Зуєв Олександр Михайлович

Олександр Михайлович Зуєв (17 липня 1961 10 червня 2001) — колишній капітан ВПС СРСР, в 1989 році перегнав винищувач МіГ-29 в Туреччину. Отримав політичний притулок в США.

Зуєв Олександр Михайлович
Народився 17 липня 1961(1961-07-17)
СРСР
Помер 10 червня 2001(2001-06-10) (39 років)
США
Діяльність льотчик
Військове звання капітан

Біографія

Закінчив Армавірське вище військове авіаційне училище льотчиків в 1982 році. Служив у ескадрильї винищувачів МіГ-23. Був одним з перших льотчиків, обраних для перенавчання на новий винищувач МіГ-29 (це дозволило йому уникнути відправки на війну в Афганістані[1]); за деякими повідомленнями, брав участь у військових випробуваннях літака.

В кінці 1980-х років у Зуєва почалися проблеми на службі й в особистому житті. У своїй книзі він описує, як поступово розчаровувався в радянському суспільстві і ладі. За його власними словами, «останньою краплею» для нього стали події в Тбілісі 9 квітня 1989[1]. У цей час Зуєв служив в 176-му гвардійському винищувальному авіаполку на аеродромі Миха-Цхакая (Грузія). Він думав про відхід зі збройних сил, але врешті-решт зробив вибір на користь угону новітнього радянського винищувача на Захід.

У ніч на 20 травня 1989 року пілот 176-го ВАП військовий льотчик 1-го класу капітан О. М. Зуєв був черговим по прийому і випуску літаків. Він оголосив усім, хто перебував на чергуванні льотчикам і технікам, що у нього народився син (в дійсності народження сина відбулося через кілька днів), і з цього приводу пригостив усіх спеціально підготовленим тортом, куди була додана велика доза снодійного. У цей час відбулася перезміна вартових біля чергових літаків, і на посаду заступив механік, якому не вдалося розбудити нікого з товаришів. Зуєв спробував обеззброїти механіка, зазнав невдачі, вистрілив у нього з пістолета і поранив, але і сам отримав поранення в руку, коли механік відкрив вогонь. Чергові літаки були майже повністю готові до вильоту, і Зуєв злетів на одному з них. Після зльоту він збирався розстріляти з авіагармати інші літаки чергового ланки, щоб його не спробували перехопити, проте не зумів, оскільки забув зняти з гармати одне з двох блокувань.

Зуєв перелетів у Трабзон (Туреччина). Першими його словами на турецькому аеродромі були «я — американець!»[2]. Це він сказав охоронцеві аеропорту. У Туреччині його судили за звинуваченням у викраденні літака і виправдали, визнавши, що його дії носили політичний характер. Турецька влада терміново повернула літак Радянському Союзові. Зуєв отримав політичний притулок у США.

Консультував ВПС США перед початком воєнної операції «Буря в пустелі», а в 1992 році в співавторстві з Мелкомом Маконелом опублікував книгу про свою втечу[1].

Загинув в авіакатастрофі 10 червня 2001 року, розбившись на радянському навчально-тренувальному літаку Як-52 за 160 км північніше Сієтлу.

Див. також

Бібліографія

  • Malcolm McConnell, Alexander Zuyev. Fulcrum: A Top Gun Pilot's Escape from the Soviet Empire. — New York : Grand Central Pub, 1992. — 358 p. — 30 000 прим. — ISBN 978-0446516488.

Примітки

  1. Fulcrum: A Top Gun Pilot's Escape from the Soviet Empire (англ.)
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 14 листопада 2007. Процитовано 14 листопада 2007.

Додатково

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.