Автор і видавець Кирило Транквіліон-Ставровецький; видав у власній пересувній друкарні в Почаєві 12 березня 1618.

Має 84 стор. Оформлена гравюрами: форта, герби знатних шляхтичів, заставки, кінцівки, ініціали; є виливні прикраси. В різних примірниках — вірші на присвяту окремим особам: Л. Древинському, О. Пузині, І. Ярмолинському. Далі вміщена «Передмова до чителника».

В передмові до книжки між іншим Транквіліон-Ставровецький виправдується перед читачем з того, що вжив у книжці подвійної мови[1]:

„Відай і то, ласкавий чителнику, для чого покладалося в тій книзі простий язик і словенський, а не все попросту. Та причина єсть: по словенський ся клали слова богословців і доводи писма святого, а другоє, іж слова нікоториї словенського язику трудниї, на простий язик нелацно понятиї, яко то качество або якости попросту, і много такових найдується, леч простакови все криво, хотяй і най-простійше“.

В «Зерцалі богословії» викладені основи християнської теології, подані деякі знання про природу.

Примірники зберігаються у бібліотеках України, Польщі та РФ.

Література

  • Запаско Я., Ісаєвич Я. Пам'ятки книжкового мистецтва: Каталог стародруків, виданих на Україні. Книга перша (1574—1700). — Л, 1981.
  • П. Гуцал. Зерцало Богословії // Тернопільський енциклопедичний словник : у 4 т. / редкол.: Г. Яворський та ін. — Тернопіль : Видавничо-поліграфічний комбінат «Збруч», 2004. — Т. 1 : А  Й. — 696 с. ISBN 966-528-197-6.

Примітки

  1. Кирило Транквіліон Ставровецький / Возняк М. С. Історія української літератури. У 2 книгах: Навч.вид. — Вид. 2-ге, перероб. Кн.1. — Львів: Вид. «Світ», 1992. — С. 447.
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.