Знову двійка (картина)

Знову двійка - картина Федора Павловича Решетникова, створена в 1952 році.

Файл:Opyat dvoyka.jpg
Федір Решетников
Знову двійка, 1952
Полотно, олія. 101 × 93
Державна Третьяковська галерея, Москва

Зберігається в Третьяковській галереї.

Ця картина була написана в Москві.

Завдяки близькості сюжету до реалій учнівського життя, картина використовувалася в шкільній програмі СРСР як зразок жанру побутового живопису, і була добре знайома радянській публіці.

Сюжет картини


На задньому плані, на стіні, висить відривний календар з репродукцією іншої картинки Ф. П. Решетникова - «Прибув на канікули», написаної 1948 року. На ній зображена радісна зустріч бравого хлопчика - суворовця, який приїхав в гості до дідуся. І ось перед нами картина Решетникова «Знову двійка». На ній зображено ставлення до двієчника в сім'ї.

На картині ми бачимо родину, яка зустрічає хлопчика, який прийшов зі школи з двійкою. Хлопчик-двієчник виглядає типовим телепнем, його одяг - розстібнуте, м'яте пальто, штани, чорні черевики - виглядають недбало. У правій руці він тримає перев'язаний портфель, який слугував м'ячем і санчатами своєму господареві, стирчать старі ковзани. Світле зім'яте волосся, відстовбурчені червоні вуха, рум'яні від свіжого повітря та гри щоки не в'яжуться з підкреслено засмученим обличчям. Він зітхає, всім своїм виглядом зображаючи "непідробне" переживання через оцінки. Хлопчика радісно зустрічає собака, вона дуже любить свого господаря. Вона ніби просить: "Пограй зі мною". Осторонь присіла, залишивши роботу, мати. Побачивши його з сумним і розчервонілим від морозу обличчям, вона зрозуміла, що дитина вдосталь награлася на вулиці і насправді не переживає про те, що отримав двійку. Мати засмучена, стомлена, вона здогадується, що він ледачий і слабохарактерний. Жінка не знає, як вплинути на сина-двієчника, у неї опускаються руки. Поруч з мамою молодший брат на велосипеді, який сміється над старшим, чудово розуміючи зміст що відбувається і, схоже, жартує над ним. За обіднім столом готує уроки старша сестра. Вона встала, з докором дивлячись на брата-нехлюя. Поза, оберт голови, погляд - все свідчить про те, що вона не схвалює поведінку двієчника. Її фігура чітко виділена темним силуетом у світлому дверному отворі. Вікно позаду неї створює подвійне освітлення фігури і символізує світле майбутнє дівчинки. Разючий контраст являє собою вимучена, перебільшена значенню умовної шкільної оцінки, реакція людей і щира радість тварини.

Композиція картини класична - тричастинна, трипланова, в основі - трикутник, побудований на тональних і колірних контрастах. Основні кольори: синій, білий, червоний, жовтий. Освітлення складне, носить значеннєвий характер Зараз би щось про Simple говорити..

Цікаві деталі

  • За мотивами сюжету картини був створений однойменний епізод 124-й серії дитячого кіножурналу «Єралаш». Також картина показана в однойменному мультфільмі з циклу «Пригоди Мурзилки», де хлопчика звуть Колею.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.