Зулейха відкриває очі

«Зулейха відкриває очі» (рос. Зулейха открывает глаза) роман російськомовної письменниці Гузелі Яхіної про розкуркулення 30-х років XX століття. Опубліковано в 2015 році в «Редакції Олени Шубіної» видавництва АСТ[1]. Кінокомпанією «Русское» для телеканалу «Росія 1» за романом в 2019 році знятий 8-серійний фільм з Чулпан Хаматовою в головній ролі[2].

«Зулейха відкриває очі»
Обкладинка українського видання
Автор Ґузель Яхіна
Мова російська
Жанр Роман
Видано травень 2015
ISBN 978-5-17-090436-5

Сюжет

Дія роману «Зулейха відкриває очі» починається 1930 року в далекому татарському селі. Взимку 1930-го у селянки Зулейхи вбивають чоловіка, а її саму разом з сотнями інших переселенців відправляють у вагоні-теплушці з каторжним маршрутом до Сибіру. В другій частині роману розповідається історія виживання засланців, кинутих у глухій тайзі на березі Ангари без їжі, даху і теплого одягу. Купці людей різних національностей, конфесій і доль доводиться разом боротися за виживання проти суворої природи і нового уряду[3].

Історія

Передумови

Тема доль розкуркулених і життя в спецпоселенні зацікавила Яхіну завдяки розповідям її бабусі, яка пережила заслання до Сибіру[4]. Однак реальних епізодів з її біографії в романі немає, текст створений на основі мемуарів великої кількості інших розкуркулених. Всі історії об'єднував період між 1930 і 1946 роками.

Підготовка до написання книги зайняла у автора два роки, ще вісім місяців пішло на безпосередню роботу над текстом[4][5].

Прообразом для спецпоселення Семрук стало трудове селище Піт-Городок, в якому у дитинстві жила бабуся автора. У 1994 році селище припинило своє існування, та, за словами Яхіної, з 1997 року його немає на картах, але колишні пітчани та їхні діти зберігають його пам'ять і щоліта відвідують місцевий цвинтар[4][5].

Персонажі

  • Зулейха — селянка, головна героїня книги
  • Муртаза — чоловік Зулейхи
  • Упириха — мати Муртази
  • Іван Ігнатов
  • Юзуф
  • професор Лейбе
  • художник Іконніков
  • Сумлинський
  • Ізабелла Леопольдівна
  • Лукка
  • Василь Горєлов
  • Коваль Зіновій

Публікація

Спочатку текст «Зулейхи» був написаний у вигляді сценарію, як навчальна робота для Московської школи кіно. У формі роману історія набула інших ритмів розвитку сюжету й кінцівку[5].

Перша публікація уривків роману відбулася в 2014 році в травневому номері журналу «Сибірські вогні». Виконувач обов'язків головного редактора журналу Віталій Сєроклинов опублікував уривок протягом двох тижнів після отримання рукопису. До цього авторка надсилала текст до 13 інших видавництв і безліч журнальних редакцій[5]. «Він надихнув мене», — згадувала авторка, — «я ж не дуже розуміла рівень тексту. Так, були відгуки знайомих, але мені була важлива реакція когось з літературного світу»[6][7].

Постановки

У 2017 році роман був поставлений як спектакль Башкирським театром драми (режисер — Айрат Абушахманов). У 2019 році ця постановка — володар спецпремії "За сценічне прочитання роману Гузелі Яхіної «Зулейха відкриває очі» театральної премії-фестивалю «Золота маска» і номінант в номінаціях:

  • «Найкращий спектакль великої форми»
  • «Найкращий режисер» (Айрат Абушахманов)
  • «Найкраща жіноча роль» (Рімма Кагарманова)
  • «Найкраща робота художника» і «Найкраща робота художника по костюмах» (Альберт Нестеров)
  • «Найкраща робота художника по світлу» (Ільшат Саяхов)

Відгуки критиків

Юрій Поляков розкритикував роман відразу після його виходу: «Дебютна книга „Зулейха відкриває очі“, яка отримала головний приз „великої книги“ в минулому році. Це просто смішно! Героїня - неграмотна татарська жінка, яка живе практично на рівні біологічних інстинктів, в який момент дивиться на карту і бачить на ній огидну істоту рожевого кольору (Радянський Союз), яка тягне до неї свої щупальця... Пардон, про яку карту мова? Це ж неграмотна жінка! Вона ж навіть не знає, де Росія знаходиться. Але автору наплювати на художність, їй треба було просто висловити своє негативне ставлення до СРСР ... За що? Дорогі товариші татари, ви отримали державність в рамках СРСР. У царській імперії у татар її не було, вони її втратили при Івані Грозному і існували тільки як мусульманська конфесія. І ось саме такі книги отримують премії. Вони безпорадні» [8].

Татарський громадський діяч і драматург Рабит Батулла виступив проти того, щоб Яхіну називали татарською письменницею, зазначивши, що автор не пише татарською мовою, і що характери персонажів надумані та неправдоподібні, а опис татарського побуту і традицій не відповідають дійсності і є проявом неповаги до всього татарського народу.

Критично відгукнулася також Клара Балтіна, назвавши п. Яхіну однією з "штучно виведених і прихильно заохочуваних владою літературних фігур": "Мова роману в першій половині відверто примітивна. Автор не пише, а просто переказує сюжет, сам текст не чіпляє. У автора явно відсутнє те, що прийнято називати авторським стилем».[9]

Вплив в культурі

До 2017 року було перекладено 18 мовами, поставлено в Башкирському драматичному театрі[10]. Виробництвом однойменного серіалу для телеканалу «Росія 1» займалася кінокомпанія «Русское»[11].13 квітня 2020 року на телеканалі «Росія 1» показана перша серія однойменного серіалу. У головній ролі Чулпан Хаматова. Також у серіалі знімаються Юлія Пересільд, Сергій Маковецький, Роман Мадянов, Євген Морозов, Олена Шевченко, Олександр Баширов, Раміль Сабітов та інші артисти. Режисер фільму — Єгор Анашкін[12].

Нагороди

  • 2015 — літературна премія «Велика книга»
  • 2015 — літературна премія «Ясна Поляна», номінація «XXI століття»
  • 2015 — літературна премія «Книга року»[13]
  • 2017 — літературна премія «Премія Читача»[14]

Видання

  • Яхина Г. Ш. Зулейха открывает глаза: роман. — [Худож.: Андрей Рыбаков. Предисл. Людмилы Улицкой]. М.: АСТ, редакция Елены Шубиной, 2015. — 508 с. ISBN 978-5-17-090436-5
  • Яхина Г. Ш. Зулейха открывает глаза: роман. — [Худож.: Андрей Рыбаков. Предисл. Людмилы Улицкой]. М.: АСТ, ред. Елены Шубиной, печ. 2016. — 508 с. — 10 000 экз. ISBN 978-5-17-090436-5
  • Яхина Г. Ш. Зулейха открывает глаза: роман. М.: АСТ, Ред. Елены Шубиной, 2019. — 508 с. — 50 000 экз. (Проза Гузель Яхиной) ISBN 978-5-17-090436-5

Звукозапис

  • Яхіна Р. Ш. Зулейха відкриває очі [Електронний ресурс]: аудіокнига [Звукозапис]. Читає Олена Калабіна. М.: АСТ, cop. 2016. — 1 електрон. опт. диск (MP3). (Аудіокнига mp3)

Примітки

  1. «Зулейха открывает глаза» Гузель Яхиной — сильный дебютный роман о раскулаченной татарке
  2. ЗУЛЕЙХА ОТКРЫВАЕТ ГЛАЗА (2019)
  3. Женская проза. Обзор Галины Юзефович
  4. Кочарова А. (1 березня 2016). Гузель Яхина: для меня не было выбора, о чем писать. РИА Новости. Процитовано 24 вересня 2017.
  5. Гузель Яхина о своей книге «Зулейха открывает глаза», бабушке и сценариях. Афиша Daily. 24 лютого 2016. Процитовано 4 жовтня 2017.
  6. Сабурова Ольга.  // Собеседник.  2016. № 12 (03).
  7. Яхина Гузель.  // Сибирские огни.  2014. № 5.
  8. Юрій Поляков: я впевнений, що існує ген патріотизму!
  9. К. Балтіна. З широко закритими очима.
  10. Зулейха Открывает Глаза
  11. BFM.ru. По бестселлеру «Зулейха открывает глаза» снимут сериал. BFM.ru - деловой портал (рос.). Процитовано 28 серпня 2018.
  12. Маковецкий и Пересильд вошли в актерский состав сериала «Зулейха открывает глаза». Газета.Ru. Процитовано 28 серпня 2018.
  13. Татьяна РЯБИНИНА | Сайт «Комсомольской правды» (13 листопада 2016). Гузель Яхина: «Хочу, чтобы в фильме «Зулейха открывает глаза» сыграла Чулпан Хаматова» (рос.). KP.RU — сайт «Комсомольской правды». Процитовано 11 грудня 2019.
  14. Премия Читателя Российская государственная библиотека для молодежи. www.rgub.ru. Процитовано 11 грудня 2019.

Посилання

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.