Зникома точка

У графічній перспективі, зникома точка (англ. vanishing point) — точка, де сходяться паралельні лінії. У випадку одно- чи двоточкової перспективи зникомі точки лежать на лінії обрію, у випадку триточкової перспективи третя точка лежить у зеніті чи надирі, залежно від того, знизу чи згори ведеться спостереження.

Рухомий тротуар у франкфуртському аеропорту, тут видно зникому точку в кінці тунелю

Якщо в реальному світі дві або більше прямих паралельні одна одній, але не паралельні щодо площини зображення, тоді вони мають одну й ту саму зникому точку. Перспективне зображення цих прямих не буде паралельним. Якщо прямі повністю розгорнуті на малюнку, зображені лінії перетинатимуться у зникомій точці.[1]

Означення

Формально зникома точка — це точка в площині зображення π, яка визначена прямою в просторі. Нехай задана точка розташування ока — O і пряма L не паралельна до π і нехай M буде прямою через O паралельною до L. Тоді зникома точка прямої L — це перетин M і π.[2]

Криволінійна і зворотна перспективи

Криволінійна перспектива — це зображення з 4 або 5 зникомими точками, у разі 5-точкової перспективи зникомі точки складають коло з 4 зникомими точками на головних курсах N, W, S, E й однією в центрі кола.

Зворотна перспектива — це зображення зі зникомими точками розташованими поза картиною з ілюзією, що вони «перед» картиною.

Аксонометричні проєкції

Аксонометричні проєкції ізометрична, диметрична та триметрична розроблені для зображення об'єктів задля передачі технічної інформації. Вони використовують паралельні лінії, але не мають зникомих точок. Отже, їх не можна використовувати для реалістичного тривимірного малюнка[3].

Примітки

  1. Lesson 3: Vanishing Points and Looking at Art (англ.)
  2. Kirsti Andersen (2007) Geometry of an Art, p. xxx, Springer, ISBN 0-387-25961-9
  3. 1, 2, & 3 Point Linear Perspective (англ.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.