Зінгеріс

Зінгеріс (фр. Singeries) — жанр західноєвропейського живопису, що спеціалізується на кумедних або сатиричних сценках з різними тваринами, переважно мавпами, поданими у різноманітних людських ситуаціях. Жанр мав місце і в мистецтві інших країн (Японія тощо). Слід відрізняти зінгеріс від простого, натуралістичного зображення мавп, де нема навантаження людськими якостями.

Вільям Холбрук Бірд (США). «Мавпи-алкоголіки» або «Преадаміти»

Історія

Пітер ван дер Борх старший. « Прихисток для убогих мавп », 1585 р.

Жанр зінгеріс (тобто кумедних сценок з тваринами, що поводять себе як люди) зустрічався в літературі з давніх-давен. Серед них байка про лисицю і виноград, котру традиція веде від давньогрецького байкаря Езопа.

Стале оформлення жанру з мавпами (або іншими тваринами в подобі людей) в західноєвропейському живопису пройшло у Нідерландах. Художник і гравер Пітер ван дер Борх старший 1575 року надрукував і випустив у світ серію гравюр з кумедними сценами, де головними персонажами були мавпи. Художнє середовище Нідерландів, де точилося запекле змагання за прибутки і відслідковування за творчістю майстрів-конкурентів, сприйняло серію цих гравюр як нове слово і новий жанр в мистецтві. До створення кумедних сценок з мавпами звернулась відразу низка нідерландських майстрів, серед котрих були Ян Брейгель старший, Іеронімус Франкен молодший, Себастьян Вранкс, Давід Тенірс молодший, Франс Франкен молодший, Ніколас ван Верендал (1640-1691) та інші.

Жанр був нечастим в творчості різних майстрів. Але жанр не пропав і мав власних прихильників у карикатурі і у живопису 19 ст. До нього звертались майстри різних країн — Габріель Макс (Німеччина), Вільям Холбрук Бірд (Сполучені Штати) та інші.

Галерея обраних творів зінгеріс

Вільям Холбрук Бірд. «Мавпа-блазень» або «Навіщо я на світі ?», 1886 р., Бруклінський музей

Див. також

Джерела

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.