Золота коса

Антипремія «Золота коса» — це громадська кампанія з моніторингу діяльності представників влади щодо обстоювання комерційних інтересів тютюнових та алкогольних корпорацій всупереч інтересам громадян, передусім, громадського здоров'я. Мета антирейтингу — висвітлення ганебної практики лобіювання інтересів «індустрії смерті» під прикриттям депутатських мандатів та державних посад. Ініціатори антипремії «Золота коса» — Бюро журналістських розслідувань «Свідомо» та Центр громадянського представництва «Життя».

Лауреати антипремії, відповідно до визначеного експертами рейтингу, що посіли перші три місця отримують «Золоту», «Срібну» та «Бронзову» коси, інші лобісти отримують звичайні коси. Спеціальний приз «Золоте гальмо» дістається представнику виконавчої влади.

Коса — символ того, як лобісти алкоголю і тютюну косять здоров'я нації, результатом чого є доступність алкогольних та тютюнових виробів, недобросовісна реклама та продаж алкоголю і тютюну на кожному кроці. А це у свою чергу, призводить до раннього алкоголізму та куріння, негативно впливає на здоров'я молоді та стає причиною невиправданих смертей сотень тисяч українців. З іншого боку, брак коштів в бюджеті на профілактичні заходи на фоні надприбутків алкогольної і тютюнової індустрії.

Лауреати

Антипремія «Золота коса 2020»

16 грудня 2020 року відбулась церемонія нагородження народних депутатів антипремією «Золота коса» та представників Уряду «Золоте гальмо», яку вручили громадські організації «Життя», «Антикорупційний штаб» та партнери.

Оголошення переможців антипремії “Золота коса” 2020 відбулося на площі Конституції біля стін Верховної Ради України. Образ смерті з косою нагороджував переможців врученням коси.  За відстоювання комерційних інтересів тютюнової індустрії  всупереч інтересам громадського здоров’я народний депутат України Мар’ян Заблоцький отримав Золоту косу, Євген Петруняк Срібну косу та Олексій Ковальов Бронзову косу. Світлана Панаіотіді –  заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України отримала спеціальний приз антипремії – «Золоте гальмо», який присуджується представникові виконавчої влади. Попри запрошення, жоден переможець не прийшов отримати “почесну” нагороду за визнання найбільшими борцями за інтереси тютюнової індустрії в Україні.

Мар’ян Заблоцький  – переможець Золотої коси 2020 як член Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики ініціював законопроєкт № 4101-2 від 01.10.2020 р., норми якого відтерміновують запровадження акцизів на ТВЕН та сигарили на рівні з сигаретами з 1.01.2021 року до 1.01.2022 року. Оціночні втрати Держбюджету у разі відтермінування підвищення вказаного акцизу становлять понад 4 млрд грн за рік. В інтересах тютюнової індустрії для блокування та відстрочення розгляду комплексного антитютюнового законопроєкту зареєстрував альтернативний законопроєкт №2813-2.

Євген Петруняк – срібний призер Золотої коси 2020,представник Комітету Верховної Ради з питань фінансів, податкової та митної політики. Ініціював правку в законопроєкти №1210, 1209, яка відстрочила на 6 місяців (до 01.01.2021) запровадження податку на рідини до електронних сигарет, прирівняння податку на сигарили та ТВЕН (сигарети для пристроїв IQOS, glo) до рівня сигарет. За оцінками міністра фінансів Держбюджет недоотримав внаслідок відстрочення 1,5 млрд грн. Євген Петруняк є співавтором (разом з Мар’яном Заблоцьким) законопроєкту №2813-2 для блокування розгляду комплексного антитютюнового законопроєкту, який забороняє в Україні рекламу та продаж неповнолітнім пристроїв для куріння тютюнових виробів IQOS та glo. Дозволяє куріння тютюнових виробів для електричного нагрівання (ТВЕН)  – пристроїв IQOS, glo в громадських місцях (школи, лікарні, дитячі садочки, університети, дитячі майданчики, громадський транспорт та інші місця спільного використання) та зберігає рекламну викладку тютюнових виробів, е-сигарет, ТВЕН, пристроїв IQOS, glo у місцях продажу (магазини, кіоски, супермаркети).

Олексій Ковальов – бронзовий переможець Золотої коси 2020, автор низки законопроєктів, що стосуються виробництва та реалізації тютюнових виробів, що вказує на представництво депутатом інтересів учасників тютюнового ринку. Помічницею депутата Ковальова є Валентина Хоменко – Генеральний директор Української асоціації виробників тютюнових виробів “Укртютюн” (засновники – транснаціональні тютюнові корпорації), що підтверджує представництво депутатом інтересів учасників тютюнового ринку.

Світлана Панаіотіді – заступниця Міністра розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України. Переможниця у номінації «Золоте гальмо». С. Панаіотіді організувала рішення Кабінету Міністрів України про створення Національного оператора дистрибуції тютюнових виробів, що фактично легалізує на нормативно-правовому рівні монополію дистрибуції тютюнових виробів ТОВ “Тедіс Україна”.

Це рішення легалізує картельну змову між монопольним дистриб’ютором та тютюновими корпораціями.  До цього АМКУ наклав штраф у розмірі 6,5 млрд грн на ТОВ “Тедіс Україна” та тютюнові корпорації за зловживання на ринку.

Експертне журі антипремії “Золота коса 2020”

  • Лілія Олефір – виконавча директорка ГО «Життя»;
  • Олеся Холопік – директорка Центру демократії та верховенства права;
  • Сергій Миткалик – виконавчий директор ГО «Антикорупційний штаб»;
  • Анна Миронюк – журналістка видання Kyiv Post;
  • Денис Денисенко – Виконавчий директор Коаліції РПР.

Антипремія «Золота коса 2019»

7 червня 2019 р. відбулась церемонія нагородження народних обранців антипремією «Золота коса» за лобіювання інтересів тютюнової індустрії. Подія відбулась у форматі перформансу: червоним хідником крокувала смерть і під музику підносила коси до портретів переможців. А експерти з контролю над тютюном та боротьби з корупцією оголошували про «заслуги» тютюнових лобістів.

За оцінками експертів «Золоту» косу отримала Ніна Южаніна, народний депутат, голова Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики, «Срібна» коса дісталась народному депутату Михайлу Кобцеву, а «Бронзова» - нардепу Геннадію Кривошеї. «Золоте гальмо» вручили прем’єр-міністру Володимиру Гройсману.

Ніна Южаніна[1] – найяскравіше серед усіх депутатів просувала інтереси тютюнової індустрії. Саме голова податкового комітету доклала максимум зусиль, щоб парламент так і не прийняв антитютюнові законопроекти №2820 та №4030а, які повністю відповідають міжнародним стандартам захисту від тютюну та підтримані МОЗ і ВООЗ. Під час розгляду законопроекту №4030а у першому читанні Ніна Петрівна відкрито виступила проти цього законопроекту, який мав на меті захистити дітей від реклами сигарет у магазинах та розширити перелік громадських місць, вільних від тютюну. Також Н. Южаніна прославилась тим, що постійно відстоювала нижчі ставки акцизів на тютюн. Хоча саме високі акцизи є запорукою збільшення надходжень до бюджету та зменшення споживання тютюну.Михайло Кобцев[1] – ще один представник податкового комітету, який не лише протидіяв посиленню антитютюнового законодавства, але й має прямі сімейні зв’язки з представниками тютюнового бізнесу. Донька, Євгенія Кобцева, працювала у тютюновій компанії ТОВ "ФІЛІП МОРРІС СЕЙЛЗ ЕНД ДИСТРИБ'ЮШН". Нардеп Кобцев також виявляв інтерес до технічного завдання представника від України на черговій конференції сторін Рамкової Конвенції Всесвітньої організації охорони здоров'я з боротьби проти тютюну, ймовірно намагаючись нав’язати меседжі тютюнової індустрії.

Геннадій Кривошея[1] – влаштував законодавчий спам в сфері контролю над тютюном (є співавтором законопроектів № 2430-1 № 2430-д, № 4507, № 8337, № 3788, № 9073-1), щоб відволікти від прийняття дійсно ефективних норм. Жоден із законопроектів не розглянуто навіть у першому читанні.  А законопроект №4507 взагалі пропонував дозволити курити електронні сигарети у закладах ресторанного господарства.

Володимир Гройсман[1] «Золоте гальмо» отримав зокрема за те, що Кабінет Міністрів затвердив проект мирової угоди між "Філіп Морріс" та Україною, що передбачає скасування Державною фіскальною службою (ДФС) податкових повідомлень-рішень на загальну суму 635,3 млн гривень.

Номінантами на антипремію «Золота коса» були[2]: Козак Тарас, Козаченко Леонід, Козловський Григорій, Кобцев Михайло, Кривошея Геннадій, Кришин Олег, Курячий Максим, Масоріна Олена, Насіров Роман, Южаніна Ніна, Юринець Оксана. Кандидати на отримання «Золотого гальма»: Гройсман Володимир, Луценко Юрій, Ляпіна Ксенія, Нефьодов Максим.

Журі антипремії «Золота коса 2019»:

  • Марія Землянська, журналіст бюро журналістських розслідувань «Свідомо»;
  • Сергій Миткалик, виконавчий директор ГО «Антикорупційний штаб»;
  • Лілія Олефір, виконавча директорка ГО «Життя»;
  • Максим Савчук, журналіст-розслідувач програми “Схеми” “Радіо Свобода”;
  • Віталій Шабунін, голова громадської організації "Центр протидії корупції;
  • Тарас Шевченко, директор Центру демократії та верховенства права.

Посилання на інфографіку із фактами, що свідчать про діяльність на користь тютюнової індустрії[3].

Антипремія «Золота коса 2013»

13 березня 2014 р. відбулась церемонія відзнаки щорічною антипремією «Золота коса». Третій рік поспіль антипремію отримали народні депутати, представники органів виконавчої влади та експертного середовища, які протягом 2013 року демонстрували обстоювання комерційних інтересів виробників алкогольної продукції та тютюнових виробів всупереч інтересам громадського здоров’я[4].

За результатами експертних оцінок та голосування перший антиприз - «Золоту косу» - отримав народний депутат, голова Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Віталій Хомутиннік[5][6]. Друге місце та «Срібну косу» отримав народний депутат, голова підкомітету з питань оподаткування непрямими податками (крім акцизного податку) Комітету ВРУ з питань податкової та митної політики Сергій Терьохін[7]. Головною «заслугою» призерів був саботаж пропозицій щодо підвищення тютюнових та алкогольних акцизів. «Бронзову косу» отримав народний депутат Лев Миримський[8], який намагався повернути тютюновий дим в ресторани та кафе. Також при складанні анти рейтингу «під прицілом» уваги громадськості були дії народних депутатів Є. Гєллєра, А. Сенченка та О. Кужель.

Спеціальний приз антипремії - «Золоте гальмо» - щорічно присуджується представнику державної влади України. Цього разу «Золоте гальмо» отримав екс-голова Міністерства доходів і зборів України Олександр Клименко[9][10]. У 2013 р. він неодноразово виступав за ніби «збалансовану» політику у сфері акцизного оподаткування, що в реальності виявлялося гальмуванням будь-якого збільшення реальної ціни на тютюнові вироби.

Антипремія «Золота коса 2012»

Всесвітня організація охорони здоров'я оголосила 2012 рік роком протидії втручанню тютюнової індустрії в державну політику у сфері громадського здоров'я.[11]

2012 рік видався роком перемог інтересів громадського здоров'я над комерційними інтересами тютюнової індустрії, більшість лобістських дій якої були невдалими. Натомість алкогольне лобі почувалося достатньо спокійно та впевнено, оскільки жодних законодавчих регулювань у 2012 році в цій сфері не сталося. Тому громадськість оцінювала перш за все лобістські дії у сфері контролю над тютюном.

За результатами моніторингу та рейтингу експертів антипремії, у першу трійку анти лідерів увійшли народні депутати — Артем Синиця, Олег Надоша і традиційно Тарас Чорновіл. Відповідно, їх відзначили символічними «Золотою», «Срібною» та «Бронзовими» косами.

Громадськість також відзначила діяльність Анатолія Кінаха, народного депутата, Президента Українського союзу промисловців та підприємців, який посів 4-те місце у рейтингу, як таку, що свідчить про обстоювання комерційних інтересів тютюнових компаній.

Спеціальний приз «Золоте гальмо» дістався Міністерству економічного розвитку та торгівлі, а саме — Урядовому уповноваженому з питань європейської інтеграції Валерію Пятницькому за лобістські дії від імені уряду на міжнародній арені.

Антипремія «Золота коса 2011»

У 2011 році вперше в Україні ті, хто тривалий час відстоював комерційні інтереси виробників алкоголю і тютюну, всупереч інтересам громадського здоров'я отримали свою відзнаку.

За результатами рейтингу експертів, найбільш дієвим лобістом тютюнової та алкогольної індустрії став народний депутат Тарас Чорновіл, який і отримав «Золоту косу», після нього своє місце у рейтингу посіли народні депутати Анатолій Кінах («Срібна коса») та Сергій Терьохін («Бронзова коса»). До п'ятірки тютюнових та алкогольних лобістів також народні депутати Олена Бондаренко та Сергій Шевчук.

Спеціальний приз «Золоте гальмо» дістався Прем'єр-міністру України Миколі Азарову як спеціальна відзнака від Коаліції громадських організацій «За вільну від тютюнового диму Україну».

Примітки

  1. tobaccocontrol.org.ua http://tobaccocontrol.org.ua/tobacco-lobbyists-2019/index.php Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 24 липня 2019.
  2. Нардеп Ніна Южаніна отримала «Золоту косу» - антинагороду за тютюновий лобізм - Громадська організація ЖИТТЯ. center-life.org. Процитовано 24 липня 2019.
  3. tobaccocontrol.org.ua http://tobaccocontrol.org.ua/tobacco-lobbyists-2019/index.php Пропущений або порожній |title= (довідка). Процитовано 24 липня 2019.
  4. Пресс-конференция: "Антипремия "​​Золотая коса - 2013": общественность наградит табачных и алкогольных лоббистов". Архів оригіналу за 10 квітня 2014. Процитовано 25 березня 2014.
  5. Хомутиннік отримав антипремію «Золота коса»
  6. Антипремія 1
  7. КОСАрі здоров’я. Громадські активісти назвали імена переможців щорічної антипремії «Золота коса»
  8. Антипремія 2
  9. Громадськість уклала список найбільш впливових тютюнових лобістів року. Архів оригіналу за 30 квітня 2014. Процитовано 25 березня 2014.
  10. Антипремія
  11. Всемирный день без табака 2012 г. (рос.)

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.